Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7898

دیده بان حقوق حیوانات/ نسرین نیکنام*: سال ۱۳۸۷بود که وزارت کشور مصوبه‌ای را به تمام شهرداری‌های کشور ابلاغ کرد مبنی‌بر اینکه سگ‌های ولگردی که ناقل بیماری‌های مختلف به انسان هستند باید معدوم شوند تا از بروز بیماری‌های خطرناک در انسان جلوگیری شود.
اما اتفاقی که بعد از شش سال از تصویب این ماده قانونی افتاده این است که در مشهد و شهرهای اطراف مردم و مسئولان شهرداری با کمک یکدیگر عزم خود را جزم کرده‌اند که تمام سگ‌های شهر را بکشند اما به این نکته توجه نکردند که طبق قانون مصوب باید تنها سگ‌هایی کشته شوند که احتمال انتقال بیماری‌های هاری و سالک را دارند نه تمام سگ‌ها.
حالا در سایت‌های اینترنتی عکس‌هایی از کشتار سگ‌ها در مشهد دست به دست می‌شود. یکی از مسئولان پناهگاه‌های حیوانات شهر مشهد که می‌خواهد نامش فاش نشود در این‌باره به فرهیختگان می‌گوید: «مردمان شهرهای اطراف مشهد با تشویق مالی که از سوی شهرداری‌ها می‌شوند اقدام به کشتن و دارزدن سگ‌های منطقه می‌کنند. شهرداری برای گرفتن هر سگ ۲۵ هزار تومان و برای کشتن آن نیز ۲۵ هزار تومان به هر شهروند می‌دهد که عاملی شده برای تشویق مردم تا این حیوانات را از بین ببرند.»
او با اشاره به اینکه این اقدام برخلاف قانون مصوب‌شده سال ۱۳۸۷ وزارت کشور است، می‌گوید: «در ابلاغیه مذکور آمده که شهرداری مجاز است تا سگ‌های لاعلاج که احتمال انتقال بیماری هاری و سالک را دارند، با مرگ آرام بکشند.»
همچنین در این ابلاغیه آمده که سگ‌های سالم را باید قلاده‌گذاری کرد و پس از آن سگ‌ها را یا واگذار یا رها کنند. او تاکید می‌کند: «متاسفانه روشی که برای کشتن سگ‌ها در پیش گرفته‌اند نیز خیلی بی‌رحمانه است؛ مردم سگ‌ها را دار می‌زنند و شهرداری نیز با زدن آمپول به قلب سگ‌ها آنها را می‌کشد. بارها مشاهده شده که شهرداری هفته‌ای ۴۰ وانت از اجساد سگ‌های کشته شده را به بیرون شهر منتقل و در آنجا دفن می‌کند.»
مسئول پناهگاه‌های حیوانات مشهد با بیان اینکه بیشتر سگ‌های ماده باردار پس از زایمان کشته می‌شوند، می‌گوید: «کسانی که سگ‌ها را شکار می‌کنند اگر متوجه شوند سگ‌های ماده باردار هستند آنان را تا لحظه زایمان نگه می‌دارند تا بتوانند برای کشتن توله‌های آن نیز از شهرداری پول بگیرند. به این تربیت به جای ۵۰ هزار تومان پول بیشتری گیرشان می‌آید.»
او تاکید می‌کند: «در این مدت به سگ‌ها نه غذا می‌دهند نه آب تا جایی که بسیاری از این جانوران بر اثر گرسنگی به یکدیگر حمله می‌کنند و همدیگر را می‌خورند.»
اما حتی اگر سگ‌ها با دارو کشته شوند نیز وضعیت فرقی ندارد. او با اشاره به استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته برای کشتن سگ‌ها، ادامه می‌دهد: «بسیاری از داروهایی که برای کشتن سگ‌ها استفاده می‌کنند تاریخ مصرف‌شان گذشته و تزریق این داروها سبب می‌شود سگ تا نیم ساعت پس از دریافت دارو در حال جان دادن باشد و عذاب بکشد.»

شهرداری مشهد: چاره‌ای نداریم
اما چه کسی پاسخگوست؟ مدیر روابط‌عمومی مدیریت پسماند شهرداری تهران در این باره می‌گوید: «شهرداری چاره‌ای جز کشتن سگ‌ها ندارد زیرا نه مکانی برای نگهداری سگ‌ها دارد و نه می‌تواند آنها را عقیم‌سازی کند.»
مداح‌حسینی می‌افزاید: «سگ‌ها نخست توسط آمپول بیهوش می‌شوند و در همان مدتی که بیهوش هستند با تزریق آمپول به قلب‌شان کشته می‌شوند و عذاب نمی‌کشند.»
او اعلام آمار در این باره را منوط به مکاتبات اداری می‌داند و می‌گوید: «مطمئن نیستم کسی که پشت خط است آیا واقعا خبرنگار است یا نه که بتوانیم آماری درباره کشته شدن سگ‌ها اعلام کنیم اما در سایت شهرداری اخبار و آمار موجود است.»

زنده‌گیری روش شهرداری است!
با این حال اطلاعات موردنیاز در سایت شهرداری مشهد نیز وجود ندارد اما در همین سایت خبری از علی نجفی مدیرعامل سازمان مپ (مدیریت پسماند) شهرداری مشهد با این مضمون منتشر شده است: «اکیپ‌های جمع‌آوری و معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد به صورت شبانه‌روزی در حال گشتزنی در مناطق مختلف شهر هستند و با روش زنده‌گیری اقدام به جمع‌آوری سگ‌های ولگرد می‌کنند. یکی از دلایل اصلی و شایع بیماری سالک وجود حیوانات بالاخص سگ ولگرد در حاشیه و اطراف شهر است که معمولا این حیوان برای کسب غذا به داخل شهر کشیده می‌شود و موجب بیماری‌ها و ناراحتی‌های مختلف برای شهروندان می‌شود از این‌رو این سازمان با مشارکت بخش خصوصی اقدام به جمع‌آوری و معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد می‌کند و با روش مرگ با ترحم این حیوان از بین می‌رود و سپس به صورت بهداشتی و با آهک دفن می‌شود.»
اما بنا به گفته این مسئول شهرداری از ابتدای سال گذشته تا پایان سال تعداد ۸ هزار و ۶۰۰ قلاده سگ ولگرد معدوم‌سازی شدند.

*روزنامه فرهیختگان

______________________

کارتون: سگ کشی

طرح سگ کشی شهرداری رامسر به قتل زن جوان منجر شد

ادامه سگ کشی شهرداری در تهران/ موش ها مسموم می شوند

سگ کشی وحشیانه و بدوی پیمانکاران شهرداری/ تصویر +۱۶

پایان قطعی سگ کشی با سلاح گرم در تبریز

ژیلا؛ زنی که سگ کشی در تبریز را متوقف کرد

آغاز جنبش مهربانی با حیوان‌ها: سگ کشی را متوقف کنید

گزارش هافینگتون پست از پیکار موفق بانوی تبریزی با سگ کشی

سگ کشی برای تفریح/ تصویری

سه میلیارد تومان هزینه و ۶۱۰۰۰ سگ کشته شده، آمار بی نتیجه سگ کشی در مشهد

خبر فوری !سگ کشی بی‌رحمانه در تبریز!/ تصویری

باز هم سگ کشی/ این بار در گیلان

سگ‌کشی؛ شغلی با درآمد چند صد میلیون تومانی و بودجه میلیاردی!/ از البرز تا چهاردانگه و تبریز، تفنگ‌ها برای پول جان می‌گیرند

سگ کشی وحشیانه و بدوی پیمانکاران شهرداری/ تصویر +۱۶

ادامه سگ کشی شهرداری در تهران/ موش ها مسموم می شوند

طرح سگ کشی شهرداری رامسر به قتل زن جوان منجر شد

سه میلیارد تومان هزینه و ۶۱۰۰۰ سگ کشته شده، آمار بی نتیجه سگ کشی در مشهد

سگ کشی برای تفریح/ تصویری

خبر فوری !سگ کشی بی‌رحمانه در تبریز!/ تصویری

باز هم سگ کشی/ این بار در گیلان

ورود دستگاه قضا به “سگ‌کشی‌” در تبریز

تاکید دوباره سازمان شهرداریها بر رعایت دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای ولگرد

بی وفایی با یار با وفای انسان در گذر زمان/ مشکل سگ ها چیست؟!

جلوگیری از درمان سگ ها در گیلان/ نظارت نیروی انتظامی بر مالکین سگ های فانتزی

برچسب‌ها,

۹ Comments

 1. nature می‌گه:

  باور نمی کنم مردم به این اندازه از توحش رسیده باشند…

 2. RR می‌گه:

  اونایی که این کارو میکنن به همراه باعث و بانیاش چیزی کم از داعش ندارن؛ دیر یا زود تقاصشو هم پس میدن..

 3. زهره می‌گه:

  شرم باد بر شهرداری مشهد! انسانی که راضی می شود برای ۵۰ هزار تومان جان شیرین یک حیوان را بگیرد با داعش هیچ فرقی ندارد. تمام بانیان و عاملان این طرح جنایتکارانه منتظر عذابهای الهی باشند!

 4. ظهیر می‌گه:

  هر سگ ۵۰۰۰۰ تومان
  این میتونه هزینه نگهداری از یه سگ باشه، چرا میکشن
  اصن مگه تو جون دادی که حالا میگیری

 5. زهره می‌گه:

  خواهش می کنم وارد این سایت شوید و با ثبت نام در آن گامی جهت متوقف ساختن احتمالی کشتار سگها در مشهد شوید.
  http://www.change.org/…/dr-massoumeh-ebtekar-vice-president-of...

 6. سارا می‌گه:

  واقعا خیلی جالبه که ما تو یه کشور اسلامی زندگی میکنیم
  و تمام کسانی که در این کشور قدرتی دارن باهر سطحی مسلمان هستند و همشون میدانند که کشتن حیوانات در اسلام دیه دارد و حرام است
  کاش لااقل اسم دینتان اسلام نبود
  هر حیوانی که خداوند آفریده دلیلی برای آفرینشش هست ما حق کشتن آنها را نداریم
  و باز کاش لااقل اسم دینتان اسلام نبود.

 7. سارا می‌گه:

  و همچنین بهتره بدونن و هرکس که دستش میرسه بهشون برسونه که
  با اینکار و با این حرکت و تشویق مردم برای کشتن حیوانات فقط خشونت و وحشی گری رو در کشور پرورش و گسترش میدند
  اون انسانی که برای ۵۰۰۰۰ تومان سگ میکشد چگونه انسانی است؟
  قطعا چنین آدمی به راحتی جون یک انسان رو هم میتونه بگیره
  یک سگ با تو چه کرده که دارش میزنی آیا یک سگ لایق اعدام است یا انسانهای وحشی و سنگدل؟

 8. طاهره می‌گه:

  حیوانات هم در قیامت محشور می شوند و از قاتل خود شکایت میکنند که به کدامین گناه کشته شده اند بهترین عبادت خدمت به خلق است حیوان و انسانش فرقی نمی کند کسی که جان موجود زنده ای را میگیر پست ترین است و به سزای عملش میرسد این دنیا قانون دارد لعنت خدا بر شما سنگدلان باد

 9. انسان می‌گه:

  نابود باد این اکیپ نابود باد […] شرم باد بر شماها، از آخرت بترس ای […] یه روزی آه و خون تک تک این باوفاترین موجود زمین که نامش در قران آمده و بدست شما […] کشته میشوند را تقاس می دهی توجیه جنایتتان را با گفتن بیماری افریب نده مردم ما بی سواد نیستن بیمار تویی

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN