Subscribe: RSS Twitter

سگ گردانی

دیده بان حقوق حیوانات: سال گذشته ۳۹ نفر از نمایندگان طرحی را تقدیم مجلس کردنند که در صورت تصویب از این پس نگهداری و تردد سگ‌ها در خیابان ممنوع ‌شود.

یک ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد کرد، گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که مضر برای سلامت عمومی بوده یا نجس‌العین هستند از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌ شود.
این ماده می‌افزاید :نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها ممنوع و درمنازل مسکونی چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنین شود، ممنوع است. این طرح به وزارت بهداشت ماموریت می‌دهد تا فهرست حیوانات خطرناک و نجس‌العین (علاوه بر سگ) را تهیه کند.
نمایندگان مجلس در مقدمه توجیهی این طرح نوشته اند: «یکی از معضلاتی که در سالیان اخیر در کشور اسلامی‌مان بروز پیدا کرده و متاسفانه به صورت علنی در شهرهای بزرگ دیده می‌شود، نگهداری از حیوانات و به خصوص سگ و گرداندن آن‌ها در خیابان‌ها و معابر عمومی است. این مسئله به خصوص در کلان‌شهرهایی مانند تهران بیشتر مشاهده می‌شود».
این مقدمه می‌افزاید: «رواج سگ‌گردانی و نگهداری از آن علاوه بر مضرات بسیار زیاد بهداشتی و زیان‌آور بودن برای سلامت عمومی، یک معضل فرهنگی-اجتماعی و نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی است. لذا جهت جلوگیری از روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگهداری از آن در آپارتمان‌ها و منازل طرح زیر تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌ شود.

سگ گردانی همچنان در کمیسیون حقوقی قضایی

از سال گذشته تا کنون این طرح مسکوت مانده است حالا سید محمدجواد ابطحی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت وگو با جام جم از معطل ماندن طرح ممنوعیت سگ گردانی در مکان‌های عمومی در کمیسیون حقوقی و قضایی گله گرده و خواستار ارائه این طرح به صحن مجلس شد.
وی با انتقاد از کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس می گوید: طرح ممنوعیت سگ گردانی و حیوانات مضر در خیابانها و اماکن عمومی سال گذشته در مجلس مطرح بود وکمیسیون قضایی و حقوقی  کمیسیون اصلی رسیدگی کننده این طرح بود.
نماینده خمینی شهرمی افزاید: هدف از تهیه این طرح مقابله با روند فزاینده سگ گردانی در معابر و نگهداری آن در آپارتمان‌ها در شهرهای بزرگ بویژه تهران بود.
نگهداری از حیواناتی نظیر سگ مضرات بسیار زیاد بهداشتی دارد و برای سلامت عمومی جامعه نیز مضر است که به همین دلیل نمایندگان مجلس طرح مذکور را تهیه کردند تا گرداندن حیواناتی مانند سگ در اماکن و معابر عمومی ممنوع و مرتکب شونده به ضبط حیوان و جزای نقدی محکوم ‌شود.

___________________

اوج گیری گربه بازی توسط دخترهای ایرانی: سگ بازی از مد افتاد!

برخورد با سگ گردانی در ماشین/ تصویری

بررسی حقوقی فضای داخلی خودرو/ برخورد با حمل سگ در ماشین قانونی است؟

شیوع نگهداری «حیوانات خانگی خاص»/ بی قانونی در نگهداری حیوانات و برخورد با آن

۲۰۰۰۰ تومان جریمه سگ گردانی/ حمل سگ و قاچاق کالا از مصادیق مخل امنیت اخلاقی!

برخورد با سگ گردانی/ تصویری

در باب نجاست سگ در فقه اسلام/ آیا نجاست بهانه آزار است؟!

حکم شرعی نگهداری از سگ برای‌ سرگرمی

معرفی”سگ‌گردان‌ها”به مراجع قضایی/ سگ گردانی مصداق جریحه دار کردن عفت عمومی

برگی از تاریخ: ۱تا۷روز حبس،مجازات کسانی که سگ را بدون پوزه‌بند در گذرها و اماکن عمومی ببرند

جلوگیری از درمان سگ ها در گیلان/ نظارت نیروی انتظامی بر مالکین سگ های فانتزی

هفته آینده: برخورد با سگ گردانی داخل خودرو، کوچه، خیابان و پارکها

دوست خوب من/ در باب منوعیت سگ گردانی

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: طرح مقابله با سگ‎‏گردانی در دستور کارمان نیست

۲ Comments

  1. يك نفر می‌گه:

    سلام
    اولا اگر بنا به بهداشتی بودن باشه که وقتی حیوانی زیر نظر دامپزشک است، بهداشتی است دوما از کی تا حالا خمینی شهر هم آمده جزء شهرهای بزرگ که نماینده اش دغدغه شهر های بزرگ رو دارن؟ سوما اگر بهداشت اینقدر مهمه پس تکلیف این همه آلودگی زیست محیطی چیست؟ چرا نمایندگان محترم در این خصوص سکوت می کنند؟

  2. پدرام می‌گه:

    ای خدا چرا ما تو ایرانیم نه خودمون میتونیم راحت باشیم نه حیوانات

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN