Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7174

دیده بان حقوق حیوانات: دوستداران حیوانات از تغذیه اشتباه حیات وحش غیر شهری و شهری خودداری کنند.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات با سرد شدن هوا و بارش شدید برف در بسیاری از نقاط کشور، برخی علاقمندان به حیوانات اقدام به تغذیه دستی حیات وحش و حیات وحش شهری می کنند. در بسیاری از موارد این رفتار مبنای علمی نداشته و بر خلاف تصور افراد خوش قلب برای حیات وحش و حیات وحش شهری ضرر دارد.

Animal-Rights-Watch-ARW-7169

ته مانده غذای انسان ها برای حیات وحش مناسب نیست

برخی دوستداران خوش قلب حیوانات از سر دلسوزی اما به اشتباه توصیه می کنند ته مانده غذا را برای حیات وحش در فضایی قرار دهید که برای حیوانات قابل مصرف باشد. بسیاری از موادی که به عنوان غذا به مصرف بشر می رسند (به خصوص در آشپزی ایرانی)، مواد تغییر یافته ای هستند که با انواع و اقسام ادویه ها، روغن ها، مخمر ها و طعم دهنده ها پخته شده اند که هر یک برای سلامت حیات وحش (اعم از غیر شهری و شهری) خطرساز است. هیچ یک از این خوراکی ها به خصوص به دلیل پخته شدن دارای مواد لازم و کافی برای تغذیه حیات وحش نبوده و منجر به سوء تغذیه حیوانات می شود. به علاوه بسیاری از مواد غذایی مثل روغن ها به خودی خود برای حیوانات مضرند و پس از حرارت دیدن دچار تغییرات شیمیایی می شوند که ماحصل آن برای حیوانات گاه مسموم کننده است.

Animal-Rights-Watch-ARW-7171

تغییر رفتار حیات وحش و وابسته شدن به بشر

بشر برای تمام گونه های جانوری، دشمن شماره یک محسوب می شود و هیچ حیوانی به صورت طبیعی و وحشی به انسان نزدیک نمی شود. در اصول امدادی حیوانات یکی از نشانه های نیاز به آغاز امداد رسانی، فرار نکردن حیوان هنگام نزدیک شدن بشر است. حیات وحش قدرت تشخیص افراد خوش قلب و حیوان دوست از افراد حیوان آزار و شکارچیان را ندارند و در صورت وابسته شدن به بشر، در خطر نزدیک شدن به دسته خطرساز انسان هستند که نتیجه ای جز متضرر شدن حیوان ندارد. تغذیه دستی حیات وحش، منجر به دوستی غیر لازم و کاذب آنها با انسان می شود. به علاوه حیوانات جوان با تغذیه دستی، مهارت های زندگی طبیعی را نخواهد آموخت و در ادامه زندگی با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

Animal-Rights-Watch-ARW-7180

تغذیه دستی حیات وحش را جذب جوامع زیستی بشر می کند

حیات وحش همواره از در دسترس ترین منبع غذایی استفاده می کنند. تغذیه دستی حیات وحش منجر به جذب تعداد بیشتر و گونه های بیشتری از حیوانات به منبع غذایی می شود. این نزدیکی به خودی خود تعداد بیشتری از حیوانات را در معرض تقابل با بشر قرار می دهد. افزون بر این، نزدیکی حیات وحش به بشر برای تامین غذا گاه از سوی مردم با مفهوم خطر حمله حیوان وحشی، هار بودن حیوان یا خطر بیماری زایی برداشت می شود. این برداشت مفهومی جز مقابله نخواهد داشت و عمدتا در تقابل بشر – حیوان، این حیوان است که می بازد. افرادی که دارای اسلحه های بادی، خفیف و پی اس پی هستند نیز معمولا از حیات وحش در دسترس به عنوان سیبل نشانه روی استفاده می کنند.

Animal-Rights-Watch-ARW-7177

حیات وحش نیازمند نوازش و عکس یادگاری نیست

در موارد متعددی مشاهده می شود تغذیه حیات وحش برای تهیه عکس های یادگاری با فاصله کم، انتشار در شبکه های اجتماعی و نمایاندن محبت و دوستی عمیق افراد با حیات وحش انجام می شود.

این شکل دوستی با حیوانات بیشتر در دسته «دوستی خاله خرسه» جای دارد! دوستی که در همه جای جهان نشانه خودخواهی بشر شمرده می شود و ارگان های رسمی حافظ حیات وحش مردم را از آن بر حذر می دارند و گاه با جرایم شدید قضایی با آن برخورد می کنند.

Animal-Rights-Watch-ARW-7170

نزدیکی زیستمندان به هم گونه خود نیز خطرساز است

در بسیاری از گونه های حیات وحش، زندگی چند فردی صرفا در زمان جفت گیری و مستی یا نگهداری از بچه ها و جوان تر ها رخ می دهد. این روش طبیعی از تعامل و انتقال بیماری ها و همه گیر شدن آنها جلوگیری کرده و منجر به ادامه نسل حیوانات می شود. واضح است که جذب حیوانات پر تعداد به منابع غذایی مصنوعی، این ارتباط و بالطبع خطر انتقال بیماری را افزایش خواهد داد.

Animal-Rights-Watch-ARW-7181

افزایش غیر طبیعی جمعیت زیستمندان طبیعت را از تعادل خارج می کند

تعداد زایش زیستمندان در طبیعت غالبا ارتباط مستقیم با میزان غذای طبیعی موجود دارد. تعداد حیواناتی که جان سالم به در خواهند برد نیز با میزان غذای موجود مرتبط است و این روش طبیعت برای ایجاد تعادل است. تامین منبع غذایی غیر طبیعی منجر به زادآوری بیشتر خواهد شد و جمعیت زیستمندان را به میزانی افزایش می دهد که منابع طبیعی غذایی برای انها وجود ندارد. نتیجه این بر هم خوردگی تعادل نیازمند توضیح نیست.

Animal-Rights-Watch-ARW-7167

متضرر شدن پرندگان مهاجر از نمایش حیوان دوستی ما انسان ها

پرندگان مهاجر که سالانه برای چند ماه در جای جای ایران ما ساکن می شوند در خطر جدی تغذیه دستی قرار دارند. گاه نمایش های حیوان دوستی منجر به تغذیه آنها با انواع و اقسام آشغال مرغ و گوشت می شود و گاه با نان های حاوی مخمر و نمک و جوش شیرین از آنها پذیرایی می شود. گاه رژیم غذایی آنها در طول چند ماه فقط غلات است و گاه پفک و چیپس و ته دیگ ماکارونی و پلو خورشت قرمه سبزی می خورند! این مواد منجر به تشکیل چربی های غیر ضروری، افزایش وزن، تنبلی و وابستگی آنها به زندگی در جوار بشر می شود.پرندگان مهاجر در شرایط عادی گاه تا چند هزار کیلومتر پرواز می کنند و واضح است که پرنده سنگین وزن، تنبل یا مبتلا به سوء تغذیه نیازمند انرژی بیشتری برای طی این مسیر خواهد بود. گاه برای تامین غذای مازاد از گروه جدا می شود و گاه تاب مسیر مهاجرت را به دلیل وزن بلا ندارد و از گروه باز می ماند. باز ماندن از گروه برای یک پرنده مهاجر مفهومی جز مرگ نخواهد داشت. در کشورهای سردسیر و مبدا مهاجرت، تغذیه دستی و وجود منابع غذایی (ولو غذای مناسب) که ممکن است توسط حیوان دوستان تامین شود منجر به مهاجرت نکردن پرندگان می شود که این پرندگان با اولین موج سرما با مرگ دسته جمعی مواجه می شوند. به همین دلیل تغذیه پرندگان مهاجر از ممنوعیت های جدی زیست محیطی این کشورها محسوب می شود.

Animal-Rights-Watch-ARW-7168

مراقب همسایه های خطرساز باشید!

گاه حیات وحش شهری به دلیل تعداد بالا در یک منطقه برای شهروندان به حیوان مزاحم تبدیل می شوند و تماس های زیادی وجود دارد که افراد خواهان کشتن یا زنده گیری و جابجایی حیوان مزاحم هستند. از آنجا که حیات وحش شهری نیز تمایزی بین افراد قایل نمی شوند گاه افراد خوش قلبی را که از فرط حیوان دوستی به آنها غذا می دهند با سایر همسایه ها اشتباه می گیرند و از سایرین انتشار غذا و لانه دارند. وجود این انتظار از افرادی که دچار حیوان ترسی هستند، وجود حیوان را دلیل صدمه دیدن مایملک خود می دانند، از آلوده شدن توسط حیوان ترس دارند یا به هر دلیل دیگر مایل به ورود حیوان به منزلشان نیستند قطعا به سود حیوان نخواهد بود. به علاوه گاه باقی مانده غذایی که برای حیوانات تامین می شود، محیط را از نظر ظاهری آلوده می کند و مقاومت در برابر همسایگان، منجر به دشمنی افراد جامعه با حیوانات می شود.

Animal-Rights-Watch-ARW-7172

تغذیه صحیح چگونه است؟

موارد بالا در کشور ما به صورت مکرر تا کنون رخ داده، اما آیا تغذیه حیات وحش همواره به ضرر آنها است؟ تغذیه حیات وحش زمانی مجاز بوده و برای حیوان ضرر نخواهد داشت که:

بسیار کوتاه مدت و صرفا امدادی باشد.

با مواد غذایی صحیح برای هر گونه و با پیشگیری از سوء تغذیه انجام شود.

منجر به تغییر رفتار در حیات وحش نشود و منجر به اعتماد بی دلیل (دوستی ظاهری) حیوان به بشر نشود.

صرفا با هدف جلوگیری از مرگ دسته جمعی یک جمعیت انجام شود.

مورد تایید کارشناسان محیط زیست و زیست شناسان باشد.

با تماس و نزدیکی فیزیکی  بشر – حیوان همراه نباشد.

منجر به دشمنی مردم، جامعه و مسوولان با حیوانات نشود.

       Animal-Rights-Watch-ARW-7175

Animal-Rights-Watch-ARW-7176

  Animal-Rights-Watch-ARW-7178

Animal-Rights-Watch-ARW-7179

۲ Comments

  1. […] اخلاقی برای آگاهی بیشتر با این بحث میتونید مقاله دوستداران حیوانات از تغذیه اشتباه حیات وحش شهری و غیر ش… رو بخونید همچنین مقاله ای توسط گروه ایرانیان مخالف […]

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN