Subscribe: RSS Twitter

http://media.isna.ir/content/461.jpg/4

دیده بان حقوق حیوانات: بر اساس این طرح، حیوانات ضبط‌شده به «باغ‌وحش، جنگل یا بیابان» منتقل می‌شوند و تا پایان انتقال، تمام هزینه‌های نگهداری برعهده صاحب آنها خواهد بود.

روزنامه شرق نوشت: نه‌تنها سگ‌گردانی در شهر که معامله و نگهداری این حیوان‌ها در خانه نیز مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا ۱۰میلیون‌تومان خواهد داشت.

ابتدای اسفند۸۹ طرحی در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی در صحن علنی مجلس اعلام وصول و بعدتر به آرشیو سپرده شد. حالا ۳۲ نماینده طرح مشابهی به هیات‌رییسه مجلس فرستاده‌اند که در صورت تصویب آن از این پس با «گرداندن سگ و میمون در اماکن عمومی» برخورد خواهد شد. نه‌تنها سگ‌گردانی در شهر که معامله و نگهداری این حیوان‌ها در خانه نیز مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا ۱۰میلیون‌تومان خواهد داشت.

البته نمایندگان در این طرح ماموران نیروی انتظامی، مزرعه‌داران، باغداران، گله‌داران و شکارچیان دارای مجوز را از این قانون مستثنی کرده‌اند. سه‌سال پیش طرحی مشابه برای محدودکردن نگهداری حیوانات خانگی در سطح شهر به کمیسیون قضایی مجلس آمد اما آن‌روزها نمایندگان با بررسی آن به این نتیجه رسیدند که طرح‌های مهم‌تری در دستور کار است و مساله از دستور کار خارج شد اما حالا تعدادی از نمایندگان دوباره در تلاشند تا برای افرادی که نسبت به گرداندن سگ و میمون در فضاهای عمومی اقدام می‌کنند، تنبیهی قایل شوند.

http://arw.ir/wp-content/uploads/2013/10/Animal-Rights-Watch-ARW-5911.jpg

ابراز نگرانی از سگ گردانی در تهران

طرح پیشنهادی نخست در آن‌روزها در کمیسیون‌های فرهنگی، بهداشت و درمان و همچنین شورا‌ها و امور داخلی مورد بررسی قرار گرفت. تدوین‌کنندگان طرح، هدف از تهیه این طرح را مقابله با روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگهداری آن در آپارتمان‌ها -در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران- اعلام کرده بودند: «همچنین نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها و در منازل مسکونی چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنان شود ممنوع است و نگهدارنده در مرتبه اول موظف است با اخطار دادسرا ظرف ۱۰ روز رفع مزاحمت کند.»

طرح مذکور در کمیسیون شوراها و امور داخلی اصلاح و برای نهایی‌شدن به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد اما متاسفانه در این کمیسیون معطل مانده است.  اما در طرحی که حالا در آبان۹۳ در مجلس نهم اعلام وصول شده برای نشر سگ‌گردانی یا سگ‌بازی توسط رسانه‌های مکتوب یا غیرمکتوب مجازاتی چون ۷۴ضربه شلاق و حبس از سه تا شش‌ماه پیش‌بینی شده است.

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/05/Animal-Rights-Watch-ARW-3615.jpg

جزای نقدی از ۱۰ تا ۱۰۰میلیون و ضبط حیوان خانگی

الیاس نادران، اسماعیل کوثری، علیرضا مرندی، احمد سالک، علیرضا محجوب، فاطمه آلیا، نادر قاضی‌پور، حسن کامران و نیره اخوان از جمله نمایندگانی هستند که پای این طرح پیشنهادی را امضا کرده‌اند. این طرح در جلسه علنی چهارم آبان‌ سال‌جاری از سوی هیات‌رییسه مجلس در قالب «الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی» اعلام وصول شده است.

در بخشی از این طرح آمده: «هر کس به گرداندن یا بازی‌کردن با حیواناتی از قبیل سگ و میمون که گرداندن آنها در انظار، اماکن عمومی یا معابر به فرهنگ اسلامی یا سلامت و آرامش اطرافیان به‌ویژه زنان و کودکان آسیب می‌زند اقدام کند یا آنها را مورد معامله قرار دهد یا در خانه خود نگهداری کند و به اخطار ماموران انتظامی ترتیب‌اثر ندهد به جزای نقدی از ۱۰تا یکصدمیلیون‌ریال یا به شلاق تا ۷۴ ضربه و ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.»

بر اساس این طرح، حیوانات ضبط‌شده به «باغ‌وحش، جنگل یا بیابان» منتقل می‌شوند و تا پایان انتقال، تمام هزینه‌های نگهداری برعهده صاحب آنها خواهد بود.

تدوین فهرست سایر حیوانات «نجس‌العین» از سوی وزارت بهداشت

همچنین فهرست سایر حیوانات «نجس‌العین» و «خطرناک و مضر برای سلامت عمومی» ظرف سه‌ماه از تصویب این قانون توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

اسماعیل احمدی‌‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ۱۴اردیبهشت‌ سال۹۱ در همین زمینه گفته بود: «حمل سگ و حیوانات به‌طور کلی باید دارای ضوابط خاص باشد و برای این موضوع از خودروهای مخصوص استفاده شود، چون ما جامعه‌ای اسلامی هستیم و سگ نیز حیوانی نجس است که نباید در معابر وجود داشته باشد. بنابراین پلیس با کسانی که اقدام به حمل سگ در معابر عمومی کنند، برخورد خواهد کرد و هماهنگی‌های نیروی انتظامی تهران بزرگ نیز در این‌باره صورت گرفته است.»

حالا سه‌سال از آن تاریخ گذشته و پیشنهاد خام مجلسی‌ها، پخته‌تر شده و این‌بار در قالب طرحی به هیات‌رییسه رسیده و باید دید چه زمانی به صحن علنی بهارستان خواهد رسید.

______________________

۳ Comments

 1. زهره می‌گه:

  فقط امیدواریم طرح هایی که به تصویب نمایندگان مجلس می رسد از نظر کارشناسی مورد بررسی همه جانبه واقع شود و فواید و محاسن طرح های مصوب بر مضرات و نتایج سوء اش بچربد.

 2. poooneh می‌گه:

  گر مسلمانی از اینست که «دولت» دارد *** آه ، اگـر از پی امروز بــوَد فردایی

  خاک ایران را کامیون کامیون صادر کردید..
  آب ایران را بدست بی کفایتان خشکاندید..
  باد را دعـوت به ریزگــرد و طوفان کــردید…
  آتش را شعله ور گرداندید تا زمین را صاحب شوید…

  تنها کاری که باقی مانده اینست که نام ایران را به «الـ…..» تغییر دهید..
  دزدانِ میلیاردی هر روز این سرزمین را تهی تر میکنند و راست راست راه میروند..

  حال امروز در کشور گل و بلبل مشکلی وجود ندارد ازینرو در مجلس به : سگ، حجاب، روزه خواری، ازدواج با فرزند خوانده، تعدد زوجه و ازدیاد فرزند می پردازید!

 3. ایران می‌گه:

  ده صفت در سگ است که هر کس آن صفات را داشته باشد خوشبخت (و به روایتی مومن) است:

  اول: خانه ندارد، و این از صفات مجردین است.
  دوم: شب زنده دار است، و این از علامات عابدین است.
  سوم: چون سفر کند، با خودش چیزی نمیبرد، و این از علامات متوکلین است.
  چهارم: وقتی که به او چیزی دهید، او را دور برده و در دور میخورد، و این از صفات متواضعین است.
  پنجم: اگر او را بزنند و تردش کنند، به کمترین چیزی بازگشت میکند، و این از علامات مریدین است.
  ششم: هرگز صاحبش را در سختی ترک نمیکند، و این از علامات صابرین است.
  هفتم: آن زمان که بمیرد میراثی باقی نمیگذارد، و این از علامات زاهدین است.
  هشتم: یکسره گرسنه است، و این از علامات مجاهدین است.
  نهم: یکسره در خوف است، و این از علامات صالحین است.
  دهم: به اندک چیزی از دنیا راضی میشود، و این از علامات عاشقین است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN