Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: اینجا یکی از بکرترین نقاط روی زمین است! سال‌هاست که دست‌نخورده مانده؛ هم طبیعتش و هم حیات وحشش. داخل پوست منطقه که می‌روی تلاش محیط بانانش را به وضوح می بینی و نقشی که اینان در پایداری این اکوسیستم دارند؛ محیط‌بانانی که سختی و مشکلات زندگی و کار را شرمنده کرده اند و شبانه روز از این طبیعت حفاظت می‌کنند.

کمی که دقیق‌تر می‌شوی، محیط بان کهنسال و با تجربه‌ای را می‌بینی که تمام زندگی‌اش را وقف این منطقه کرده است. او ۳۳ سال است شبانه‌روزش را پای منطقه گذرانده. از آن زمانی که با پای پیاده و به تنهایی حافظ آن بود و حالا که باز هم همچون روز اول پا به پای جوانان می‌دود. همه کریم می‌خوانندش؛ البته زایر کریم و کریم شفیع نیا نیز نام‌های مصطلح دیگری است که با اوست.

جایی به نام کپر در دل منطقه آسایشگاه محیط‌بانان منطقه است، البته پاسگاه محیط بانی هم دارند ولی به قول آن محیط بان قدیمی «پایگاه ما جایی است که خطر، آهوها را تهدید می‌کند». واقعا به سر بردن در اینجا (کپر) برای یک شب خیلی سخت است؛ چه برسد به چند ماه! ولی چاره چیست باید طبیعت را حافظ بود.

محیط بانان اینجا، ارادتمند امام رضا (ع) هستند و با یاد او صبح تا شب به گشت‌زنی و مراقبت از منطقه می‌پردازند و نتیجه‌اش را هم گرفته‌اند. جمعیت آهوانشان هر سال رو به افزایش است و حالا نزدیک به ششصد تایی شده.

باب شهادت هنوز هم برای محیط بانان اینجا بسته نشده. چند سال پیش محیط بانان عزیز و بزرگوار «علی کشاورز» و «شهیدقلی بیرامی» شربت شهادت را عاشقانه برای حفاظت از این منطقه نوشیده‌اند و حالا این محیط‌بانان وامدار خون آنانند.

خودشان می‌گویند مردم منطقه خیلی به ما کمک می‌کنند. آنها مردم منطقه را نجیب‌ترین انسان‌های طبیعت دوستی می‌دانند که تاکنون با آنها برخورد کرده‌اند. بر این باورند که اگر همکاری محلی‌ها نبود، حفاظت از منطقه با این تعداد نیرو و امکانات بسیار مشکل بود.

و در آخر گله ای ندارند، جالب است که دغدغه اصلی‌شان حقوق کم و پرداخت نشدن اضافه کار و مأموریتشان نیست، آنها از بی مهری مسئولان و کم لطفی آنها نسبت به محیط زیست نیز، داد سخن نمی‌دهند، تنها … خشکسالی شدید امسال منطقه آنها را نگران کرده که جمعیت آهوان را به شدت تهدید می‌کند! واقعاً… .

منبع: وبلاگ محیط بان/ صادق پورسالم

_________________________________

اینانلوی عزیز، این طبیعت گردی نیست!/ وبلاگ میهمان

سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان

پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های متداول درباره ماهی قرمز سفره هفت سین/ وبلاگ میهمان

 لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!/ وبلاگ میهمان

وبلاگ میهمان/ نگرانی دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات از عواقب ملی شدن اینترنت!

به صلابت یک رودک/ وبلاگ میهمان

بازار پرنده فریدونکنار، سنتی ولی شرم آور/ وبلاگ میهمان

آقای محمدی زاده! آهوان ارسالی به قطر برای معالجه تب برفکی پس از درمان و انجام مطالعات ژنتیکی به کشور بازگشتند یا خیر؟/ وبلاگ میهمان

پیشنهاد تغییر نام سازمان به بنگاه شادمانی و بازرگانی وحوش!/ وبلاگ میهمان

این همه جان گرامی بستانیم که چه‌؟/ شعر استاد شهریار در حمایت از حقوق حیوانات و گیاهخواری/ وبلاگ میهمان

۲ Comments

  1. علیرضا می‌گه:

    سلام
    چه فرقی بین محیطبان و سربازی که از مرز کشور حراست میکند هست ؟ حیوانات این کشور مانند خاکش مایملک کشوره و اگر قرار باشه که حیوانات از بین برن اکو سیستم طبیعت از اون روند نرمالش خارج میشه و صدمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد میشه . از طرفی اگر قرار باشه که محیطبان از طبیعت منطقه ایی که در اختیارش گذاشته شده دفاع کنه و قانون به دستش سلاح داده چطور او را برای کاری که مامورش هست مواخذه میکنین ؟!در حالیکه ادم معمولی به جز شکار حیوانات و تخریب طبیعت چه کار دیگری دارد که به محیط تحت حفاظت وارد میشه ؟ اگر از محیطبانان حمایت نکنیم شکارچیان جسورتر میشن و صدمات بیشتری به طبیعت وارد میکنن . حتا اگر محیطبانی موجب رسیدن صدمه به کسی بشه بنظرم باید دیه صدمه را وزارت مربوطه تقبل کنه و از کارمندش دفاع کنه . الن نظر من هست امیدوارم نمایندها قوانین جامعتری در جهت دفاع از طبیعت و حیوانات این کشور تصویب کنن تا محیطبانان با پشتگرمی بیشتر بکارشان ادامه دهند

  2. دست همه عاشق مردای سرزمینم رو میبوسم…خسته نباشی بابا کریم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN