Subscribe: RSS Twitter

 

باورهای نادرست در رابطه با حیوانات

دیده بان حقوق حیوانات: «آیا می دانستید آدامسی که به روی زمین پرت میشه برای پرنده [ها] حکم تکه نان را دارد و وقتی پرنده اقدام به خوردن آن می کند در [گلو] گیر کرده و مانع از این میشه که پرنده هر نوع آب و غذای واقعی را قورت بدهد؟ به این ترتیب پرنده به طرز دردناکی آن هم ذره ذره جان می دهد. این مطلب را به اشتراک بگذارید و مسئولیت زباله هایتان را عهده دار شوید.»

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات این مطلبی است که شاید تا کنون بارها از طریق ایمیل دریافت یا ارسال کرده باشید، در شبکه های اجتماعی دیده یا به اشتراک گذاشته باشید و یا در موردش شنیده باشید. اما آیا چنین مطلبی صحت دارد؟

تحلیل پیام:

با توجه به این پیام که در رسانه های گروهی و ایمیل ها منتشر شده است، مردم نباید آدامس خود را بر زمین بیاندازند، چرا که ممکن است پرندگان آن بخورند و بمیرند. پیام ادعا می کند که پرندگان آدامس را به این دلیل می خورند که فکر می کنند نان است. همچنین این پیام بیان می کند که آدامس باعث بروز مشکل در سیستم های بدن پرنده (مثل سیستم گوارش) شده و مانع از خوردن آب و مواد مغذی کافی می شود؛ در نتیجه باعث مرگ تدریجی است. برای نشان دادن خطر از عکس یک پرنده کوچک استفاده شده که به پیکر بی جان جفتش خیره شده است.

با این که پیام بالا حاوی هیچ گونه استناد علمی اثبات پذیر نیست، در حال حاضر اطلاعات کافی برای رد قطعی صحت این پیام نیز وجود ندارد؛ ولی می توان اطمینان داشت که این پیام در بیان خطر آدامس جویده برای پرندگان بزرگنمایی کرده است.

باقر نظامی، پرنده شناس و دانشجوی دکترای محیط زیست در این زمینه معتقد است به دلیل تنوع بیشتر پرندگان به نسبت پستانداران رژیم غذایی پرندگان تخصصی تر شده است. یک پرنده در صورت برخورد با آدامس یا هر خوراکی غیر جذاب دیگر که از نظر غذایی مناسب خوردن نباشد، برای بار اول با چندبار نوک زدن متوجه خواهد شد که قابل خوردن نیست؛ در نتیجه دفعات بعد بدون توجه از کنارش عبور خواهد کرد چرا که پرنده فهمیده که جسم امتحان ده غذای مناسبی نیست. مضافا پرنده ای که تصویر آن همراه پیام ارسال شده پرستوی معمولی (Swallow به معنی قورت دادن و بلعیدن) است که گویای رژیم غذایی و نوع تغذیه این پرنده در هوا از حشرات است. سیستم و ساختار نوک پرستو اجازه برداشتن آدامس از روی زمین و قورت دادن آن را نمی دهد.

یک کارشناس Zoo-America در این زمینه می گوید:

«نتیجه بررسی دقیق و بحث میان کارکنان باغ وحش ما چنین است: آدامس به خودی خود برای پرنده ماده ای کشنده به حساب نمی آید و ممکن است توسط برخی پرندگان خورده شود. نباید هیچ چیز را محال دانست و می توان پرنده کوچکی را تصور کرد که تلاش می کند آدامس بزرگی را ببلعد. بدیهی است که هر جسم بزرگی در مجرای تنفسی می تواند مشکل ساز باشد و برای انسان هم چنین است.»

کارشناس پارک حیات وحش توبیا (Lake Tobia) نیز می گوید:

«بعید است پرندگان ما در این پارک برای خوردن آدامس حتی تلاش کنند. ممکن است آنها یک یا دو بار به آدامس نوک بزنند و متوجه شوند چیز قابل خوردنی نیست. تا کنون هرگز پرنده ای که از خوردن آدامس مرده باشد نداشته ایم.»

علاوه بر این، تصویر این پیام لااقل از سال ۲۰۰۹ همراه با مطلبی کاملا متفاوت دست به دست شده است. در توضیح اصلی شرح داده شده که پرنده به دلیل برخورد خودروی عبوری جان باخته و هیچ گونه اشاره ای به خطر خوردن آدامس وجود نداشته است.

بدون شک پذیرش مسوولیت زباله ها نکته مثبتی است. در عین حال که این پیام خاص در بیان خطر بالقوه برای جان پرندگان بزرگنمایی کرده است، انواع مختلف زباله که بر زمین انداخته می شوند آلوده کننده محیط زیست هستند و می توانند برای حیات وحش خطرناک باشند. در واقع آدامس های بدون قند حاوی زیلیتول (Xylitol) می تواند برای سگ و سایر حیوانات خانگی سمی باشد، زیرا می تواند باعث افت ناگهانی قند خون شود.

انداختن هرنوع زباله بر روی زمین غیر مسوولانه است.

این پیام در لیست دروغنامه های وب سایت hoax-slayer.com لیست شده است.

______________________________________________________________________________________

انتشار یا کمک به بازنشر مطالب خلاف واقع، دروغ، اثبات نشده و یا بدون سند و مدرک به هیچ فرد/ جانور/ گیاه و محیطی کمک نمی کند.

قبل از ارسال هر مطلب برای دوستانمان کمی بیاندیشیم.

______________________________________________________________________________________

__________________________

سایر باورهای اشتباه در مورد حیوانات را اینجا ببینید

۵ Comments

 1. شب می‌گه:

  از این هشدار دروغ که بگذریم، آیا می دانستید اگر آدامس های جویده شده ای که بر روی زمین انداخته می شوند جمع آوری نشوند ٢٠ سال طول می کشد تا خود بخود زدوده و محو شوند؟
  در پاکیزه نگه داشتن شهر و حفظ و بهداشت محیط زیست کوشا باشیم…

 2. رضا می‌گه:

  چرا دروغ اتفاقی که افتاده؟و کسی که آدامس رو زمین انداخته قاتل این پرندست

 3. احسان می‌گه:

  شاید واقعی باشد و شاید هم نباشد به هر ترتیب حتی اگر کوچکترین احتمال را هم در نظر بگیریم ، باید در اینگونه رفتارهایمان تجدید نظر کنیم تا پرنده ای نمیرد و بهانه ای باشد تا محیط زیست بهتری نیز داشته باشیم.

 4. ashkan می‌گه:

  والا من به بلبلم یکم آدامس میدم هیچیش نمیشه خدا رو شکر

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN