Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات/ سپهر سلیمی: پیش از این در مطلبی که ۴ سال پیش و با عنوان «مراقب دلسوزیهای مشکوک برای حذف ماهی و سبزه از سفره هفت سین باشیم» نوشته بودم، هشدار داده بودم که در کنار تلاش برخی دوستان و گروههای دوستدار محیط زیست که خواهان حذف ماهی ماهی قرمز هستند، گروههای بسیاری به دلایل مختلف سر ستیز با ماهی قرمز دارند. اینک با گذشت چند سال از شروع تبلیغات بر علیه ماهی قرمز اثرات برخی از آن تبلیغات نادرست و همراهی ناخواسته و گاهاً احساساتی برخی از دوستداران حیوانات به خوبی آشکار شده است.

رسانه های حیوان ستیز، حامی ماهی قرمز شده اند
گروههایی که نه تنها هیچ دلبستگی و اعتقادی به حقوق حیوانات و حفظ محیط زیست ندارند، بلکه در کارنامه آنها حیوان ستیزی نیز به چشم می خورد سعی داشته و دارند در لباس حامیان حیوانات زمینه های حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین را فراهم آورند.
بیان ادعاهایی نظیر بیماری زا بودن ماهی قرمز، ایرانی نبودن ماهی قرمز و اسراف کردن پول و لطمه به اقتصاد خانواده از دلایلی بوده است که در چند سال گذشته مطرح شده است و خوشبختانه نادرست بودن هر کدام از این ادعا ثابت شده است. (مطلبی در همین رابطه:چه گروه هایی طرفدار حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین هستند ؟! )

شدت گرفتن کشتار سگها و گربه های ولگرد
پیش از این هشدار داده بودم که اگر به دروغ اعلام شود ماهی قرمز بیماری زا است آنگاه باید فاتحه ی همه حیوانات خانگی و شهری را خواند. شوربختانه امروزه شاهد هستیم که گربه ها و سگهای بی خانمان به جرم بیماری زا بودن به راحتی قتل عام می شوند.
متاسفانه در سالهای پیش شاهد افزایش کشتار سگها و گربه های ولگرد به بهانه بیماری زا بودن هستیم و ریشه این مساله را می توان در خبرهای نادرست مطرح شده در خصوص بیماری زا بودن ماهی قرمز جستجو کرد.

طرح مبارزه با نگهداری سگ، کپی برابر اصل طرح مبارزه با ماهی قرمز است !
همچنین پیش از این در مطلبی گفته بودم فراری دادن ماهی قرمز از خانه ایرانیان می تواند زمینه ساز دوری بیش از پیش ایرانیان از حیوانات شود و این مساله در نهایت به حیوان ستیزی و طبیعت ستیزی منجر خواهد شد. فراری دادن ماهی قرمز از خانه های ایرانیان به هر شکل و با هر توجیهی بی شباهت به طرح مبارزه با حیوانات خانگی که بویژه در مورد سگ ها اجرا می شود نیست. (مطلبی در همین رابطه: طرح مبارزه با نگهداری سگ، کپی برابر اصل طرح مبارزه با ماهی قرمز است ! )

ماهی قرمز منفعت مادی برای بخشی از مدعیان حمایت از حیوانات ندارد
یکی از بدبختی های ماهی قرمز این است که کسی برای درمان آن به دامپزشک مراجعه نمی کند. شاید اگر همچون سگ و گربه امکان تشخیص بیماری و درمان ماهی های قرمز وجود داشت امروزه بسیاری از کسانی که خواهان حذف ماهی قرمز هستند، سخن از خرید و نگهداری ماهی قرمز می راندند و به جای اینکه بر حذف ماهی قرمز اصرار کنند می گفتند که باید از ماهی قرمز نگهداری کرد!

لاک پشت و سمندر جایگزین ماهی قرمز شده اند
پیش از این در مطلبی هشدار داده بودم که با حذف ماهی قرمز، حیوانات دیگری جایگزین آن می شود و این ادعا پس از چند سال بطور مشخص ثابت شده است. حضور لاک پشت های آبی و سمندر در سفره هفت سین و بازار داغ فروش نوروزی آنها نشان از اشتباه استراتژیک و حساب نشده برخی از دوستداران حیوانات در خصوص مقابله نادرست با ماهی قرمز است. (مطلبی در همین رابطه: چهار شنبه سوری ، ترقه و فشفشه ! ماهی قرمز ، لاک پشت و سمندر ! )

راه نجات در حل مشکل سیستم تولید و توزیع است
ماهی قرمز سه مرحله تولید ، توزیع و نگهداری در خانه ها پشت سر می گذارد. بزرگترین دلیل تلفات ماهیان بخاطر عملکرد نادرست در مرحله تولید و توزیع است. خوشبختانه نظارت بر مرحله تولید بسیار آسان تر از مراحل دیگر است. تولید کنندگان ماهی قرمز تنها در چند استان فعال هستند و از طریق ادارات شیلات و دامپزشکی می توان بر کار آنها نظارت کرد. اگر ماهی سالمی تولید شود می توان امیدوار بود که تلفات ماهیان به حداقل برسد. ای کاش دوستداران حیوانات و محیط زیست بر این دو سازمان فشار می آوردند تا نظارت و کنترل بهتر و بیشتری بر این بخش ها داشته باشند. اگر تنها نیمی از انرژی ای که صرف تبلیغات منفی و بعضاً دروغ سازی علیه ماهی قرمز شده است را صرف افزایش نظارت بر تولید کنندگان می کردیم، بسیاری از مشکلات امروزمان حل شده بود.

ماهی سالم بخریم
اگر مردم عزیزمان بیاموزند که در هنگام انتخاب ماهی به برخی از نکات ظاهری توجه کنند و بدانند که ماهی سالم حداقل از لحاظ ظاهری بدون آسیب دیدگی، بدون خوردگی باله ها و دم، دارای پولک های سالم و شاداب و سرحال است در این صورت میزان مرگ و میر ماهی در منازل به طرز شگفت انگیزی کاهش می یابد. اگر ماهی سالم وارد خانه شود می توان امیدوار بود که با رعایت نکاتی ساده سالها عمر کند. بسیاری از ماهیان آکواریومی، به مراتب حساس تر از ماهی قرمز هستند ولی سالهای سال در آکواریوم زنده می مانند و به مرگ طبیعی می میرند. یکی از مهمترین دلایل این مساله حساسیت افراد در هنگام خرید ماهی است.
هموطنانمان باید بدانند همانطوریکه در موقع خرید هندوانه و سیب زمینی به شکل ظاهری جنس خریداری شده دقت می کنند، در هنگام خرید ماهی نیز باید ماهی سالم بخرند. اگر ماهی سالم خریداری شود، خود بخود فرایند تولید و توزیع هم بهبود خواهد یافت و تولید کنندگان و توزیع کنندگان مجبور خواهند شد  ماهیانی سالم و با کیفیت را عرضه کنند.

مرگ و میر مسافران نوروزی بدتر است یا مرگ و میر ماهیان نوروزی؟!
در ایمیل ها و عکس هایی که در مخالفت با ماهی قرمز در اینترنت منتشر شده، تصاویر ناراحت کننده ای از مرگ و میر ماهیان دیده می شود و در کنار این عکس ها عده ای می خواهند اینگونه نتیجه بگیرند که پس برای حل مشکل نباید ماهی قرمز خرید!
اما مگر بر اساس آمار سالانه ۲۵۰۰۰ در اثر تصادفات رانندگی در ایران جان خود را از دست نمی دهند؟ ۲۵۰۰۰ کشته و چندین برابر آن زخمی و معلول باعث خسارات فراوان معنوی و مادی برای بسیاری از هموطنانمان می شود. مگر مرگ هموطنان عزیزمان که اتفاقاً بسیاری از آنها در تعطیلات نوروزی اتفاق می افتد دردناک نیست؟!
اما آیا راه حل این است که پلیس کشور، بیانیه ای بدهد و بگوید به دلیل تلفات بالای انسانی، اداره پلیس سفرهای بیرون شهری را تحریم می کند و از مردم عزیزمان می خواهد دیگر به سفر نروند؟! نسخه ای که برخی از مدافعان محیط زیست و حیوانات برای ماهی قرمز می پیچند اینگونه است! یعنی می خواهند صورت مساله را پاک کنند. اصلاً مثالی دیگر بزنم: مگر طبق آمار سالانه ۳ میلیون تن گندم بدلیل تلفات ناشی از مصرف بد نان در کشور هدر نمی رود؟! اگر قرار است سازمان غله کشور و وزارت بازرگانی بر اساس نسخه برخی دوستان رفتار کند باید اعلام کند به دلیل تلفات بالای نان و ضررهای فراوان ناشی از آن پس خوردن نان را تحریم می کنیم تا از این بحران فرار کنیم.
در عجبم که چگونه برخی از دوستان زیست محیطی و طرفدار حیوانات خود را در قامت میرزا محمد حسن شیرازی می بینند و تصور می کنند با گفتن جمله ای و دادن بیانیه ای مردم تنگ های ماهی را می شکنند و دیگر ماهی قرمز نمی خرند؟! البته اگر اینگونه بود که خیلی عالی بود و آرزوی هر کدام از طرفداران محیط زیست این است که روزی فعالان محیط زیست و سازمانهای زیست محیطی به درجه ای از رشد و تاثیرگذاری برسند که با دادن یک بیانیه و یک نامه همه مشکلات را حل کنند. اما تا وقتی که به آنجا نرسیده ایم باید همان کاری را بکنیم که پلیس برای کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات و سازمان غله برای کاهش تلفات نان می کند و آن کار آموزش است و آموزش است و آموزش.

راه نجات ماهی قرمز آموزش، آموزش و آموزش است
برای نجات ماهی قرمز باید همه گروهها و افراد مرتبط با ماهی قرمز آموزش ببنید. از تولید تا حمل و نقل و نگهداری نیاز به آموزش داریم. گروهای دوستدار حیوانات باید به جای تحریم کردن خرید ماهی قرمز که در نهایت منجر به ایجاد فضایی بر ضد حیوانات می شود در صدد آموزش همگانی در خصوص نگهداری از ماهی قرمز باشند. (مطلبی در همین رابطه:در گفتگو با تولید کنندگان ماهی قرمز گفته شد؛ آموزش تنها راه کمک به ماهی قرمز است )

نگوییم ماهی قرمز نخرید
اگر کسی به هر شکلی توانایی خرید ماهی قرمز را ندارد حق ندارد خریدن آن را تحریم کند، این درست مثل آن است که شوربختانه این روزها بسیاری از هموطنانمان توانایی خرید آجیل شب عید را به دلایل اقتصادی ندارند ولی حق ندارند که خریدن آجیل را تحریم کنند. بنابراین باید گفت هر کسی که توانایی نگهداری از ماهی قرمز را ندارد نباید ماهی قرمز بخرد.

منبع: دوستداران حیوانات و محیط زیست

____________________

وبلاگ میهمان/ نگرانی دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات از عواقب ملی شدن اینترنت!

به صلابت یک رودک/ وبلاگ میهمان

بازار پرنده فریدونکنار، سنتی ولی شرم آور/ وبلاگ میهمان

آقای محمدی زاده! آهوان ارسالی به قطر برای معالجه تب برفکی پس از درمان و انجام مطالعات ژنتیکی به کشور بازگشتند یا خیر؟/ وبلاگ میهمان

پیشنهاد تغییر نام سازمان به بنگاه شادمانی و بازرگانی وحوش!/ وبلاگ میهمان

این همه جان گرامی بستانیم که چه‌؟/ شعر استاد شهریار در حمایت از حقوق حیوانات و گیاهخواری/ وبلاگ میهمان

برچسب‌ها

۲۱ Comments

 1. درود بر شما برای مطلب خوب و بجاتون…

 2. arash می‌گه:

  ماهی قرمز منفعت مادی برای بخشی از مدعیان حمایت از حیوانات ندارد

  ولی برای تولید کنندگان و فروشندگان خیلی خیلی سود داره

  چرا از یه دید دیگه به این موضوع نگاه نکنیم کسانی که با این طرح مخالف هستن. حتما منفعتشون داره به خطر می افته

 3. شيما می‌گه:

  جناب سلیمی عزیز همیشه از خواندن مطالبتان خرسند میشدم خرسند میشدم اما اینبار…
  شما را چه شده دوست عزیز
  آخر آجیل چه ربطی دارد به ماهی ؟! آجیل که جان ندارد چند نکته اینجا وجود دارد
  ۱- بسیا خوب عده ای به دلایل نادرست برای حذف ماهی چنگ زده اند دلیل نمیشود آنها که دلایل درست و مقاصد انسانی دارند دست از کار خود بردارند
  ۲- ماهی قرمز مثل سگ و گربه در خیابانهای شهر نریخته که با بیماری زا خواندنش شهرداری هجوم بیاورد و بکشد و …. ماهی خیابانی یا ماهی ولگرد شنیده اید ؟ماهی ها همه در آکواریوم فروشی ها و یا دکانها و .. هستند که متعلقات فروشنده محسوب شده و هیچ کس هم نمیتواند تعدی کند و معدوم کند .مگر سگ ما را میایند بکشند بگویند بیماری زا است ؟ این کشور اگرچه قانون حمایت از حیوانات ندارد اما قوانین تملک قوی ای دارد
  ۳- ایشان مشخص نکرده اند این آموزش و کنترل بر تولید و توزیع چگونه اتفاق خواهد افتاد .گویا یادشان رفته کسی برای ماهی چند تومانی ارزش قایل نیست که بخواهد حفظش کند و برای سلامتش دوره ببیند و …. پت شاپها که میلیونی سگ میفروشند هنوز در تولید و توزیع رعایت سلامت و راحتی حیوان را نمیکنند چه برسد به تولید کنندگان ماهی قرمز گویا ایشان قانون تجارت را فراموش کرده اند .در تجارت این کالاست(نه موجود زنده ) که میفروشید و سود تنها عامل مورد توجه تولید و توزیع کننده است و تنها راه توقف تجارت موجودات زنده و احقاق حقوق آنها خارج کردنشان از چرخه تجارت است که با عدم تقاضا (عدم خرید )میسر خواهد شد
  ۴- آمدن سمندر و لاک پشت نتیجه عدم تقاضای ماهی قرمز نیست به اندازه کافی در مورد بیماری زا بودن اینها هم سخن گفته شده ( کلا در نظام جامعه ما همه موجودات بیماری زا خوانده میشوند ) مگر میتوانیم بگوییم آمدن توله شیر و ببر و سنجاب و …. نتیجه بیماری زا خواندن سگ است ؟؟؟
  به راستی اینطور نیست این مسئله نتیجه افزایش روحیه سلطه انسان بر طبیعت است .دیدگاهی که جهان را برای اشرف مخلوقات آفریده تا کسب لذت کند ادمی را به آوردن هر گوشه از طبیعت به خانه اش برای قدری تفریح سوق میدهد بی آنکه بیاندیشد چه تاثیری بر آن طبیعت میگذارد .

 4. niaz می‌گه:

  در جواب : ((اگر کسی به هر شکلی توانایی خرید ماهی قرمز را ندارد حق ندارد خریدن آن را تحریم کند، این درست مثل آن است که شوربختانه این روزها بسیاری از هموطنانمان توانایی خرید آجیل شب عید را به دلایل اقتصادی ندارند ولی حق ندارند که خریدن آجیل را تحریم کنند. بنابراین باید گفت هر کسی که توانایی نگهداری از ماهی قرمز را ندارد نباید ماهی قرمز بخرد.))

  همه توانایی خریدن ماهی قرمز دارن. توانایی خریدن بیشتر از اون رو هم دارن. اصلا دلیل اینکه می گن نخرید این نیست که کسی توانایی اقتصادی نداره. بحث چیز دیگه ست. هیچ ربطی هم به توانایی اقتصادی و اجیل شب عید نداره.

  جای ماهی قرمز هم توی تنگ نیست همونطور که جای قناری و طوطی توی قفس نیست. باز پرنده ها رو می گیرن و مدتها نگهداری می کنن اما ماهی قرمز چی؟ بیچاره عمرش به چند شب عید بنده. بعدش دیگه می شه زیادی.

  اجیل رو بعد از عید نمی ریزن توی جوب آب اما ماهی های زنده رو می ریزن توی جوبای خشک که بمیرن. فرقش اینه.

  از شما بعیده ولی مطلب اصلا منطقی نبود. شما چه اصرار عجیبی دارید که ماهی قرمز باید باشه و باید خریده بشه و باید بمیره و باید عمر ۵۰ سالش بشه ۵ روز؟

  مرسی

 5. فرزان می‌گه:

  موضوع بسیار جالبی بود که با آوردن دلایل سست و بی‌پایه و مقایسه‌های کاملا بی ارتباط خرابش کردید. لطفا از ماهی قرمزها اینطوری حمایت نکنید.

 6. محمد می‌گه:

  اینم پاسخ های گروه میهن پت به سخنان نادرست شما
  http://mihanpet.ir/showthread.php?t=12042

 7. ع.ا.ابراهیمی می‌گه:

  جناب سلیمی گرچه قبلا هم از نوشته های حضرتعالی در مورد ماهی قرمز مورد لطف و عنایت قرار گرفته بودیم، لازم دیدم که پاسخی به ادعاها و مطالب سراسر گمراه کننده – نادرست و غیر واقعی شما ارائه بدم:
  ۱- اگر گروه واقعا حیوان ستیزی هم حامی ماهی قرمز شده و خرید و فروش آن را تحریم کرده اند، باز هم جای تقدیر و تشکر بسیاری داره که در مقابل افرادی چون شما که ادعای حمایت از حیوانات رو یدک میکشید ، تشویق به خرید و فروش در شرایط فعلی و در نتیجه حیوان آزاری و قتل عام حیوانات میکنید.
  ادعاهای مطرح شده توسط هیچکدام از حامیان واقعی حقوق حیوانات نبوده و تنها بازیهای رسانه ای و ژورنالیستی برای بالا بردن تیراژ نشریات مورد نظر بوده. تنها مورد مطرح شده از طرف طرفداران حقوق حیوانات ، ظلم و شکنجه و کشتار بی دلیل این همه موجود دارای روح و احساس درد بوده و بس.
  ۲- قیاس مع الفارقه و هیچ ربطی به هم ندارند! مقیاس بسیار بزرگتر سگها و گربه ها و مساله دائمی بودن تقابل با حیوانات شهری رو نمیشه با “خرید و فروش” ماهی قرمز که هیچ ربطی به فرهنگ و سنن ایران باستان ندارد، مقایسه کرد. خرید و فروشی که در هر شرایطی منجر به شکنجه و قتل عام آنها میشه، بی دلیل و بدون نیاز !
  ۳- باز هم هیچ ربطی بهمدیگه نداشتن و دوباره تکرارش کردید(باید نوعی بازی با جملات و افزایش حجم نوشته به هر قیمتی باشه، درسته؟؟!!)
  ۴- آیا همه کسانی که مخالف نگهداری ماهی قرمز هستند کلینیک دامپزشکی دارند و مشغول درمان حیوانات هستند که عدم مراجعه ماهی داران به آنها انگیزه مخالفت با خرید و فروش ماهی قرمز رو در این افراد فراهم بیاورد؟؟!!
  چه ربطی داست آخه مرد حسابی؟! … با این حساب من باید بیام ادعا کنم که خرید و فروش ماهی قرمز برای شمای نوعی سود مالی داره که از خرید و فروشش حمایت میکنید؟؟!!!
  ۵-نه اینکه الان که ماهی قرمز هم به فراوانی به فروش میرسه اصلا و ابدا تخلف خرید و فروش حیات وحش در حال انقراض رو نداریم!!!
  فکر میکنید الان که به همت در افشانیهای به اصطلاح حامیان حیواناتی چون شما ماهی قرمز هم داره خرید و فروش میشه سمندر و لاک پشت و … از تشت های ماهی فروشها رخت بر بستند؟؟!!! … کم کاری سازمان محیط زیست رو در برخورد با متخلفین چرا به موضوعات کاملا بی ربط وصل میکنید؟؟؟
  ۶- می فرمایید، برای یک عدد ماهی قرمز چند صد تومانی یا فوقش چند هزار تومانی ، دست اندرکاران محترم به سلامت و امنیت ماهیها اهمیت خواهند داد؟؟!! … فکر میکنید شیلات میاد نظارت میکنه که ماهی قرمز ترگل ورگل هفت سین وارداتی شما، سالم و سرحال و زجر نکشیده بیاد بدستتون برسه؟؟!! … یه کمی از خیال پردازی بیرون بیایید و حقایق رو ببینید!
  ۷- این شد توصیه یک مدعی حقوق حیوانات به مردمی که کمترین آگاهی رو از حقوق حیوانات ندارند: “بیاییدماهی سالم بخرید” ؟؟؟!!!!
  ترجمه میکنم: بیایید ماهی سالم بخرید واجازه بدید در برابر هر سالم صدها ماهی له شده، شوک حرارتی دیده، باله بریده، آبشش داغون شده، کمر شکسته و … هر روز و هر روز داخل جویهای آب ریخته بشه، تا افتخار ادعای حمایت از حقوق حیوانات نصیب حضرتعالی شود!
  مبارکتون باشه!
  ۸ – مثالهاتون یکی از یکی بی ربط تر به موضوع هستند، اجازه بدید درجه بی ربطی این موردتون رو به تک تک کسانی که مطلب شما رو میخونن واگذار کنیم! چون واقعا قابل پرداخت نیست!!!
  ۹- شما تا چه حد شخصا برای نگهداری صحیح ماهی قرمز فرهنگسازی درست انجام دادی؟؟! چند در صد از خانواده هایی که ماهی قرمز میخرن توانایی تهیه شرایط مناسب برای نگهداری ماهی قرمز دارن؟؟ چند درصد حاضرن حداقل چند صد هزار تومن برای تهیه آکواریوم با سایز مناسب، پمپ هوا، دستگاه تصفیه آب و … خرج کنن؟؟؟
  آیا مایلید به قیمت به کرسی نشوندن ادعای نادرستتون به تک تک این افراد پول پرداخت کنید تا اینها رو تهیه کنن؟؟؟
  ۱۰ “میگوییم و خواهیم گفت : ماهی قرمز نخریم” … نه به دلیل اینکه کسی توانایی خرید یک “کالا”ی چند صد تومانی رو نداره(!!!) بلکه بر خلاف شما اعتقاد داریم موجود زنده دارای سیستم عصبی پیشرفته و روح و احساس، کالا نیست! اون هم کالای غیر ضروری ای که باید یکی دو هفته شکنجه بشه تا نهایتا جسم بی جانش راهی زباله دانی یا جوی آب خیابان شود!

  • شما واقعا فکر می کنیدجلب توجه هدف نهایی حمایت از حیوانات است؟

   شما در http://forum.vegankind.ir/showthread.php?t=1433&p=4165 اعلام می کنی که نظر میدی و منتشر نمی شود و اینجا من خودم به نظر امتیاز مثبت دادم و به چشم نظرت را می بینم. اجازه بدهید یک جا رفتار […] نبینیم و از ترس و واهمه بیان نظر پشت اسامی دروغ و مستعار پنهان نشویم.
   وگن شو و دروغ نگو

   • ع.ا.ابراهیمی می‌گه:

    اگه جلب توجهی هم باشه مطمئن باش شما دست همه رو از پشت بستید!
    این تاپیک ساعتها بعد از فرستادن کامنت من و تایید نشدنش ایجاد شد و بعد از انتشار جوابیه و اعتراض به این رفتار بود که کامنت منو تایید کردید!
    اگر میخواستم مثل تو پشت اسم مستعار پنهان بشم که با اسم خودم کامنت نمیذاشتم!

    • ع.ا.ابراهیمی می‌گه:

     جلب توجه اینه که با دلایل غیر منطقی، توهین و تحقیر (حیوان ستیز و حیوان آزار خطاب قرار دادن دیگران در همین مطلب دوست شما) هر کس با نظر شما مخالفه و صرفا نظر مخالف دادن بدون پشتوانه تفکر، مطلبی نوشته بشه.

     • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

      نظر مخاطبان طبق ضوابط قانونی اعلام شده در سیاست های کلی دیده بان منتشر خواهد شد.
      به غیر از گزارش تخلف های زیست محیطی که بدون انتشار در تعامل با سازمان محیط زیست پیگیری می شوند، در مدت فعالیت رسمی این پایگاه خبری صرفا ۴ نظر مشمول جرایم رایانه ای بوده و حذف شده است. بررسی و تایید دیدگاه ها حد اقل سه بار در روز و صرفا توسط دست اندرکاران رسمی دیده بان انجام می شود.
      آزاد اندیشی و منطق برخورد دیده بان همواره در شان یک پایگاه خبری رسمی بوده و خواهد بود و جهت پیگیری های رسمی، مشخصات تمامی دیدگاه ها به همراه آی پی ثبت و ضبط می شود.

 8. با دیدن این مطلب جدا شوکه شدم
  آقای سپهری گرامی این مطلب شما به نظر من صرفآ جنبه مخالفت با نظر دیگران را دارد و حتی یک مورد از دلایل مختلفی که آوردید درست نیست و باید بگویم شما متاسفانه سخت در اشتباه هستید.
  فقط یک جواب برای همه این صحبت های شما دارم:
  نخریدن ماهی قرمزعین خرید نکردن ازمحصولات حیوانی ماننده پوست و خز و عاج و یا حتی حیواناتی ماننده عقاب ها یا قو یا … است.
  با خرید این ماهی ها فقط جیبه عده ای سود جو پر میشود و هیچ ربطی به تقویت حس حیوان دوستی و انس با طبیعت که شما به آن اشاره کردید ندارد.
  بعضی قسمتهای مطلب شما را چند بار خواندم ولی آخرش هم دقیقا متوجه اصل منظور شما از نوشتن این مطلب نشدم.

 9. Rezamu می‌گه:

  […] dar avordin ba in barkhord ba heivanat va hoghoogheshun.
  in ravesh barkhord a goruhi nazar dadan aslan manteghi nist. inja dar keshvar haie orupa ham harchi anjomane heivanate vahshiane barkhord mikonand.
  link goruhetoon ro gozashtin ke az mahi defa konin va begin heivan kala nist dar soorati ke hamoon link heivoon forushi rah andakhte va shoma shodin tabligh konande. mahi ghermez ba ooni ke shoma mifrooshin magar farghi darad? baraye yek vegan hich farghi beyne hivanat nist.
  Go Green Go Veg!

 10. مجید m.en می‌گه:

  حالا اصلا فرض کنین که ماهی رو بشه دکتر هم برد که میشه و هیچ مشکلی هم نداره خیلی هم کار خوبیه و اگر ماهی یک نگهدارنده ی انسان و دانا داشته باشه حتما چنین اتفاقی میفته و نیازی هم نیست با اون شیوه ی توهین آمیز در مورد دامپزشک ها صحبت کنید. بیماری هاش هم محض اطلاع جنابعالی قابل تشخیص و درمانه و اگر به دامپزشکی مراجعه بشه که در زمینه ی آبزیان و به خصوص آبزیان خانگی تخصص و مطالعه داشته ، نتیجه هم بسیار خوب خواهد بود. اما این چه ربطی به موضوع داشت ؟؟؟ محض اطلاع جنابعالی بنده خودم دانشجوی دامپزشکی هستم ، دوستانی رو هم دارم که دامپزشک هستن یا دانشجوی این رشته هستن و همگی داریم تبلیغ می کنیم که مردم نخرن و بازم باید بگم که ماهی خانگی رو هم میشه دکتر برد و هیچ مشکلی هم نداره . اما شما اگر به جای شعار دادن یک مقدار قلمتون در جهت کار فرهنگی حرکت کرده بود و مشکلات فراوانش رو میدیدین ، دیگه ایرادی از نخریدن ماهی قرمز نمی گرفتید . من و چندین نفر از دوستان بسیار باسواد و آگاهم ، الان سالهاست داریم به مردم یاد میدیم که پرندشون رو باید دکتر ببرن ،بعد از این همه مدت ، هنوز اونطور که باید نتیجه نگرفتیم و کلی پرنده ی خانگی دیر به دکتر میرسن یا اصلا نمیرسن متاسفانه… . من خودم هزار صفحه راهنمایی تا حالا نوشتم در این مورد برای مردم !!! هنوز اونطوری که می خوام نشده ! حالا شما تصور کن بخوایم برای طرز نگهداری صحیح ماهی قرمز با اون همه خرج آکواریم و هزینه های جانبیش تبلیغ کنیم ! مگه چند درصد از مردم می خونن ؟ مگه چند نفر از اونایی که خوندن اهمیت میدن ؟؟؟ مگه چند نفر از اونایی که خوندن و اهمیت هم دادن ، کار ها رو درست انجام میدن ؟؟؟ و مگه چند درصد توانش رو دارن که این مقدار هزینه کنن؟؟؟ اگه یکم منطقی باشید می بینید که نمی تونیم حتی در طول چندین سال هم، با روش شما حتی ۱۰ درصد از جمعیت این ماهی ها رو حفظ کنیم !!! پس همون بهتر که مردم نخرن تا این بدبخت ها کشته نشن و زجر کش نشن. این ماهی هم مثل سایر ماهی های خانگی نیاز های فراوانی داره و از اون ماهی هایی هست که آب محیط زندگیش رو خیلی زود آلوده می کنه با مدفوعش و باید حتما در جای مجهز نگهداری بشه. پس بهتره از اول کسی بخره که دست کم سر در بیاره از نگهداری ماهیان زینتی و به جای غذای مخصوص بهش نون خشک و شکر و نمک و شیرینی نده !!!!!!! نه اینکه همه ی مردم از هر قشری هر ساله تعداد زیادی از این مخلوقات رو داغون کنند و عمرشون رو بگیرن به خاطر یک یا نهایت دو هفته !!!

  چرا عید نوروز رو با مرگ مخلوق خدا شروع کنیم ؟؟؟ چرا انقدر خودخواهیم ما انسان ها ؟؟؟ فکر می کنید خدا راضیه از اینکه سالانه تعداد چند صد هزار تا از مخلوقاتش به دست ما انسان های با فرهنگ (!) کشته میشن در صورتی که هیچ نیازی به این کار نیست ؟؟؟ این همه انرژی منفی اونم درست تو آغاز سال نو برای چی ؟؟؟؟

 11. پاسخ رسمی پرشین پت به دوست عزیز اقای سپهر سلیمی
  http://persianpet.org/forum/thread93485-23.html#post583646
  در هر کجا که این دوست عزیز صلاح بدانند اماده پاسخگویی و مناظره هستیم

 12. نرگس می‌گه:

  با سلام
  احساس میکنم در مورد مطلب جناب سلیمی نوشتن نظرات دوستان ، وارد مقوله کاملا احساسی همراه با تندروی های برخی شده است .
  برای دوری از این فضای نامساعد، منتظر واکنش سایت دیده بان حقوق حیوانات برای اعلام مناظره هستیم
  بی شک پاسخ آقای سلیمی و موافقان این مطلب نیز، جای تامل و تفکری عمقی و نه سظحی دارد.

 13. Platypus می‌گه:

  راستش با شناختی که از آقای سلیمی دارم . خواندن این مطلب من را هم شوکه کرد ! آنقدر که اگر بخواهم جوابیه ای برای ایشان بنویسم . فکر می کنم سبب رنجش ایشان بشوم . پس سکوت می کنم . چون ایشان همیشه در صفوف حامیان حیوانات بوده اند، نه در جبهه طبیعت ستیزان . امیدوارم نظر کنونی آقای سلیمی با خواندن نقدی از آقای صافدل در همین باب که امروز در همین وبلاگ منتشر شده . تغییر یابد . و ما ایشان را دوباره همراه خود و در صفوف خود مشاهده کنیم .

 14. حامی حیوانات ایرانی یعنی کسی که فقط باید تایید شود وگرنه حمله می کند و دشمن می شود.
  امیدوارم بتوانید حمایت واقعی از حیوانات را به این افراد معرفی کنید تا به جای تصویر ساد ه لوحانه فردی که همیشه برای همه محدودیت ایجاد می کند و به همه دستور می دهد و غر می زند و علاقمند به تعریف است مردم روی ما حساب کنند

 15. farideh می‌گه:

  هر چه بگندد نمکش میزنند …… وای به روزی که بگندد نمک

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN