Subscribe: RSS Twitter

ARW10184

دیده بان حقوق حیوانات: ۱۰ دسامبر (۱۹ یا ۲۰ آذرماه خورشیدی) به نام روز جهانی حقوق حیوانات یا IARD نامگذاری شده است. (International Animal Rights Day)

این روز از سال ۱۹۹۸ توسط فعالان و کنشگران حقوق حیوانات گرامی داشته می شود.

(این روز با روز جهانی حیوانات یا World Animal Day که در تاریخ چهارم اکتبر/ ۱۲ مهرماه گرامی داشته می شود متفاوت است و نباید اشتباه گرفته شود.)

پیشینه روز جهانی حقوق حیوانات (IARD)

هدف از نام گذاری این روز یادآوری حقوق حیوانات است که توسط انسانها به دست فراموشی سپرده شده . فعالان حقوق حیوانات در این روز با تجمع در برابر اماکنی که در آنها حقوق حیوانات نقض می شود از قبیل اسارتگاه های حیوانات، کشتارگاهها، محل های تشریح حیوانات زنده و … تجمع می کنند و شب هنگام با افروختن شمع این روز را گرامی می دارند.

دهم دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید تا از جنگ جهانی دوم و تشکیل اردوگاه های کار اجباری جلوگیری کند چرا که جلوگیری از تراژدی های مشابه تنها با به رسمیت شناختن حقوق اساسی انسان ها بدون هرگونه تبعیض ممکن است. بنابراین سازمان ملل متحد اعلام کرد که احترام و کرامت بشر اساس آزادی، عدالت و صلح در جهان است.

چند سال قبل افراد، سازمان ها و انجمن های مختلفی از سراسر جهان درخواست کردند که این روز به «سایر حیوانات»ی که در استفاده از زمین با ما شریکند نیز تسری یابد و ۱۰ دسامبر باید روز جهانی حقوق حیوانات نیز باشد. انسان ها نیز در رده جانوران دسته بندی می شوند اما سالانه میلیون ها زیستمند دارای ادراک و احساس دیگر -با قابلیت تفکر و احساسی مانند ما- به دلیل اینکه «گونه بشر» نیستند قربانی ما (گونه بشر) می شوند. هر ساله میلیاردها گاو، خوک، گوسفند، مرغ، ماهی، خرگوش، بز، رت، موش، اسب، میمون، شتر، سگ، گربه، اردک، بوقلمون، غاز و زیستمندان دریایی زجر می کشند و در دستان ما جان می دهند.

Animal-Rights-Watch-ARW-8190

روز جهانی حقوق حیوانات فرصتی فراهم می آورد تا به مردم یادآوری شود از آنجا که رنج کشیدن و شوق زندگی وابسته به نژاد، جنس، موقعیت اجتماعی یا گونه مشخصی نیستند، در نتیجه واژه های آزادی، صلح و کرامت واژگانی فراگیر (فارغ از نژاد، جنس، موقعیت اجتماعی یا گونه) هستند.

در سال ۱۹۷۰ و ۲۲ سال پس از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، و بیش از چهار دهه قبل واژه «گونه پرستی» در برابر تبعیض میان گونه های زیستمندان ابداع شد.

این تفکر که سایر حیوانات «پست تر» هستند و صرفا به این دلیل که آنها با پر یا پشم زاده شده اند ما می توانیم از آنها استفاده کنیم، تعصبی غیر معقول و ناعادلانه در برابر سایر گونه ها است.

«گونه پرستی» همچون نژادپرستی و تبعیض جنسیتی مشابهت های ما -ادراک و احساس- را نادیده می گیرد تا آن که ضعیف تر است رنج بکشد و آنکه قوی تر است برنده باشد.

پنجاه سال پس از تصویب “اعلامیه جهانی حقوق بشر” (UDHR) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (در سال ۱۹۴۸) حامیان حقوق حیوانات دهم دسامبر ۱۹۹۸ را برای اولین بار به عنوان روز جهانی حقوق حیوانات اعلام کردند.

________________________

اعلامیه جهانی حقوق حیوانات

۷ Comments

 1. زهره می‌گه:

  تشکر از شما به خاطر یادآوری این روز مهم جهانی!
  امیدوارم به همت شما و انجمن حمایت از حیوانات سال آینده شاهد درج این روز مهم در تقویمهای خورشیدی باشیم.

 2. گرجستانی می‌گه:

  خیلی ممنون از اطلاع رسانی شما

 3. مینا می‌گه:

  دیده بان گرامی .
  در گذشته در وبسایت شما بروشورهایی میدیدم که در بسته های صد تایی از طریق ایمیل میشد خریداری کرد .
  الان چی ؟ هنوز هم این بروشورها هست ؟ من هر چی تو سایت میگردم چیزی در این مورد پیدا نمیکنم . خیلی دوست دارم یک بسته بخرم و برگه ها رو به دوستانم بدم .

 4. mehdi ma می‌گه:

  حیوانات قلب دارند، احساس دارند، خانواده و فرزند دارندو در آخر خدایشان با ما یکیست و حق زندگی دارند !!!
  فرهنگ ساز باشیم و مهربان

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN