Subscribe: RSS Twitter

کشف و انهدام باغ وحش خانگی

دیده بان حقوق حیوانات: یگان حفاظت محیط زیست استان تهران یک باغ وحش غیر مجاز کشف کرد.

مدتی است موضوع نگهداری حیوانات وحشی در خانه‌ها به گوش می‌رسد. از توله شیری که در پشت‌بام خانه‌ای در میدان هفتم تیر نگهداری می‌شد تا جوانی که تعداد زیادی مار را در آپارتمان خود جای داده بود. اما در این میان مردی که در خانه‌ای با نگهداری حیوانات مختلف باغ‌وحش غیرمجازی برپا کرده بود و از مردم برای دیدن حیوانات پول می‌گرفت عجیب‌تر به نظر می‌رسد.
وجود توله خرس در یک خانه! همین خبر کافی بود تا مأموران یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران را به جاده کن برساند. بیست‌و‌چهارم ماه جاری این خرس که به‌صورت غیرمجاز نگهداری می‌شد کشف و به پارک پردیسان منتقل شد. در آن لحظه کسی باور نمی‌کرد این خرس شیرخوار بتواند راهی را برای نجات تعدادی زیادی از حیوانات که در خانه‌ای در کن در بدترین شرایط نگهداری می‌شدند به مأموران محیط زیست نشان دهد. این خرس که هنوز معلوم نیست کی و کجا از مادرش جدا شده باعث شد حیوانات زیادی از گرگ، روباه، میمون و گراز گرفته تا عقاب، پلیکان و قو از باغ‌وحش تنگ و تاریک نجات پیدا کنند.

کشف و انهدام باغ وحش خانگی

وقتی خبر وجود این همه حیوان به مأموران رسید آنها برای بررسی موضوع راه این محل را درپیش گرفتند.
این اتفاق را اسماعیل میرانزاده که فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران است این گونه برای توضیح می‌دهد: برای کنترل مراکز خرید و فروش و نگهداری حیوانات غیرمجاز نقاط مختلف را پایش کردیم و متوجه شدیم توله خرسی در ملک شخصی فردی در غرب تهران نگهداری می‌شود. برای بررسی موضوع مراجعه کرده و این خرس را ضبط کردیم.

کشف و انهدام باغ وحش خانگی

او افزود: در محلی که این خرس نگهداری می‌شد حیوانات زیاد دیگری هم بود. صاحب این ملک مدعی بود برای نگهداری آنها مجوز دارد اما هنگامی که مجوزی ارائه نداد به دستور مقام قضایی و همکاری پلیس بار دیگر به این محل مراجعه کرده و همه حیوانات را برای نگهداری و تعیین تکلیف به پارک پردیسان منتقل کردیم.
به گفته میرانزاده، قو، روباه، گراز، میمون، طاووس، پلیکان، عقاب و گرگ در این محل نگهداری می‌شد و متهم برای دیدن حیوانات از شهروندان پول می‌گرفت.
میرانزاده می‌گوید: هر فردی که حیوانات وحشی نگهداری می‌کند باید از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز داشته باشد و در غیر این صورت با آنها بر خورد می‌شود.
او بار دیگر هشدار می‌دهد: یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران برخورد شدید با فروشندگان حیوانات وحشی را در دستور کار خود دارد.
در حالی میرانزاده این حرف را می‌زند که بسیاری از تهرانی‌ها در خانه‌های خود حیوانات عجیبی را نگهداری می‌کنند که شاید حتی همسایه آنها هم از این موضوع با خبر نباشد.

کشف و انهدام باغ وحش خانگی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران در این باره هم می‌گوید: اگر کسی حیوانی وحشی نگهداری می‌کند این موضوع را به محیط زیست اطلاع دهد و در این صورت نه تنها با او برخوردی نمی‌شود بلکه در صورت داشتن شرایط لازم برای نگهداری آن حیوان مجوز‌های لازم به او داده می‌شود. بدیهی است اگر شرایط مناسبی برای نگهداری نداشته باشد این حیوان به مراکز مجاز نگهداری حیوانات سپرده می‌شود یا در صورتی که توانایی زندگی در طبیعت آزاد را داشته باشد رها‌سازی خواهد شد.
ظاهراً حیواناتی هم که از این باغ‌وحش غیرمجاز به پارک پردیسان منتقل شدند چنین سرنوشتی دارند. باید در پارک پردیسان منتظر بمانند تا یکی از باغ‌وحش‌ها برای نگهداری آنها اعلام آمادگی کند یا اگر توان بازگشت به طبیعت را دارند به زیستگاه خود برگردند. البته به دلایل مختلف معمولاً این حیوانات تا آخر عمر خود در پردیسان می‌مانند.
میرانزاده درباره صاحب این باغ‌وحش غیرمجاز گفت: متهم هنگام ضبط حیوانات در محل حضور نداشت. از این رو او به دادگاه احضار شد و امروز باید خود را به مقام قضایی معرفی کند و به سؤالات مختلفی درباره اتهاماتش پاسخ دهد.

منبع: روزنامه ایران/ امیر گودرزی

___________________

آیا واقعا محیط زیست با نگهداری حیات وحش مقابله می کند؟!/ تصویر

نگهداری حیات وحش در منازل؛ آسیب یا علاقه

باغ وحش خانگی/ تصویری

راز وحشتناک باغ‌وحش خانگی

شیر در خانه!

فروش علنی گونه های خاص و تحت حمایت/ به ارگان های مربوط بر نخورد!

آیا به راستی فروش حیات وحش ممنوع است؟ بازار داغ حیوانات حمایت شده در اینترنت

بچه شیر هفتم هم به محیط زیست تحویل داده شد/ممنوعیت جابه‌جایی بچه شیرها

عدم برخورد قضایی محیط زیست با افرادی که جانوران وحشی را تحویل دهند

شیر درنده به عنوان حیوان خانگی: شیری که دیگر شیر نیست!/ تصویری

وقتی سلطان جنگل جای گربه خانگی را می‌گیرد/ تصویری

مقررات حیات وحش درباره شیرها اعمال نمی‌شود/ شیر مانند حیوان خانگی است!

 

۶ Comments

 1. شب می‌گه:

  با عرض سلام و درود
  ایکاش بجای برخورد با سگ گردانی و مبارزه و مجازات کسانی که از سگ ها نگهداری میکنند، این جدیت را در مورد نگهدارندگان حیوانات وحشی بخرج می دادند!!!
  فرمانده یگان حفاظت [؟!] اداره کل محیط زیست استان تهران می‌گوید: “اگر کسی حیوانی وحشی نگهداری می‌کند این موضوع را به محیط زیست اطلاع دهد و در این صورت نه تنها با او برخوردی نمی‌شود بلکه در صورت داشتن شرایط لازم برای نگهداری آن حیوان مجوز‌های لازم به او داده می‌شود”.
  میشه لطف کنند بگویند این شرایط لازم چه شرایطی هستند؟! زیرا بزرگترین باغ وحش های ایران “شرایط لازم” نگهداری از حیوانات را ندارند چه برسه به این جوجه باغ وحش ها!!!

 2. کیوان می‌گه:

  جا دارد از یگان زحمت کش حفاظت محیط زیست تهران به خصوص اقای باطبی محیط بان فداکار گارد حفاظت( که چهرشون در تصویر بالا مشخص است) همچنین اقای امیر گودرزی خبرنگار روزنامه ایران برای انعکاس این خبر تشکر و قدردانی شود.

 3. تنها آرزوم تو زندگی بغل کردن یه خرس و یه شیر و یه دلفینه
  به خدا نمیخوام آزارشون بدم
  فقط یه ثانیه بغلشون کنم
  چشماشونو ببوسم و ازشون معذرت بخوام که انسانم

 4. علی می‌گه:

  اگر میشود آنها را در مناطق حفاظت شده آزاد و نگهداری کنید با تشکر…

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN