Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات/ سپهر سلیمی: شاید برای دوستداران حیوانات در ایران مکانی بدنام تر از «باغ وحش» وجود نداشته باشد. باغ وحش هایی که در شهرهای کوچک و بزرگ به اسارتگاه حیوانات تبدیل شده اند و هر از گاهی تصاویر و اخباری دردناک از مرگ و شکنجه مستقیم وغیرمستقیم حیوانات در این مکان ها منتشر می شود.
نگاه ابزاری و کاسب کارانه به حیوانات در کنار عدم وجود قوانین مشخص در خصوص نگهداری از حیوانات به همراه ضعف دستگاههای مسئول باعث شده است که در شهرهای مختلف ایران مکان هایی تحت عنوان باغ وحش اقدام به اسارت حیوانات اهلی و وحشی کنند.

 Animal-Rights-Watch-ARW-5927

باغ وحش های ایران نه تنها سبب نزدیکی انسان ها با حیوانات نمی شوند بلکه با به نمایش کشیدن درد و رنج حیوانات به مکانی برای تبلیغ و ترویج حیوان آزاری تبدیل شده اند. فرقی نمی کند این باغ وحش در اصفهان، مشهد، گیلان، دزفول، تبریز و یا تهران باشد، در همه اینها کم و بیش به حیوانات ظلم و ستم می شود و همگی به شکلی به شکنجه گاه و اسارتگاه حیوانات تبدیل شده اند.
برگزاری هفتمین جشنواره روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی در یکی از همین باغ وحش ها اگر چه در نگاه اول می تواند موجب شگفتی و یا حتی ناراحتی برخی از حامیان حیوانات شود اما با کمی تامل می توان علت این انتخاب هوشمندانه را کشف کرد و به انتخاب کنندگان تبریک گفت.

باغ وحش ها مکان هایی هستند که حیوانات در آنها نگهداری می شوند، از اینرو بازدید کنندگان از باغ وحش ها کسانی هستند که علاقه مند به دیدن حیوانات هستند و فی النفسه انسان هایی حیوان دوست هستند. اما این هموطنان حیوان دوست شاید اطلاعات دقیق و درستی از وضعیت حیوانات حاضر در باغ وحش ها نداشته باشند و یا سطح حساسیت و دانش آنها نسبت به شرایط نگهداری حیوانات به اندازه یک فرد حامی حیوانات نباشد و به همین خاطر است که نمی دانند حیوانات در باغ وحش ها در رنج و عذاب هستند. مشابه این اتفاق که ناشی از فقر دانش عمومی نسبت به شرایط حیوانات است را در سیرک ها و دلفیناریوم ها نیز شاهد هستیم و بسیاری از شهروندانی که پا به سیرک و دلفیناریوم می گذارند نمی دانند که در این مکان ها حیوانات در رنج و عذاب هستند.از اینرو به نظر می رسد برگزاری این جشنواره در باغ وحش، فرصت مناسبی است برای جذب مخاطبانی که به حیوانات علاقه مند هستند اما به اندازه کافی نسبت به وضعیت حیوانات ایران آگاهی ندارند.
با توجه به نکات بیان شده باید از فرصت ایجاد شده توسط جشنواره یوزپلنگ ایرانی به نحو احسن در جهت گسترش رفاه و حقوق حیوانات استفاده کرد و گروه ها و دوستداران حیوانات حاضر در این جشنواره بکوشند تا بر آگاهی شهروندانی که برای بازدید از باغ وحش ارم آمده اند نسبت به وضعیت اسفبار حیوانات در باغ های وحش ایران بیفزایند.
پیشاپیش ضمن عرض خسته نباشید به دوستان عزیزم در انجمن یوزپلنگ ایرانی و همه دست اندرکاران این جشنواره، امیدوارم از فرصت به دست آمده بیشترین بهره جهت بهبود وضعیت حیوانات ستمدیده کشور کسب شود.

________________

صفحه مخصوص وبلاگ های میهمان

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN