Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6197

دیده بان حقوق حیوانات: مدت زمانی است که خزندگانی چون آفتاب پرست، سوسمار، سمندر، لاک پشت و حتی مار به عنوان حیوانات خانگی به فروش می‌رسد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، شکارچیان مدت زمانی است که به شکار غیر مجاز خزندگان در استان‌های مختلف کشور روی آورده‌اند، غافل از اینکه شکار و فروش خزندگان در ایران نسل این جانداران را در معرض تهدید خطر کاهش یا انقراض قرار داده است.

افزایش شکار خزندگان وضعیت زاد و ولد آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. شاید دور از ذهن باشد اما بعضا در برخی از فروشگاه‌های فروش حیوانات مارهای غول پیکری را به عنوان حیوان خانگی به فروش می‌رسانند. مارهایی که شاید در نگاه اول بسیار آرام و کم خطر به نظر برسند اما این که در شرایط مختلف یا ترس چه عکس العملی از خود نشان می‌دهند، مشخص نیست.

شکار خزندگان به صورت غیر قانونی عاملی جهت انقراض گونه‌هایی همچون سمندر لرستانی می‌باشد؛ این خزنده یک گونه‌ی خاص در ایران است که در هیچ جای دنیا وجود ندارد و تنها در بخش‌هایی از لرستان و خوزستان وجود دارد. شکار و خرید و فروش بی رویه‌ی این گونه سبب شده سمندر لرستانی گونه‌ای از خزندگان رو به انقراض باشد که مردم باید از خرید و فروش این گونه خودداری کنند.

گرچه شکارچیان غیر مجاز سمندر لرستانی جریمه‌ می‌شوند، اما سود حاصل از فروش این خزندگان در برابر جریمه‌هایی که از سوی سازمان محیط زیست برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، بسیار ناچیز است؛ اما علی رغم تفاوت‌های زیادی که بین انسان‌ها و خزندگان وجود دارد، انواع مختلفی از بیماری‌ها از طریق این حیوانات به انسان قابل انتقال است.

گفتنی است برای جلوگیری از انتقال بیماری در زمان لمس کردن خزندگان باید نکات بهداشتی را نیز رعایت کنیم.

Animal-Rights-Watch-ARW-Public-Awareness-Campaign-109

________________________

اگزاتیک پت: آمار، خطرات و حقایق نگهداری حیوانات وحشی/ اینفوگراف

گزارش ویژه از خرید و فروش گسترده حیات وحش با دامنه های ایرانی/ تصویری

برای نگهداری گونه در معرض خطر انقراض به عنوان حیوان خانگی کتاب چاپ می شود!/ چه کسی مسوول برخورد است؟

خودخواهی علاقمندان به اگزاتیک پت بلای جان حیات وحش/ کشف صدها حیوان مرده در فرودگاه آفریقای جنوبی

چه خوب؛ حالا از طبیعت هم مهربانتر شده ایم! آسیب یابی فعالیت هایی که با نام حمایت از حیوانات انجام می شود

برچسب‌ها

۱ Comment

  1. nature می‌گه:

    امسال احتمالا یکی از بدترین سالها برای محیط زیست ایران است

    تقریبا هر روز صبح با حداقل یک خبر فاجعه بار زیست محیطی آغاز می شود:

    http://www.tabnak.ir/fa/news/434781/%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B2%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B5%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%AA%D8%B4

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN