Subscribe: RSS Twitter

لیلا عبادی اصل

صبح یک روز کاری داشتم فاصله منزل تا اولین ایستگاه اتوبوس را تقریبا می دویدم که دوباره متوجه صف طولانی جلو کیوسک همیشه شلوغ روزنامه فروشی شدم ولی این مرتبه اوضاع کمی فرق داشت مردی یک نوشته ای را روی یک مقوا نگه داشته بود وتکان می داد هر عابری که رد می شد یا جلو دکه توقف می کردو یا با دیدن آن سری تکان می داد و عبور می کرد ،کنجکاو شدم که ببینم چی نوشته نزدیک که رفتم جمله «صفحه آگهی ها تمام شد» توجهم را جلب کرد. پرسیدم :یعنی صفحه آگهی ها اینقدر طرفدار دارد؟
مرد جوانی که در کنارم ایستاده بود گفت :اگرمثل من جوان باشی و دنبال کار بعله!
مردی که تابلوی مربوطه را در دست داشت گفت: ربطی به پیری و جوانی ندارد همه الان دنبال یک لقمه نون هستند. روزنامه ای را برداشتم و پول آنرا روی باجه گذاشتم و با سرعت بیشتر به سمت اتوبوسی که ایستاده بود دویدم. در ایستگاه مترو از اندک فرصتی که برای رسیدن قطار داشتم استفاده کردم و سرفصل اخبار را مرور کردم در انتهای روزنامه تیتری توجه ام را جلب کرد:

۳۹ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قالب «طرح الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی» خواستار محدودیت‌های قانونی برای نگهداری از برخی حیوانات خانگی، خصوصاً سگ‌ها شدند! این طرح شامل یک ماده واحده است که به عنوان «ماده ۶۸۸ مکرر» قانون مجازات اسلامی پیشنهاد شده است و در صورت تصویب آن افرادی که از سگ و یا برخی حیوانات که در این قانون از آنها به عنوان خطرناک و مضر یاد شده است نگهداری کنند، به «جزای نقدی» و «ضبط حیوان مورد نظر» محکوم می‌شوند.
در این طرح آمده است که پس از تصویب این ماده قانونی، «وزارت بهداشت» باید نسبت به ارائه فهرست حیوانات مضر و خطرناک اقدام کند در حالی که مرجع رسمی و قانونی درباره سلامت حیوانات و بیماری‌های مشترک انسان و حیوانات در کشور سازمان دامپزشکی کشور است

یاد چشمان قهوه ای کوچکی افتادم که هرروز قبل از این که سر کار بروم بدرقه ام می کرد.
با آمدن قطار روزنامه را بستم و با مصیبت سوار شدم هنوز خوب نفسم را بیرون نداده بودم که دست کوچکی یک اسکاچ ظرف شویی را تقریبا توی چشمانم فرو کرد «ارزان است. سیصد تومان. بخر!» جا برای تکان خوردن نبود ولی با زحمت زیاد ۳ تا اسکاچ به قیمت هزار تومان خریدم و با خودم گفتم شاید بزودی به درد همسرم بخورد.
در همان حال که از میله آویزان بودم یاد خبری که چند لحظه قبل دیدم افتادم راستی اگر تصویب بشود چی؟
چرا همچین طرحی به مجلس برده اند؟ ا ین نماینده ها چه کسانی بودند؟ به دنبال جواب بودم، که به ذهنم رسید شاید این نماینده های محترم خبر ندارند نگهداری از حیوان خانگی برای ما شهر نشین ها ته مانده ارتباط با طبیعت است، شاید نمی دانند از طریق پرورش و نگهداری و تغذیه و مراقبت های پزشکی از این حیوانات در شهر های مختلف هزاران نفر ارتزاق می کنند! شاید از هزاران دانشجوی دامپزشکی که با امید بسیار و تحمل هزینه های گزاف از طرف خود و خانواده هایشان در دانشگاه ها درس می خوانند و یا تا بحال فارق التحصیل شده اند خبر ندارند؟
شاید اصلا آمار درستی از تعداد کلینیک های دامپزشکی کشور و تعداد پرسنل مشغول به کار آنها و خانواده هایشان ندارند، یا از شرکتهایی که کار واردات و یا صادرات و توزیع محصولات مرتبط را انجام می دهند یا از چوپان هایی که در همین حومه های شهر ها به ازای هر گله حداقل ۳ سگ نگه می دارند یا از روستایی های که برای محافظت از جان و مالشان در خانه هایشان سگ نگه می دارند بی اطلاعند؟ شاید اصلا نمی دانند بسیاری از این حیوانات بویژه آنهایی که در شهر ها هستند تحت نظر دامپزشک قرار دارند و از نظر ایجاد مشکل برای انسان ها تحت کنترل هستند.
بنظرم رسید حتمی از این آمار ها بی خبرند و یا توجه چندانی به آن ها نکرده اند.
ممنوع کردن نگهداری از حیوان خانگی به بهانه تقلید از غرب، در جایی که زمانی همین به اصطلاح غربی ها مشغول خوردن یکدیگر و زندگی در بربریت بودند و ما به تقلید از بزرگان خود به حیوانات محبت می کردیم چندان قابل قبول نیست.

بزرگانی مانند پیامبر اعظم (ص) ما که با دستان مبارکشان برای گربه ظرف شیر می گذاشتند و یا کسی را که صورت شتر را داغ کرده بود لعن و نفرین می کردند کاملا عجیب و غیر کارشناسانه است .
ویا طبق روایتی از نوه حضرت امام ایشان نیز با حیوانات مهربان بودند .
تقلید از غرب؟
حتمی نمایندگان محترم از داستان آمرزیده شدن شخصی که در بیابان برای سگ تشنه از چاه آب کشید خبر دارند و یا لااقل با کتاب آسمانی ما مسلمانان آشنایی دارند که در مورد اصحاب کهف اشارت می فرماید که سگی ایشان را همراهی می کرده است (شاید اصحاب کهف هم در حال تقلید از غربیان بودند!)
نمایندگان محترمی که با رای من و امثال من به مجلس رفته اید شمایی که قرار است از حقوق شهروندی همه دفاع کنید اگر شما بخاطر نادانی چند جوان و یا انسان های سبکی -که در هر شکلی و مکانی سبک و جلف هستند- می خواهید سایرین را از حق طبیعی دوست داشتن و محبت کردن محروم کنید خودتان می دانید و وجدانتان .
ولی شاید اگر من بجای شما بودم طرحی به مجلس پیشنهاد می کردم که نظر همه موکلینم را تامین کند شاید دارندگان حیوانات خانگی را بجای منع کردن از داشتن آن حیوانی که به آن دل بسته اند وادار می کردم در کلاسهایی در این زمینه شرکت کنند که هم از اصول نگهداری حیوان آگاهی پیدا کنند و هم شروط رعایت حقوق دیگران منجمله همسایگان را بیاموزند شاید از چند کارشناس می خواستم اساسنامه ای تنظیم کنند که بطور مثال از دارندگان حیوانات خواسته شود هنگام بردن آن حیوان به دامپزشکی از باکسهای مخصوص استفاده کنند و یا اگر حیوان خود را برای گردش می برند فقط در مکان ها و یا پارک های خاص و با رعایت شؤنات این کار را انجام دهند تا موجبات آزار سایرین فراهم نشود شاید از آنها می خواستم با بهره گیری از کارشناسان و مربیان ویژه و تربیت حیوان مربوطه و رعایت محدودیت تعداد حیوان در متر مربع به حقوق همسایگانشان هم احترام بگذارند.

و با این کار هم برای بعضی از موکلینم شغل ایجاد می کردم و هم به بعضی دیگر نشان می دادم که حقوق آنها هم برایم ارزش دارد و برای تحقق آن وقت می گذارم و کاری می کنم که نظر آنها هم تامین شود .
واقعا از خودم می پرسم وقتی می توانیم با کمی مطالعه و بررسی بیشتر جاذبه را بیشتر کنیم و دافعه را کمتر چرا اینگونه دیگران را از خود می رنجانیم؟
در شرایطی که کشور به وحدت بیشتری نیاز دارد چرا تفرقه ایجاد می کنیم؟

غروب که به خانه بر می گشتم با امید دیدن دوباره همسر و فرزندم و دوست کوچک و بی گناهی که پزشک فرزندم بخاطر بهتر شدن اوضاع روحی او پیشنهاد به منزل آوردنش را به ما داده بود رو به آسمان دعا کردم که ایکاش روی زمین برای زندگی همه موجودات جا به اندازه کافی باشد .

____________________________

خبر مرتبط:

دیدگاه: ممنوعیت سگ گردانی و مسایل اساسی اجتماعی

خلاف سنگین های یک دوستدار حیوانات در چند سال آینده/ طنز

جانفشانی کارگر افغان برای نجات یک سگ از استخر

سگ‌گردانی در خیابان جزو مصادیق بارز جرم محسوب می شود!

تدوین دستورالعمل برای تردد با حیوانات

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: طرح مقابله با سگ‎‏گردانی در دستور کارمان نیست

مهر: جولان زبان درازها در پایتخت/ سگ گردانی؛ ابتذال به سبک غربی

کشته شدن چند سگ خانگی در بازداشتگاه پلیس و اظهارنظر دکتر آل داوود

سیاستمداران غربی و زندگی با سگ / تصاویر

بازداشت سگ‌های خانگی همچنان در تهران ادامه دارد!

عواقب حقوقی نگهداری سگ !!!

سگ و گربه مجوز نمی خواهند،نگهداری مار و میمون ممنوع

فرمانده پلیس: برخورد با سگ‌گردانی در معابرعمومی

سگها شناسنامه دار می شوند!

میزان جریمه و ممنوعیت سگ گردانی در اماکن عمومی اعلام شد!!!

دیدگاه: طرح مبارزه با نگهداری سگ ، کپی برابر اصل طرح مبارزه با ماهی قرمز است !

نگهداری و بردن سگ به خیابان ممنوع شد

 

۷ Comments

 1. آزاده می‌گه:

  ممنون مطلبتون خیلی عالی بود

 2. anita می‌گه:

  یک تعدادی نماینده […] دور هم جمع شدن … بیش از این انتظاری نیست ….

 3. اشکان می‌گه:

  همه اون سگارو باید کشت !

 4. Ava می‌گه:

  خدا من این دیگه خیلی مسخره ست! تمام روانشناس ها معتقدند داشتن حیوان خانگی مخصوصا سگ برای سلامت روان و حتی جسم مفیده! این نماینده ها توی مغزشون سلول خاکستری ندارن فکر کنم!!!!

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN