Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس سازمان هوافضا از پرتاب ماهواره فجر طی ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: در حال حاضر کار پرتاب کاوشگر موجود زنده در دستور کار است که پس از ماه مبارک رمضان پرتاب خواهد شد.

به گزارش مهر، حمید فاضلی در حاشیه مراسم افتتاح تونل باد مادون صوت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه های فضایی این سازمان، افزود: در حال حاضر پرتاب کاوشگر موجود زنده میمون از نژاد رزولوس در دستور کار است که امیدوارم پس از ماه مبارک رمضان به فضا پرتاب شود.

رئیس سازمان هوافضا با اشاره به تاخیر دو سه ماهه این پروژه اظهار داشت: این تاخیرات به دلیل انجام آزمایش های تکمیلی مربوط به بازیابی این کاوشگر بوده است که در حال حاضر با موفقیت به اتمام رسیده است و این محموله به طور کامل بسته بندی شده است.

پرتاب ماهواره فجر تا ۲ ماه آینده

وی همچنین با اشاره به پرتاب ماهواره فجر تا دو ماه آینده خاطرنشان کرد: در این پروژه دستاوردهای خوبی چون مانور مداری و تغییر مدار توسط یک رانشگر گاز سرد به دست آوردیم.

فاضلی با بیان اینکه این فناوری، یک فناوری نوین در حوزه هوا فضا است، ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از آزمایش های مربوط به ماهواره فجر انجام شده است که در صورت تکمیل شدن آن تا دو ماه آینده آماده پرتاب خواهد شد.

وی به ماموریت این ماهواره اشاره کرد و یادآور شد: تصویربرداری، انجام مانورهای پیش رانشی، سنجش از راه دور برای تصویربرداری، هواشناسی و همچنین تصویربرداری از اراضی کشاورزی، جنگلی و زیست محیطی از جمله ماموریت های ماهواره فجر خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه ارتفاع اولیه فجر در ۲۵۰ کیلومتری تعریف شده است، ادامه داد: اوج مداری این ماهواره ۳۷۰ کیلومتری در نظر گرفته شده است که در مدار اوج توسط یک رانشگر گاز سرد فعال می شود و این امر موجب می شود که مسیر بیضوی این ماهواره به مسیر دایره ای با حدود ارتفاع ۴۰۰ کیلومتر تعریف شده است.

فاضلی تاکید کرد: این امر موجب می شود که عمر این محموله افزایش یابد به گونه ای که برای اولین بار ما طراحی و ساخت ماهواره ای را تجربه کرده ایم که عمر آن بالغ بر یک و نیم سال می شود.

ایجاد پایگاه ملی پرتاب

رئیس سازمان هوا فضا ایجاد پایگاه ملی پرتاب را از دیگر برنامه های این سازمان نام برد و خاطر نشان کرد: ایجاد پایگاه ملی پرتاب مقدمات آن فراهم شده است و محل استقرار آن نیز یکی از مناطق جنوب شرقی کشور در نظر گرفته شده است.

آزمایشگاه ملی فضایی

فاضلی همچنین از ایجاد آزمایشگاه ملی فضایی در این سازمان خبر داد و ادامه داد: این آزمایشگاه به منظور اجرای پروژه های مصوب در این سازمان و همچنین ایجاد زیرساخت ها و تجهیزات آزمایشگاهی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این آزمایشگاه در شهرک فضایی کشور راه اندازی خواهد شد، اضافه کرد: شهرک فضایی کشور نیز در مجاورت استان البرز و در محدوده مناطق ۲۲ یا ۱۸ تاسیس خواهد شد.

جزئیات پرتاب ماهواره ناهید

رئیس سازمان فضایی همچنین با اشاره به پروژه طراحی و ساخت ماهواره ناهید تاکید کرد: با پیشرفت هایی که در این پروژه به دست آوردیم امیدواریم که تا سال آینده این ماهواره به فضا پرتاب شود.

فاضلی همچنین اجرای این پروژه را در سازمان فضایی و با همکاری دانشگاه امیرکبیر دانست و توضیح داد: این ماهواره دارای صفحات خورشیدی است که با باز شدن صفحات خورشیدی در فضا توان مدیریت ماهواره را افزایش می دهد.

وی همچنین ماهواره ناهید را از نوع ریز ماهواره ها دانست و خاطر نشان کرد: ماهواره ناهید به لحاظ وزنی همانند ماهواره امید است و امیدواریم با طی مراحل باز شدن صفحات خورشیدی بتواند ماموریت های مربوط به تصویربرداری را انجام دهد.

____________________

مارمولک ها، فضانوردان جدید روسیه

موجودات زنده ایرانی با تاخیر به فضا پرتاب می شوند

زمان پرتاب “میمون فضانورد” توسط سازمان فضایی ایران

ارسال میمون به فضا تاکید رییس جمهور است/ ارسال دومین کپسول زیستی ایران به فضا

میمون های فضانورد

میمون ایرانی در فضا/ آزموده را آزمودن خطاست

۶ Comments

 1. مينا می‌گه:

  چی به سر این حیوونای بدبخت میارند!!

 2. farideh می‌گه:

  تو کشور ما همین یک کار مونده که چپ و راست حیوانات بدبخت را به فضا پرتاب کنیم……………. بابا یک فکر به حال مردم و اقتصاد بکنید ببین چطوری دارن سر مردم رو گرم میکنند.

 3. به خدا یه روز همین میمون اسیر شده همون آدم رو با چسب میبنده و پرتش میکنه به یه فضای دیگه
  بابا یه طوماری اعتراضی…چرا هیچکس به رنج این سفر اشرافی!!!! برای حیوانات اشاره و اعتراض نمیکنه؟

 4. […] خبر : http://arw.ir/?p=32733 نوشته شده در حمایت از حقوق حیوانات توسط admin. افزودن […]

 5. nassrin می‌گه:

  اگه خیلی دانشمندین یه رباط یاچیزی مثل این اختراع کنین تا اونو به فضا بفرستین نه از جون یک حیوون بدبخت مایه بذارین . شاید هم با استغفار فرستادن گناهاتون پاک میشه !!!!

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN