Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران : یک تشکل مردم نهاد فعال در آذربایجان شرقی با طرح این ادعا که سگ‌های ولگرد و بی سرپرست در تبریز به طرز بیرحمانه‌ای توسط برخی شرکتهای طرف قرارداد با شهرداری کشتار می‌شوند، از مسئولان برای جلوگیری از این اقدام استمداد کرد.

به گزارش مهر، اشرف یوسفی، رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان طبیعت آذر گفت: چندی است که سگ‌های بدون صاحب سطح شهر تبریز به بهانه جلوگیری از انتقال بیماری، زیباسازی چهره شهر و حمایت از حقوق شهروندان، توسط برخی شرکتهای طرف قرارداد با شهرداری جمع آوری شده و در مکانی به نام معدومگاه بعد از دو یا سه روز نگهداری در سخت ترین شرایط کشته می‌شوند.

وی با بیان اینکه ظاهرا مسئولان شهرداری در خصوص نحوه معدوم سازی این حیوانات نظارت کافی ندارد مدعی شد: این حیوانات زبان بسته پس از نگهداری در معدومگاه، با روش‌های بسیار فجیع مانند ضربه به جمجمه توسط لوله‌های فلزی و کوبیدن سر آن‌ها به دیوار و یا حلق آویز شدن کشته می‌شوند.


این فعال حقوق حیوانات با مطرح کردن این موضوع که چنین کشتار بیرحمانه‌ای برای دستیابی به سودهای کلان توسط عده‌ای معلوم الحال صورت می‌گیرد، ادامه داد: با وجود اینکه پیمانکار مربوطه طبق قرارداد، برای کشتن سگ‌ها با داروی بیهوش کننده هزینه دریافت می‌کند اما حیوانات یاد شده هرگز با داروی بیهوش کننده کشته نمی‌شوند چراکه هزینه داروهای فوق زیاد بوده و با وجود دریافت مبلغ از سوی شهردرای، پیمانکاران یاد شده از روشهای غیراخلاقی و غیربهداشتی برای معدوم سازی حیوانات استفاده می‌کنند.

یوسفی با بیان اینکه هیچ گونه نظارتی بر تعداد حیوانات معدوم شده به صورت مستمر وجود ندارد، افزود: آمار ارائه شده توسط پیمانکار جهت دریافت هزینه بیشتر دستکاری شده و آمار غیرواقعی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به آمادگی تشکل «حامیان طبیعت آذر» برای جلوگیری از کشتار حیوانات بی گناه، افزود:ما آماده ایم بعد از جمع آوری سگ‌های بدون صاحب از سطح شهر اقدام به واکسیناسیون و درمان بیماری‌های انگلی و جسمی آنها کنیم و طی عمل جراحی کاملاً علمی توسط دامپزشکان سگ‌های نر را وازکتومی یا عقیم سازی نماییم.

یوسفی اضافه کرد: این تشکل با تغذیه مناسب و انجام حمایت‌های لازم نه تنها امکان زندگی و مرگ به صورت طبیعی را برای این حیوانات فراهم می‌کند بلکه با جمع آوری و درمان حیوانات مانع انتقال بیماری‌ها به انسان از طریق این حیوانات شده و سطح شهر هم تمیز می‌شود.

وی افزود: انجام عمل عقیم سازی موجب می‌شود تا معضل سگ‌های بدون صاحب و انتقال بیماری در طی دو تا سه سال در سطح منطقه به طور کامل حل و فصل شده و تحت کنترل درآید.

رئیس هیئت مدیره این تشکل حامی حیوانات با انتقاد از آن دسته از افرادی که طرح عیقم سازی سگ‌های ولگرد را طرحی از قبل شکست خورده معرفی می‌کنند، آنان را افرادی با نظرات سطحی و فاقد تحلیل کارشناسی توصیف کرد و افزود: با وجودی که همه کارشناسان معتقدند به جای معدوم سازی حیوانات باید با روش‌های اصولی به عقیم سازی آن‌ها پرداخت اما متاسفانه جای این سئوال است که چرا مسئولان تبریز به چنین اقدامی دست نزده است.

وی ادامه داد: موضوع به اینجا ختم نمی‌شود زیرا اجساد سگ‌های ولگرد که با بیرحمانه ترین شکل ممکن کشتار می‌شوند به زباله گاه تبریز منتقل و به «کومورچایی» ریخته می‌شوند که می‌تواند فاجعه زیست محیطی دیگری را رقم زند.

یوسفی با یادآوری بخشنامه وزارت کشور در رابطه با کنترل حیوانات بی سرپرست، کشتار حیوانات سالم را بر اساس مفاد این بخشنامه فاقد وجاهت قانونی دانست و اضافه کرد: با توجه به اینکه شهرداری تبریز جمع آوری حیوانات بی سرپرست را به شرکت خصوصی واگذار کرده و آن شرکت در نقض صریح بخشنامه، حیوانات را به صورت غیراصولی و خشن جمع آوری و به طرز فجیع، غیراخلاقی، غیرشرعی و غیرقانونی معدوم می‌کند لازم است به دلیل عدم صلاحیت، قرارداد با این پیمانکار لغو و طبق ماده ۹ همان بخشنامه این امور به تشکل‌های مردمی و زیست محیطی واگذار گردد.
______________________________________________________________________________

اخبار مرتبط :

بی وفایی با یار با وفای انسان در گذر زمان/ مشکل سگ ها چیست؟!

جلوگیری از درمان سگ ها در گیلان/ نظارت نیروی انتظامی بر مالکین سگ های فانتزی

باز هم سگ کشی/ این بار در گیلان

رهایی دوباره سگ‌ها از دانشکده دامپزشکی؛ آیا می‌توانیم آنها را نکشیم؟

بازداشت سگ‌های خانگی همچنان در تهران ادامه دارد!

۱۷ Comments

 1. آزاده می‌گه:

  خدا پس کجایی؟
  مگه اینا مخلوقات خودت نیستند؟ مگه خودت بهشون زندگی نبخشیدی؟
  پس آدمای نامردت به کدامین گناه اینچنین بی رحمانه حق زندگی را از آنان میستانند؟
  ….
  لعنت و نفرین ابدی بر عاملین بی رحم و وحشی این طرح…

 2. shabnam می‌گه:

  ey khoda daram az ghosseh degh moikonam….
  lanat be een heyvan azaran…

 3. Platypus می‌گه:

  ممنون ، آزاده خانم . نه خیلی وقته خدا خوابیده و بیدار نیست .

  گر،گرم آوای تو
  یا سرد،
  ای مرغک من
  بانگ تلخ”حق حق”ات را
  آن سان که می دانی ویا خود می توانی
  دراین سرای سر به سر،بیداد
  سر ده !
  سر ده !
  به هر شوری که خواهی
  غرنده چون رعد
  یا که
  فرو خورده ترازآوای مرغی،
  دور ازدیار و یار خود ،
  سر گشته ،حتی
  افتاده در کنج قفس،
  در چنگ ِ کرکس.

  • negin می‌گه:

   نه … خدا نخوابیده و همواره بیداره … فقط منتظره که ببینه که انسان نما ها تا چه حد میخوان هار و وحشی شن …
   انسان نما های امروزی واقعا” سطحی و بی منطق فکر میکنن ! فکر میکنن دنیا برای این ها ساخته شده ! جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست !
   مگه زندگی فرعون رو ندیدید ؟ قارون ؟ تمام اینها با این که در طول زندگیشون خوش گذروندن و هیچکس جلودارشون نبود در آخر خداوند هم عذابی ایم بر اونا نازل فرمود … اگه خوب وضعیت ایران رو ببینید متوجه میشید خدا بدترین عذاب ها رو بر ما نازل کرده ( آلودگی آب ، هوا ، افزایش قاتلان و معتاد ها ، کاهش کیفیت محصولات ، بیماری های لاعلاج ، رکود اقتصادی ، …. ) این ها چیستند ؟ این ها عذابن پس خدا بیداره و روزی این عذاب ها رو هم ده برابر میکنه ….

 4. farideh می‌گه:

  من نمیدونم […] به انسان لقب اشرف مخلوقات را داده

 5. محمود می‌گه:

  کجای دنیا سگ اعدام میکنند

 6. دستان می‌گه:

  سیاه اندرون باشد و سنگدل
  که خواهد که موری شود تنگدل
  مزن بر سر ناتوان دست زور
  که روزی به پایش درافتی چو مور
  .
  .
  روزی خواهد آمد که مارها در زیر خاک انتقام این کشتار بی رحمانه را بگیرند .

 7. مهدی می‌گه:

  به کدامین گناه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. sepehr می‌گه:

  khodaya to ra gharib didamo gharibane gharibat shodam.tora bakhshande pendashtamo gonahkar shodam….inha khodeshon az sagha vahshitar va sagtaran

 9. atefe می‌گه:

  یعنی چی این رفتارشون؟!
  من با اینکه از بعضی نزادهای سگ میترسم هرگز چنین رفتاری رو باهاشون تحمل نمیکنم
  حالا نمیشه جای این کار وحشیانه ببرنشون تو یه محیط حفاظت شده که به زندگیشون ادامه بدن؟!

 10. محمد می‌گه:

  دارم دق می کنم آخه چرا به چه حقی به چه جرمی
  جز خوبی ازین حیون چیدید آخه از خدا بی خبرا

 11. نوید رکوعی می‌گه:

  درود
  باید این را بدانیم همان طور که خلق یک جاندار ، به دست هیچ یک از انسان ها نیست ( قدرتمند تا ناتوان ) مرگ هیچ جانداری هم به دست ما نباید باشد .
  فقط انسان ها میتوانند تغییراتی جزئی در نظام طبیعت آن هم بخاطر … بوجود آورند.

  زمین بستر ساز طبیعت ، طبیعت بستر ساز تمدن ها

 12. ارس می‌گه:

  خطاب به قاتلان برادران بی گناهم:
  شما برادران مرا کشتید… برادران مرا….. باشد که نفرینی تلخ گریبانگیر شما و برادران شما شود
  و خطاب به سپهر که واژه ی مقدس سگ را دشنام می پندارد:
  من اگرچه به ظاهر انسانم، اما به واقع یک سگم. آری یک سگ. و میبالم به سگ بودنم

 13. نیما می‌گه:

  باید یه گروه تشکیل بشه جلوشون رو بگیره با حرف زدن ونگاه کردن چیزی درست نمیشه اینو تاریخ نشون داده عزیزان یا علی

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN