Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات/دنیا عباسی:  در طول تاریخ، از زمانی که مبادله پایاپای و کالا به کالا جای خود را به پول داد، تا امروزه روز که خود پول و نوسانات ارزش آن نیز در تجارت جهانی جایگاهی قابل توجه یافته است، تصاویر روی سکه و اسکناس مورد بحث بوده است.

Animal-Rights-Watch-ARW-Kahrom2
به گزارش قانون، چندی پیش خبری منتشر شد که سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان حقوق حیوانات درج تصاویر گونه‌های زیستی و حیات وحش ارزشمندمان را روی اسکناس‌ها مطرح کرده بود. نمونه اسکناس‌هایی با تصویر یوزپلنگ ایرانی، زاغ بور پرنده بومی ایران، گور ایرانی و… هم منتشر شد. خبر و تصاویر مورد استقبال فعالان و شهروندان علاقه‌مند به محیط‌زیست واقع شد اما برخی رسانه‌ها که اخیرا به هر بهانه به معصومه ابتکار تاخته‌اند همین خبر را نیز بهانه کردند و با عناوین مختلف پیشنهاد ساده (و شاید خوب) فعالان محیط زیست را به اهرم فشار بر سازمان حفاظت از محیط زیست بدل کردند.

در همین باره گفت‌وگویی داشتیم با دکتر اسماعیل کهرم و نظر او را درباره این موضوع پرسیدیم.

به نظر شما آیا درج تصاویر حیات‌وحش روی اسکناس‌ها و پول ملی فایده‌ای دارد و کمکی به حیات وحش و محیط‌زیست ما می‌کند؟ لطفا در ابتدا فواید این کار را بفرمایید؟
حتما دارای فایده و اقدامی مثبت در حفظ محیط زیست ماست. ببینید شما امروزه اگر به خیلی از کشورهای جهان سفر داشته باشید مشاهده می‌کنید که بر روی اسکناس و سکه‌هایشان نقش وتصویر زیبای حیوانات و حیات وحش بومی‌شان نقاشی و چاپ شده است؛ مثل کشور برزیل که شما بر روی اکثر اسکناس‌هایشان تصاویر حیوانات کشورشان را مشاهده می‌کنید. به نظر من این کار چند فایده دارد:
اول اینکه چون پول و اسکناس مهم‌ترین وسیله در هر کشوری و برای همه مردم با ارزش است به مردمان همان کشور و همان سرزمین می‌فهماند و یادآور می‌شود که این حیوان که در سرزمین وکشور توست تاچه اندازه مهم و ارزشمنداست که تصویر و عکسش بر روی اسکناس و سکه کشورت تصویر و نقاشی شده است.به جهان بگوییم حافظ حیات وحشیم.

600x400xAnimal-Rights-Watch-ARW-8428-600x400.jpg.pagespeed.ic.RGnxoLn5TS
دوم، به کشورهای خارجی می‌گوییم ببینید این حیوانات بومی کشورمان تا چه اندازه برای ما مهم و با اهمیت هستند که ما تصویرشان را بر با ارزش‌ترین کالا و وسیله داد و ستدمان نقش بسته‌ایم و ما حافظ حیات وحش‌مان هستیم.
سوم، این کار سبب جذب توریست و گردشگر به کشورمان می‌شود چون وقتی ما عکس حیوانات بومی کشور را که کمیاب هستند برروی پول واسکناس‌مان تصویر می‌کنیم به مردمان کشورهای دیگر می‌گوییم که ما این حیوانات را داخل کشورمان داریم و ایران دارای چنین وچنان پتانسیل طبیعی، گردشگری و توریستی است.
چهارم، به صورت کلی سبب معرفی حیات وحش‌مان به مردم سرزمین خودمان و معرفی و شناخت بیشتر در جهان می‌شود و در واقع یک کار چند منظوره است. من خودم به یاد دارم زمانی که عکس کوه دماوند بر روی اسکناس‌هایمان نقش بست این کار خیلی به دلم نشست و بسیار لذت بردم و از یاد نبریم که نقاشی، عکس و تصویر قدیسین بر روی اسکناس و پول زیاد کار خوبی نیست چون این پول دائما دست به دست می‌شود و ممکن است در هرجایی از دست آدم‌ها بیفتد زمین و واقعا گناه دارد.

به نظر شما این کار تا چه اندازه در آگاهی دادن به متخلفانی که شکار غیرقانونی می‌کنند تاثیر دارد؟
به اعتقاد من بسیار تاثیر دارد. اول به خود مردم می‌گوییم که حواس‌تان باشد و مواظب این گنجینه‌های طبیعی کشور باشید و بعد به متخلفان شکار هشدار می‌دهیم. شما در نظر بگیرید وقتی که ما عکس زاغ بور را بر اسکناس نقش می‌بندیم و زیرش می‌نویسیم فقط در ایران و منحصر به فرد و یا یوزپلنگ ایرانی را زیر تصویرش بنویسیم فقط در ایران یافت می‌شود حتما و حتما هر متخلفی که این تصاویر را مشاهده کند قلبش تکان خواهد خورد و تجدیدنظری در رفتار زشت خود
خواهد داشت.

اما برخی از رسانه‌ها در مقابل این خبر موضع تند گرفتند و به سازمان حفاظت از محیط زیست حمله کردند و به دلیل همزمانی این خبر با خبر تصویر یک زن بر روی ۱۰ دلاری جدید آمریکا، شروع به تمسخر سازمان کردند. شما چه پاسخی به این رسانه‌ها دارید؟
نباید زود قضاوت کرد ما چندین شکل اسکناس داریم مثلا چک‌پول داریم. می‌شود بر روی هر کدام از این اسکناس‌ها و پول‌ها تصاویر مختلفی را نقاشی کرد و نقش بست و مسئله بعدی اینکه همیشه تصاویر روی اسکناس و پول‌ها دائمی نیست. در هر دوره‌ای از زمان یک مسئله و موضوعی مهم می‌شود و متناسب با آن تصاویر اسکناس تغییر می‌کند. شما ببینید از اول انقلاب اسلامی تا کنون چقدر تصاویر اسکناس‌ها تغییر کرده است. همین تصویر زن آمریکایی هم یک روزی تغییر پیدا می‌کند و با تصویر دیگری عوض می‌شود. مهم این است که ما به مردم بگوییم برایشان ارزش قائل هستیم. من به یاد دارم که یک روزی دیدم عکس چارلز داروین را بر اسکناس ۲۰پوندی کشیده‌اند. در واقع انجام این کارها به مردمان یک جامعه می‌خواهد بگوید که اگر به جامعه و کشور خود خدمت کنید عکس‌تان روی اسکناس کشور نقش خواهد بست و ما قدردان تلاش‌های شما هستیم.

—————————————————————————–

پیشنهاد درج تصویر حیات وحش بر اسکناس های کشور؛ کوتاهی سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی/ تصویری

حیات وحش را روی اسکناس و سکه ضرب کنید+تصاویر ( پیگیری یک پیشنهاد زیست محیطی)

اندک باقیمانده حیات وحش ایران را وارد دعواهای سیاسی نکنید!

۶ Comments

 1. Farideh می‌گه:

  جناب کهرم خبر ندارید ؟ جهان خبر دار شد ایران سگها را قتل عام می‌کند حالا ما ‌با کشتار وحشتناک سگها و این جنایت در حق حیوانات مظلوم خیابانی که به گوش جهان رسیده و آبروی ایران و ایرانی‌ را برده و جناب اسماعیل کهرم تایید و ترویج می‌کنند سگ ها را حیوانات موذی لقب میدهند چه خاکی به سرمان کنیم ؟؟ جناب کهرم شما ضدّ و نقیض هستید, عطا شما را به لقایتان بخشیدیم.

 2. Eghbali می‌گه:

  دوم، به کشورهای خارجی می‌گوییم ببینید این حیوانات بومی کشورمان تا چه اندازه برای ما مهم و با اهمیت هستند که ما تصویرشان را بر با ارزش‌ترین کالا و وسیله داد و ستدمان نقش بسته‌ایم و ”ما حافظ حیات وحش‌مان هستیم”……..
  جناب اسماعیل کهر کدام حفاظت؟ ‌این حرف رو باز هم از جانب خودتان زدید ؟؟؟ یعنی‌ سازمان حفاظت از محیط زیست باز هم باید تکذیب کند و سازمان چنین ادعایی نکرده؟

 3. reza می‌گه:

  واقعا متاسفم برای مملکتی که این آقا کارشناس محیط زیستش باشه و پشت سر هم نظر بده اونوقت این همه جوون تحصیل کرده و خوش فکر پشت درهای سازمان سرکار هستند . من میخوام از ایشون بپرسم تا حالا چه کار واسه محیط زیست این مملکت کردی و چه گلی به سرش زدی که ایم همه هم ادعا داری؟! اظهار نظر جنابعالی در مورد نحوه و زمان پرکردن دریاچه ارومیه که نقل محفل دوستان بود حضرت استاد. تا نابغه هایی مثل ایشون هستند وضعیت همینه که هست.

 4. محیط بان می‌گه:

  با سلام
  مجوز سیرک خلیل عقاب توسط مدیرکل محیط زیست استان البرز صادر شد که هیچ مدیرکل درخواست درج لوگوی محیط زیست استان را نیز به مدیریت سیرک داده که در حال حاضر در سطح شهر به صورت پوستر و بنر نصب شده است. جای تاسف است که آقای دکتر محمدی مدیرکل اسبق دفتر حیات وحش این اقدام ضد محیط زیستی را نموده و علاوه بر آن درخواست تبلیغ اداره خود را نیز کرده است. البته ایشان بنیان گذار مشمشه ببر ایرانی در زمان مدیریتش در سازمان حفاظت محیط زیست است. آقای دکتر کهرم که سفارش ایشان را کرده اید و می کنید این هم دست پخت شما . ممنون از اینکه فقط سخن می گویید عمل را در تاکسیدرمی و فروش حیوانت میبینید.

 5. با سلام
  شما این آقا را نمی شناسید بسیار باسواد و در امر همسیر یابی و جفت یابی نفر اول کشور است . با زدن سوت چکاوک و بدنبال جفت . خانم ابتکار با جذب معترضین محیط زیست مانند آقایان درویش و خبرنگاران معترض خیال خود را راحت کرده است.

 6. رضا می‌گه:

  دوستان عزیز سلام
  اولا میخواهم از سایت دیده بان حقوق حیواتات در رابطه با درج نظرات منطقی و انتقادی تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم. این رویه در سایت های مشابه به هیچ وجه وجود ندارد و در بسیاری موارد نظرات بنده در آن سایت ها سانسور و یا حذف گردیده است و از این بابت از دوستان عزیز این سایت ممنون و متشکرم.
  دوما ، دوستان عزیز من در های مملکت ما سالیان دراز برروی ورود کارشناسان و متخصصان بسته بوده و ما شدیدا با فقر سیستمی و مدیریتی مواجه هستیم .
  همین اعراب را ببینید . اینها پول دارند درست ولی مدیریت هم یاد گرفته اند . شما نمی توانید پول داشته باشید و بدون مدیریت به جایی برسید. فقط کافیه لیستی از پروژه های حفاظتی کشور امارات و ببینید. ما فقط گیر دادیم که اینها با بازهای شکاری هوبره صید می کنند. این بخشی از سنت اونهاست . اگه مملکت خودمون مردم فقیر و گشنه هستند و پرنده رو صید می کنند چه ربطی به اونها داره . تو داخل مملکت خودت باید فرهنگ سازی کنی و وضعیت معیشت مردم رو بهبود بدی که دیگه کسی توی بیابون دنبال هوبره و باز نباشه .
  در مورد این آقا هم ولش کنید این بنده خدارو. دل همه از دستش خونه . دست خودش نیست . آدم مهمی هم نیست که تاثیر چندانی داشته باشه.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN