Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: شاید به جرآت بتوان گفت صدور مجوز قانونی سلاح شکاری که هدیه مرگبار مجلس هشتم به حیات وحش بود بدترین اتفاق زیست محیطی بود که در سال ۹۰ رخ داد زیرا به اعتقاد کارشناسان محیط زیست این اقدام زمینه‌ساز شکار بی رویه و نابودی همین اندک باقی‌مانده از گونه‌های درخطر انقراض است.

به گزارش مهر، سی ام بهمن ماه سال گذشته آخرین روز از مهلت ۳ ماهه‌ای بود که براساس آن افراد واجد شرایط و دارای اسلحه‌های شکاری غیرمجاز می توانستند در مرکز سلاح و مهمات وزارت دفاع ثبت نام کرده و مجوز سلاح شکاری دریافت کنند.

بر اساس مصوبه مجلس مقرر شد: چنانچه دارندگان غیرمجاز انواع اسلحه، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل، داوطلبانه ظرف ۶ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون موارد مذکور را به یکی از مراکز نظامی، انتظامی یا امنیتی تحویل دهند، از مجازات مقرر معاف می‌شوند و در صورتی که با سلاح مزبور مرتکب جرمی شوند، فقط به مجازات مقرر در قوانین مربوط به همان جرم محکوم می‌شوند.

در اصلاحیه مصوب مجلس در تبصره یک ماده ۱۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه، تصویب شد، چنانچه سلاح تحویلی از نوع شکاری باشد و تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۰ تحویل شود، مراجع ذیربط مکلفند سلاح مذکور را ظرف سه ماه از تاریخ تحویل به تحویل‌دهنده آن در صورت عدم سابقه محکومیت مؤثر کیفری و احراز شرایط با صدور جواز حمل و نگهداری مسترد کند.

با اجرای این مصوبه سلاح‌های شکاری غیرمجاز که اغلب از طریق غیرقانونی وارد کشور شده‌اند داری مجوز شدند. حال آنکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان محیط زیست این اقدام صدمات جبران ناپذیری به پیکره حیات وحش کشور وارد می کند.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان محیط زیست تا پیش از اجرای این مصوبه تعداد زیادی سلاح شکاری بدون مجوز در دست مردم بود که همین نداشتن مجوز حریم امنی برای حیات وحش کشور ایجاد کرده بود.

اما این فرصت چند ماهه که برای تحویل سلاح های شکاری به افراد داده شد از یک‌سو باعث ورود سلاح‌های بی‌کیفیت به کشور شد که یقینا خسارات جانی در پی دارد و از سوی دیگر، برخی شهروندان را به شکار و تهیه ملزومات آن ترغیب کرد.

اگرچه در حال حاضر داشتن مجوز شکار از سوی سازمان محیط زیست شرط لازم برای شکار و صید است اما یکی از پیش شرطهای آن که داشتن اسلحه شکاری مجاز بود که با این قانون بر طرف شد. ضمن اینکه داشتن اسلحه شکاری مجاز در دست افراد وسوسه برای شکار بدون مجوز را افزایش می دهد.

در قانون برنامه چهارم توسعه یکی از وظایفی که به صراحت بر عهده سازمان محیط زیست گذاشته شده بود کاهش تعداد سلاح های شکاری در دست مردم بود که تصویب این قانون به خودی خود روح حاکم بر قانون برنامه چهارم توسعه را نقض کرد.

به هر حال اگرچه رییس سازمان محیط زیست معتقد است: اگر مجوزهای قانونی برای سلا‌ح‌های شکاری به موقع صادر نشود و سلاح قانونی وجود نداشته باشد فعالیت‌ها به سمت مخفی شدن و غیر قانونی بودن پیش می‌رود که دراین صورت آثار منفی آن بر طبیعت بیشتر خواهد بود اما به نظر میرسد در حال حاضر تعداد سلاح های شکاری در کشور از تعداد حیات وحش بیشتر باشد و زیستگاههای کشور که پیش از این هم به دلیل کمبود تعداد محیط بان و عدم کنترل کافی همواره توسط شکارچیان غیر مجاز تهدید می شدند دو چندان در معرض تهدید قرار گرفته اند.

__________________

صدور مجوز قانونی سلاح شکاری هدیه مجلس به حیات وحش!

تیغ دولبه برگردن حیات وحش

مسئولیت عواقب صدور مجوز سلاح شکاری به عهده مسئولان است

صف های طولانی صدور مجوز اسلحه شکاری در تبریز/ تصویری

متلاشی کردن جمجمه همسر با اسلحه شکاری

ورود بی رویۀ اسلحه‌های شکاری به کشور نتیجۀ فرصت ۶ ماهه دریافت جواز!

لزوم نظارت حداقلی بر سلامت روان تفنگ به دستان/ قتل مادر با اسلحه شکاری

قتل پسر معتاد به دست پدر با اسلحه شکاری

ضرب و شتم محیط بان پارک ملی توسط شکارچیان/ ورود اراذل و اوباش به مناطق حفاظت شده

جزییات شهادت ۴ محیط بان در کردستان

شهادت یک محیط بان دیگر، صابر الله داد

شکار محیط بانان، جنایت تفنگداران

سوء استفاده یک مقام عالی رتبه قزوینی از پروانه ویژه شکار/ تصویری

شهادت محیط بان به دست شکارچی جانی

دستگیری و هلاکت قاتلان یک محیط‌ بان

۴ Comments

 1. شکارچی می‌گه:

  از بچگی آرزوی شکارچی شدن و تفنگ داشتن خواب شب و آرامش روزمان رو از من و پدرم گرفته بود.از من بخاطر شوق شکار و از پدرم بخاطر آموزش اصول محیط زیست و اصول صحیح شکار.
  اما حالا چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بخاطر لطف آقایان همه عالم و آدم اسلحه شکاری دادن. کاش اصولش رو هم بدانند و رعایت کنند.
  انگار قراره جنگ بشه.

  • ناشناس می‌گه:

   منظورتون رو از «اصول صحیح شکار» متوجه نمیشم!! احتمالاً منظورتون این بوده مجوز کشتار گل و بز یا مرال رو فقط به تعداد معدودی از انسانها بدند؟ اگه اینطوره که بهتره به جای اصول صحیح شکار بفرمایید انحصار طلبی ناشی از خود بزرگ بینی، در کشتار حیات وحش

  • شکارچی می‌گه:

   سلام
   در پاسخ به سوال دوست عزیزم باید خدمتتون عرض کنم منظور از «اصول صحیح شکار» قانون و مقرراتی است که یک شکارچی موظف به رعایت آنان است و مسئول حفاظت و پاسداری از محیط زیست و جانداران کره خاکی میباشد. مانند شکار کردن تروفه ها، شکار در فصل مناسب و هزاران قانون و مقررات دیگر.
   شکار فلسفه پیچیده ای دارد و اکثر افرادی که از شکار انتقاد میکنند حتی به خودشون زحمت مطالعه وشناخت در این زمینه را به خودشان نمیدهند.
   من مدت چهارساله که اسلحه شکاری گلوله زنی دارم و هنوز موفق به دریافت پروانه شکارنشدمو با این احوال به خودم اجازه قانون شکنی و تخلف ندادم.
   آیا تضمینی هست افرادی که یک دفعه و از سر لطف آقایان دارای اسلحه شکاری شده اند تخلف نکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. وحید می‌گه:

  سلام دوستان عزیز ، من یه گزارش تصویری ناب ولی در عین حال فوق العاده دردناک و غم انگیز از کشته شدن گراز بی گناه و سالمی در باغ وحش تبریز دارم که به علت اینکه بوی بد و تغذیه زیاد داشت با شدیدترین بی رحمی ها کشته شد و بعد هم به قفس شیرها انداخته شد ، به حدی این کلیپ غم انگیز است که دل هر عاشق محیط زیست و حیوانات را می فشارد . اگر مایل به انعکاس این عکسها یا کلیپ هستید یه جوابی بدید تا من عکسها رو براتون ارسال کنم .

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN