Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: می گویند دیگر نیازی به سگ‌های ردیاب و اسکن تمام بدن نیست! دانشمندان نوعی موش تربیت کرده‌اند که می‌تواند بمب‌گذاران احتمالی و یا حاملان مواد مخدر را شناسایی کند.

به گزارش ایسنا، این جوندگان ردیاب در اسکنرهای فرودگاه پنهان شده و در حال آماده‌باش برای اعلام خطر هستند. به ادعای دانشمندان، این ردیاب بسیار موثرتر از استفاده از سگ‌های جست‌وجوگر، گشتن بدن با دست یا دستگاه‌های اشعه ایکس است.

این دستگاه مانند یک جست‌وجوگر فلزی یا یک اسکنر تمام بدن است اما در یک سمت آن سه کارتریج پنهان وجود دارد که در هرکدام هشت موش آموزش دیده هستند.

این حیوانات در شیفت‌های چهار ساعته کار کرده و در آن زمان در حالی‌که هوا وارد کارتریج می‌شود در محوطه آن می‌چرخند.

هنگامی که آنها بوی مواد منفجره یا مخدر را احساس می‌کنند به محفظه کناری فرار کرده و زنگ خطر را به صدا در می‌آورند. همچنین برای جلوگیری از بروز اشتباه در تشخیص، بیش از یک موش باید به اطراف فرار کنند.

به گفته این دانشمندان آنها از توانایی موش‌ها در تشخیص بوی گربه و فرار از آنها بهره برده‌اند. بر خلاف سگ‌ها، موش‌ها نیازی به ارتباط مداوم با مربی خود یا دادن جایزه برای حفظ انگیزه آنها ندارند.

این دستگاه در سال ۲۰۱۰ روی هزار نفر امتحان شد و موش‌ها توانستند با موفقیت وجود مواد منفجره ساختگی را در جیب ۲۲ فرد شناسایی کنند. این اسکنر که تا حد زیادی ارزانتر از تجهیزات کنونی است تا چند ماه آینده وارد بازار می‌شود. البته این مساله هنوز روشن نیست که این موش‌ها در صورت وجود گربه در فرودگاه چه واکنشی از خود نشان خواهند داد!

دیده بان حقوق حیوانات: استفاده اینچنینی از این موش ها در شرایطی رخ می دهد که همنوعانشان در آزمایشگاه های دارویی و برخی دیگر در شهر ها و خانه ها قتل عام می شوند.

در همین زمینه:

آمار موش ها

کثیف ترین شغل چیست؟ +تصاویر

موش آفریقایی وسیله ای مطمئن برای تشخیص بیماری سل

تصمیم گیری برای مسموم کردن موش ها

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN