Subscribe: RSS Twitter

رودک

دیده بان حقوق حیوانات: مردم آفریقا وقتی می گویند “so taai soos a ratel”  منظورشان دقیقا این است : “به صلابت یک رودک”  و در رابطه با این صلابت حق کاملا با آن هاست چرا که رودک ها با داشتن دندان های تیز، آرواره های قوی، پوست کلفت چرمی و حالت تهاجمی شان اسطوره ی انکارناپذیر صلابت و محکمی اند. “جنگجوی بدون رقیب” این لقبی است که در ایران به رودک عسل خوار داده اند.حیوان بی همتایی که رد پایش را می توان درکرخه و دز  خوزستان، خبر و روچون در کرمان، بورویه هرات در یزد و در ترکمن صحرا و گرگان دنبال کرد.

در آفریقای جنوبی، رودک ها همزیستی جالبی با پرنده ی عسل یاب دارند. اساس این همکاری اشتیاق پرنده برای موم و عشق رودک به لارو و عسل زنبورهاست. وقتی پرنده ی عسل یاب یک همراه قابل اعتماد- در اینجا، یک رودک- را می بیند، به او نزدیک می شود و شروع به صدا زدن میکند، دمش را تکان می دهد، پرهای سفیدش را به نمایش می گذارد و با اشتیاق از درختی به درخت دیگر می پرد تا او را به سمت کندو هدایت کند. رودک پرنده را در حالی که خرخر می کند و رضایت مندانه خرناس می کشد دنبال می کند. بعد با کمک غده ی تولید بو در ناحیه مخرج، زنبورها را گیج و بی حال می کند، عسل را می خورد و موم کندو را برای رقیب هوشمند خود باقی می گذارد. به این ترتیب هر کس با تلاش کمتر به آن چه دوست دارد می رسد.

http://biota.ir/images/stories/animal/rodak/imagesCATC7TU8.jpg

در ایران آن صلابت افسانه ای گویا به کار نمی آید. نسل رودک های عسل خوار- درست مثل آن بخش بزرگتر ۱۹۴ گونه پستاندار این سرزمین- در معرض خطر است. در سال های اخیر فقط یک نمونه از رودک ها  در خوزستان مشاهده شده است.

http://biota.ir/images/stories/animal/38799282.jpg

عکس: موسی مدحجی – حوالی رودخانه کرخه

منبع: زمین و انسان / مرضیه ناظری

________________

وبلاگ های میهمان:

بازار پرنده فریدونکنار، سنتی ولی شرم آور/ وبلاگ میهمان

آقای محمدی زاده! آهوان ارسالی به قطر برای معالجه تب برفکی پس از درمان و انجام مطالعات ژنتیکی به کشور بازگشتند یا خیر؟/ وبلاگ میهمان

پیشنهاد تغییر نام سازمان به بنگاه شادمانی و بازرگانی وحوش!/ وبلاگ میهمان

این همه جان گرامی بستانیم که چه‌؟/ شعر استاد شهریار در حمایت از حقوق حیوانات و گیاهخواری/ وبلاگ میهمان

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN