Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران: سازمان فضایی ایران ، زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری ، چند روز قبل یک میمون را با کاوشگر “پیشگام” به فضا پرتاب کرد و سپس اعلام داشت که این موجود زنده ، صحیح و سالم به زمین بازگشته است.

به گزارش عصر ایران، این که کشورمان بدین حد از علم و فناوری رسیده که بتواند وارد عرصه فضا شود ، برای همه ایرانیان ، جای مباهات دارد و حتی اگر آزمایش اخیر نیز با شکست مواجه می شد ، حرجی نبود چه آن که آزمون و خطا و شکست در آزمایش های فضایی ، امری متعارف است و بارها و بارها ، کشورهایی مانند آمریکا ، روسیه ، چین و … اعلام کرده اند که فلان آزمایش موشکی و فضایی شان با شکست مواجه شده است. از این رو ، اصل ورود ایران به این عرصه ، بسیار مهم تر از شکست یا پیروزی در فلان آزمایش است.
بعد از ارسال اولین میمون فضانورد به فضا ، رسانه های خارجی ، با انتشار عکس هایی ، مدعی شدند که میمون ارسال شده به فضا ، دارای یک خال در بالای چشم راستش بوده ولی در تصاویر منتشره از او به هنگام بازگشت ، اثری از این خال نیست. به علاوه ، در رنگ دو میمون تفاوت وجود دارد.

این موج ، همچنان ادامه دارد و همین امروز نیز برخی رسانه های خارجی با تیترهای درشت و تصاویر مقایسه ای ، کوشیدند سازمان فضایی ایران را متهم به بی صداقتی در این باره کنند.
هر چند در بدو امر ، مسوولان این سازمان واکنشی به این موضوع نشان ندادند ولی در پی گسترش اخبار و شایعات در این باره ، دکتر محمد ابراهیمی ، رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی اعلام کرد: تنها باید به تصاویری که از کانال رسمی سازمان فضایی ایران منتشر می‌شود، استناد کرد و برخی تصاویری که در چند روز اخیر از میمون فضانورد منتشر شده آرشیوی بوده و مربوط به آماده سازی این پروژه و تست های مختلف از چندین میمون است.
خبرگزاری مهر – ۱۵ بهمن ۱۳۹۱

با این وجود ، فیلم منتشر شده در سایت رسمی سازمان فضایی ایران ، نه تنها نتوانسته به شایعات پایان دهد ، بلکه تردیدهای موجود را در این خصوص تقویت می کند.
در این فیلم ، هر چند به دلیل دور بودن و عدم وضوح ، جزئیاتی مانند خال میمون قابل رویت نیست ، اما تفاوت هایی “قبل و بعد از پرتاب” وجود دارد، از جمله ، عمودی و افقی بودن اتیکت کنار سر میمون و رنگ کاور که ابتدا سفید بوده و سپس سیاه است و … .

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1228
لحظه انتقال میمون به موشک کاوشگر – بخشی از فیلم منتشره در سایت سازمان فضایی

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1230
تصویری با کیفیت بهتر از لحظه انتقال به موشک – خبرگزاری مهر
Animal-Rights-Watch--ARW-1-1229

لحظه خروج میمون از موشک کاوشگر – بخشی از فیلم منتشره در سایت سازمان فضایی+لینک فیلم

البته این تفاوت ها حکماً به معنای تغییر میمون و پکیج او نیست اما دستکم تردید زاست. ای بسا سازمان فضایی ، توضیحات قانع کننده ، مستند و مصوری داشته باشند که رفع ابهام کند. اما وقتی خودشان ، مردم را به فیلم منتشر شده در سایت رسمی سازمان ارجاع می دهند و فیلم نیز  سؤالات و ابهاماتی را پدید می آورد ، باید استنادات بیشتری را مطالبه کرد.

واقعاً حیف است که پیشرفت های تکنولوژیک ایران در عرصه فضا ، درگیر مساله ای مانند تغییر میمون بشود. حال این مسأله ، ناشی از عدم صداقت مسؤولان سازمان فضایی باشد یا ریشه در یک سوء تفاهم داشته باشد ، فرقی در اصل قضیه نمی کند.
از این رو ، از مسؤولان سازمان فضایی انتظار می رود ، مستندات تصویری مربوط به این ماجرا را منتشر کنند و یا اگر خبط و خطایی در کارشان بوده ، صادقانه بدان اذعان نمایند و بدانند که ارزش دستیابی ایران به فناوری های فضایی ، بسیار بزرگ تر از مسائلی چنین حاشیه ای است.

_____________________________________________________________________

«پیشگام»، نخستین حیوان آزاری فضایی ایران/تصویر

حیوانات پیشگام در فضا به روایت “اسپیس”/تصاویر

جزئیات اعزام اولین میمون فضانورد ایرانی/ اعزام انسان به فضا تا ۱۰ سال آینده .

بازگشت میمون فضانورد ایرانی / تصویر!!!

ارسال میمون به فضا تاکید رییس جمهور است/ ارسال دومین کپسول زیستی ایران به فضا

میمون ایرانی در فضا/ آزموده را آزمودن خطاست

 

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN