Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7588

دیده بان حقوق حیوانات: «نصفه شب شلیک کنند، ایجاد وحشت می‌شود و در روز هم که نمی‌شود این کار را انجام داد؛ شما بگویید چه کنیم؟»؛ این چکیده پاسخ مسئولان شهرداری به پرسش‌های خبرنگار «تابناک» درباره این حادثه است.

به گزارش «تابناک»، دست بردن مأموران شهرداری به سلاح گرم برای حذف سگ‌های ولگرد از سطح شهر که پیشتر هم دستمایه انتقادات فراوانی‌ شده بود (برای نمونه به اینجا بروید) در روزهای گذشته در اسلامشهر، موجبات خلق حادثه‌ای عجیب و غریب را فراهم آ‌ورد که در نوع خود بی‌سابقه است.

سه شنبه گذشته‌ ساعتی به نیمه شب مانده، چند تن از اعضای شرکت پیمانکار شهرداری اسلامشهر ـ که برای شکار سگ‌های ولگرد با تفنگ‌های ساچمه‌‌‌‌زنی، راهی کوچه پس‌کوچه‌های شهر شده بودند، در همان آغاز کار حادثه دردناکی رقم زدند و سه زن جوان را مورد اصابت قرار دادند.

یکی از زنانی که در این حادثه از ناحیه دست مجروح شده در تشریح رویداد رقم خورده در پارک ماهشهر اسلامشهر به روزنامه ایران گفته: شب همراه دو زن از بستگانمان برای پیاده‌روی به پارکی که کنار خانه‌مان است، رفتیم. هنوز نیم ساعت از رفتنمان نگذشته بود که صدای شلیک گلوله‌ای را شنیدیم. وقتی صدای سگ‌ شنیدیم، فهمیدیم مأموران شهرداری در حال کشتن سگ‌های ولگرد منطقه هستند، چون صدای تیرها نزدیک می‌شد، ترسیدیم که مبادا گلوله‌ای به ما بخورد. گام‌های بلندی برداشتیم تا به خانه برویم که همزمان هر سه با هم احساس سوزش شدیدی کردیم و با رفتن به روشنایی دیدیم که زخمی شده‌ایم.

بدین ترتیب با صدای فریاد زنان، همسرانشان متوجه ماجرا شده و چهار مردی را که می‌خواستند با وانت‌نیسان منقش به آرم شهرداری فرار کنند، به دام انداخته، دستگیر می‌کنند و همزمان با انتقال مجروحان به درمانگاه، تحویل مأموران کلانتری چهاردانگه ‌می‌دهند تا در آنجا معلوم شود، پیمانکار شهرداری در سگ‌کشی و سه همراه وی این حادثه را رقم زده‌اند.

زنان آن شب با پانسمان راهی منزل می‌شوند تا فردا‌ به کلینیک رفته و ساچمه‌ها با تیغ جراحی از بدنشان بیرون آورده شود؛ از پهلو و پای یکی، از دست دیگری و از پای سومی. البته برخی جراحات جراحی نمی‌شود، چون پزشکان می‌گویند که ساچمه به استخوان خرده و پودر شده و چیزی برای خارج کردن وجود ندارد.

هم‌اکنون هر سه خانواده از شهرداری شکایت دارند که چرا در آن ساعت شب در منطقه مسکونی به هر دلیلی به سمتشان شلیک شده است و بر این باورند، چنین کاری در منطقه عمومی و مسکونی به کل خطاست؛ اما مسئولان شهرداری نظر دیگری دارند.

شهبازی، مدیر روابط عمومی شهرداری اسلامشهر در این باره به «تابناک» می‌گوید: وقتی برای کشتن سگ‌های ولگرد در سطح شهر اقدام می‌شود، طبیعی است ‌باید شب را برای این کار در نظر بگیریم و نمی‌شود این کار را نیمه شب به بعد انجام داد، چون سگ‌های ولگرد با سلاح‌های ساچمه‌زنی از پا در‌می‌آیند و صدای شلیک در نیمه‌های شب، موجب ترس‌افکنی‌ می‌شود.

وی می‌افزاید: به همین دلیل ساعات پایانی شب برای این کار انتخاب شده و این حادثه هم ناخواسته بوده و خطا شده است. البته شهردار از همان آغاز آگاهی از ماجرا، شخصا پیگیر‌ ماجرا ‌بوده و روند درمان این شهروندان در بهترین بیمارستان و پرداخت هزینه‌ها را پیگیری کرده است.

او در پاسخ به اینکه آیا پیگیری درمان و پرداخت هزینه‌ها به معنای پذیرفتن قصور شهرداری در این ماجرا هست یا نه، می‌گوید: این کار را نه شهرداری و مأموران آن، که پیمانکار طرف حساب با ما انجام داده و بررسی شرایط حقوقی ماجرا با توجه به روند حقوقی قرارداد بسته شده میان شهرداری و پیمانکار در دستور کار است؛ اما آنچه از دید شهرداری اهمیت اول را داشته، سلامت شهروندان است، نه اینکه مقصر این رویداد کیست؛ همان گونه که مبارزه با سگ‌های ولگرد هم در راستای رفاه شهروندان است که به ما تکلیف شده.

بدین ترتیب به رغم گذشت چند روز از رویداد، هنوز معلوم نیست ‌موضع شهرداری نسبت به این رویداد تلخ ـ که پیمانکارش رقم زده ـ چه خواهد بود؛ اما آنچه ورای این ماجرا قابل توجه است، دست یازیدن شهرداری به روش کشتار سگ‌های ولگرد برای رفع این معضل است که از اساس غیر قانونی و نکوهیده است. (مستندات غیرقانونی بودن این اقدام را اینجا بخوانید)

شاید همین موضوع موجب شده که شهردار نسبت به این رویداد واکنش سریع نشان داده و از برخورد قاطع با پیمانکاری که بدون رعایت بدیهیات ایمنی، با جان عده‌ای بازی کرده، تا این لحظه خودداری کند.

اما فارغ از اینکه فرجام ‌ماجرا چه خواهد شد، چه بسا رویداد اخیر موجب شود ‌یک بار برای همیشه، تکلیف سگ‌کشی‌های غیر قانونی ـ که تنها راهکار مسئولان شهرداری در شهرهای گوناگون برای مقابله با این حیوانات مزاحم زندگی شهرنشینی ماست ـ مشخص شود.

_____________________

طرح سگ کشی شهرداری رامسر به قتل زن جوان منجر شد

سگ کشی وحشیانه و بدوی پیمانکاران شهرداری/ تصویر +۱۶

ادامه سگ کشی شهرداری در تهران/ موش ها مسموم می شوند

سه میلیارد تومان هزینه و ۶۱۰۰۰ سگ کشته شده، آمار بی نتیجه سگ کشی در مشهد

کارتون: سگ کشی

خبر فوری !سگ کشی بی‌رحمانه در تبریز!/ تصویری

باز هم سگ کشی/ این بار در گیلان

ورود دستگاه قضا به “سگ‌کشی‌” در تبریز

آنها را نکشید، هیچ کس به آنها محبت نمی کند!/ آیا راه عالمانه کنترل حیوانات شهری کشتن است؟

شبیخون به موشها با اشعه مادون قرمز

ادعای عجیب شهرداری: پرونده سگ‌های ولگرد شهر تهران بسته شد

پس از سالها حیوان کشی: اولین گام شهرداری در مسیر صحیح کنترل حیوانات شهری/ مانور آموزشی صنوف آلوده‌کننده شهری

معرفی مناسبترین راهکار پیشگیری از هاری در سگهای ولگرد/ به مناسبت ۲۸ سپتامبر؛ روز جهانی هاری

آغاز طرح “مرگ ترحم‌آمیز” سگ‌های ولگرد/ جمع اضداد: کشتن و ترحم

برچسب‌ها, ,

۲ Comments

  1. زهره می‌گه:

    دیده بان گرامی حقوق حیوانات! مردم بابت خدمات شهرداری بسیار هزینه می کنند. هر چند سال یکبار با استناد به یک قانون و یا تبصره جدید منابع جدید درآمدی برای خود تعریف می کنند که از جیب مردم برداشته می شود. یکی از آنها عوارض شغلی است. به خدا قسم درآمد شهرداری آنقدر هست که این حیوانات زبان بسته را حداقل عقیم نمایند و هر منطقه پناهگاهی برای این مخلوقات بیگناه و بی پناه که حق حیات دارند احداث نماید. به خدا قسم مردم ما بیرحم نیستند و اگر شهرداری مناطق شماره حسابهایی برای کمکهای مردمی اعلام نماید هر کسی حاضر است هر چند به میزان ناچیز کمک کند. آیا صدقه های ما به این حیوانات زبان بسته نمی رسد؟! چندی است که بخشی از صدقه های ماهیانه ام را صرف خرید سوسیس و پنیر و … نموده و برای گربه های محل سکونتم می برم. دو سال پیش شنیده بودم که شهردار محترم منطقه ۳ بشدت با کشتار سگها مبارزه می کند و تلاشهایی جهت اسکان آنها در پناهگاههای موجود می نماید. شهرداران کل کشور از خدا بترسید و با این اعمال غیر انسانی دنیا و آخرت خود را ویران نکنید.

    • زهره می‌گه:

      اصلاح می کنم شهردار محترمی که به ایشان اشاره نمودم شهردار محترم منطقه ۲ تهران بودند که امیدوارم اولا عوض نشده باشند. امیدوارم شهردارهای مناطق دیگر از راهکارهای انسانی ایشان بهره برگیرند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN