Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-5302

دیده بان حقوق حیوانات: براساس استانداردهای جهانی، وجود یک موش به ازای هرانسان طبیعی و جزء لاینفک اکوسیستم زندگی انسانی است اما اگر ادعای رییس کمیسیون محیط زیست شوراحقیقت داشته باشد، به ازای هر تهرانی بیش از چهار موش وجود دارد. موش‌هایی که به گفته کارشناسان «رات» ـ موش‌های نروژی ـ هستند و نه «موش». درحقیقت «رات»‌هایی که درپایتخت دیده می‌شوند، گونه‌یی جهش یافته از موش‌ها هستند که بسیار پرقدرت‌تر از موش‌ها بوده و خون آشام نیز هستند. به‌طوری که به راحتی بچه موش‌ها را می‌خورند و از خوردن لاشه‌های موش‌های مرده ابایی ندارند. به این‌ترتیب جای تعجب ندارد که این خزندگان به سایر جانوران و حتی انسان هم حمله کنند. این یک واقعیت علمی و اثبات شده است نه یک گزارش تخیلی.

به نوشته اعتماد، براساس آمارهای اعلام شده از آمار موش‌های تهران، به ازای هر نفر از جمعیت حدود ۱۲ میلیونی این کلانشهر چهار موش وجود دارد؛ محمد حقانی، رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر پیش از این از آمار ۵۰ میلیون موش زنده‌خوار درپایتخت خبر داده. تاکنون گزارش‌های متعددی در زمینه هجوم موش‌ها منتشر شده است. به عنوان مثال در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۸۷، ساکنان روستای «مسکن» درسبزوار با حمله غافلگیرانه تعداد بی‌شماری موش به مزارع و حتی منازل خود روبه‌رو شدند، جمعیت ۸۵۰ نفری آن مجبور به کوچ از روستا و سکنی گزیدن درمحوطه‌یی به شعاع ۳۰ کیلومتری روستای قبل شدند.

۱۲ درمقابل ۵۰

براساس استانداردهای جهانی، وجود یک موش به ازای هرانسان طبیعی و جزء لاینفک اکوسیستم زندگی انسانی است اما اگر ادعای رییس کمیسیون محیط زیست شوراحقیقت داشته باشد، به ازای هر تهرانی بیش از چهار موش وجود دارد. موش‌هایی که به گفته کارشناسان «رات» ـ موش‌های نروژی ـ هستند و نه «موش». درحقیقت «رات»‌هایی که درپایتخت دیده می‌شوند، گونه‌یی جهش یافته از موش‌ها هستند که بسیار پرقدرت‌تر از موش‌ها بوده و خون آشام نیز هستند. به‌طوری که به راحتی بچه موش‌ها را می‌خورند و از خوردن لاشه‌های موش‌های مرده ابایی ندارند. به این‌ترتیب جای تعجب ندارد که این خزندگان به سایر جانوران و حتی انسان هم حمله کنند. این یک واقعیت علمی و اثبات شده است نه یک گزارش تخیلی. قاسم علی اکبر، پژوهشگرمبارزه با موجودات مهاجم درمورد صحت ادعای وجود ۵۰ میلیون موش درتهران به«اعتماد» گفت: من حتی معتقدم که تعداد بیشتر از این ارقام است چرا که متاسفانه روش‌های نادرست برای مقابله با موش‌ها باعث شده تا نه تنها از تعداد آنها کم نشود که حتی باعث مقاوم شدن و جهش یافتن گونه‌های موش‌های تهران و درنهایت چند برابر شدن آمار آنها طی سال‌های اخیر شده است.

وی با ذکر اینکه هر موش می‌تواند هر سه ماه بین شش تا ۲۰ فرزند به دنیا بیاورد، افزود: البته باید توجه داشت آنچه امروز درتهران به نام «موش» می‌شناسیم، درحقیقت «رات» است که علاوه براینکه عامل انتقال بیش از ۳۵ ویروس و مرض خطرناک است، زمانی که گرسنه شود و غذایی برای خوردن پیدا نکند به راحتی به موجودات زنده حمله می‌کند.

علی اکبر درپاسخ به این سوال که ۵۰ میلیون موش ـ رات ـ کجا مخفی شده‌اند؟ گفت: زیر زمین. درتونل‌ها، آبراه‌ها و چاه‌های آب.

وی ادامه داد: مثلا همان‌طور که می‌دانید درتهران دو شاخه قنات شمالی ـ جنوبی و شرقی ـ غربی وجود دارد، چندی قبل خود شهرداری اعلام کرد که مناطق شش و ۲۰ بیشترین موش‌ها را دارند. اگر دقت کنید این دو منطقه محل تلاقی دو شاخه قنات‌های تهران هستند. این خود دلیلی است بر اینکه قنات‌های تهران به شاهراهی برای تردد موش‌ها بدل شده‌اند.

این پژوهشگرمبارزه با موجودات مهاجم در بخش دیگری از سخنان خود درمورد ادعای شهرداری که عدم رعایت اصول بیرون گذاشتن زباله‌ها و رعایت بهداشت توسط شهروندان را یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش تصاعدی آمار موش‌های تهران عنوان می‌کنند، گفت: اتفاقا این زباله‌ها مهم‌ترین خدمت به شهروندان تهرانی را کرده‌اند. چرا؟ چون هرتهرانی براساس گزارش شهرداری روزانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم زباله مصرف می‌کند، از سویی هر موش به‌طور متوسط روزانه ۳۰ گرم غذا می‌خواهد، به بیانی زباله‌ها امروز به منبع اصلی غذایی موش‌ها بدل شده باعث شده‌اند تا موش‌ها به دلیل گرسنگی از زیر زمین به روی زمین نیایند و به انسان و جانوران حمله نکنند.

وی با تاکید مجدد برامکان‌پذیر بودن وجود ۵۰ میلیون موش درتهران گفت: این آمار به هیچ عنوان دور از ذهن نیست، به عنوان مثال پس از توفان «سندی»، بیش از ۲۸ میلیون موش مرده پیدا شد. پس درتهران این رقم چندان هم دور از ذهن نخواهد بود. ضمن آنکه شیوه جمع‌آوری زباله دراین شهرکاملا مکانیزه و بسیار پیش رفته‌تر از ما است، پس چرا باید این همه موش داشته باشند‌؟

وی با ذکر اینکه روش‌های به کار رفته توسط شهرداری فقط و فقط باعث مقاوم شدن موش‌ها و چند برابر شدن نسل آنها شده است، گفت: حتی روش‌های جدیدی که شهرداری می‌خواهد از آنها استفاده کند، روش‌های مردودی هستند که به راحتی بی‌اثربودن آنها را می‌توان اثبات کرد.

علی اکبر درادامه با ارایه تاییدیه به امضای شهردارمنطقه پنج می‌گوید: سال گذشته با موافقت شهردارمنطقه پنج و با هزینه شخصی به روشی ابتکاری و ارگانیک، ناحیه پنج این منطقه به وسعت ۵۷۳۵ متر مربع را پاکسازی کردیم و به اذعان این گزارش تمامی موش‌های آن را نابود کردیم ولی متاسفانه شهرداری با وجود تایید شهردار خودش، حاضر نیست از این روش آزموده شده استفاده کند و همچنان به دنبال روش‌های پرهزینه و کم اثر خارجی است.

وی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا خود شاهد حمله «رات»‌ها به موجودات زنده بوده است؟ گفت: زمانی که درمنطقه پنج درحال پاکسازی بودیم، از صحنه‌های جالبی تصویربرداری کردیم. ازجمله درقسمتی از این فیلم؛ «رات»‌ها، «رات»‌های مرده را به دندان می‌گیرند و آنها را به گوشه‌یی می‌برند و شروع به خوردن آنها می‌کنند. یا درموردی دیگر زخم‌هایی درپای گوساله و گاوهای چندین دامداری درشهریار و اسلامشهربه ما گزارش شده که به احتمال قریب به یقین به دلیل گازگرفتگی موش‌ها به وجود آمده است.

این پژوهشگرمبارزه با موجودات مهاجم، «رات»‌ها را موجوداتی «زنده»خوار دانسته درمورد احتمال حمله آنها به مردم گفت: این اتفاق نه تنها دور از ذهن نیست، که احتمال آن بسیار قوی نیز هست، چرا که حیوانات مهاجم که «رات»‌ها نیز جزو آنها هستند، به دلایل مختلفی مانند تغییر اقلیم آب و هوایی، کمبود غذا، دستکاری انسان از محل اختفای خود بیرون می‌آیند و وحشی می‌شوند.

وی با تاکید براینکه مطرح کردن این مساله نباید به معنای تشویش اذهان عمومی تلقی شود، گفت: چند سال قبل شهردارنیویورک پس از حمله موش‌ها به این شهر به جای لاپوشانی و پنهان کردن ماجرا مساله را رسانه‌یی کرد و از تمامی کارشناسان جهان کمک خواست. چرا ما فکر می‌کنیم با پنهان کردن مساله می‌توانیم از پس آن برآییم؟

علی اکبر درپایان با ذکر اینکه برای «رات»‌ها مهم نیست که به چه چیز حمله می‌کنند و چه چیز را می‌خورند، بلکه زمانی‌که گرسنه می‌شوند، به هرچیزی حمله می‌کنند، درجواب این سوال که چرا تا امروز موش‌ها به تهران حمله نکرده‌اند؟ گفت: این لطف خداوند بوده است. شما هر روز از خیابان‌های مختلفی رد می‌شوید، ولی آیا هرروز تصادف می‌کنید؟ و اگر نه هرلحظه ممکن است به دلایل مختلف، موش‌ها به سطح شهر بیایند و به شکل میلیونی و البته جدی مردم را تهدید کنند.

حقانی: «رات»‌ها واقعا زنده خوارند

محمد حقانی، رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهرنیز درگفت‌وگو با «اعتماد» موش‌های تهران را به سه دسته موش‌های خانگی، «رات»‌های سیاه و «رات»‌های قهوه‌یی تقسیم کرده گفت: بیشترین موش‌های تهران، «رات»‌های قهوه‌یی یا نروژی است که اتفاقا خطرناک‌ترین آنها نیز محسوب می‌شوند و نوعی موش صحرایی هستند.

وی درمورد سخنان اخیر خود درصحن شورا و اعلام آمار ۵۰ میلیونی موش‌های پایتخت نیز گفت: دراین مورد آمارمختلفی وجود دارد. گروهی از سازمان‌ها ۲۰، گروهی دیگر ۳۰ و گروهی ۶۰ و حتی ۷۰ میلیون موش را اعلام کرده‌اند. اما آنچه مسلم است تعداد آنها کمتر از ۳۰ میلیون نیست.

وی دلیل وجود بیشترین جمعیت موش‌ها درمناطق شش و ۲۰ را به ترتیب رستوران‌ها و فست فودها درمنطقه شش و زمین‌های کشاورزی درمنطقه ۲۰ دانسته گفت: از سال ۱۳۸۲، شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرتهران متولی مقابله با موش‌ها شد که بعدها این مسوولیت به۹ ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری منتقل شد؛ گرچه برخلاف شعارها و گزارش‌هایی که داده می‌شود، به دلیل عدم شناخت درست و مقطعی و گذرا بودن مقابله، تا امروز شهرداری توفیقی درمهار جمعیت موش‌ها نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه وجود موش‌ها درخیابان‌های تهران باعث شیوع بیش از ۲۰ نوع بیماری شده است، گفت: آنچه به عنوان مبارزه با موش‌ها گفته می‌شود اغلب با کشتن موش‌ها اشتباه می‌شود درحالی که هدف اصلی باید «کنترل» جمعیت آنها باشد چون نمی‌توان آنها را به شکل کامل از بین برد.

حقانی نیز شبکه‌های آبراهی و قنات‌ها را مهم‌ترین جولانگاه‌های موش‌ها درتهران می‌داند و می‌گوید: با از بین بردن قنات‌ها و تلاش برای حذف غذای موش‌ها یعنی زباله‌ها، می‌توان آنها را کنترل کرد.

این عضو شورای شهر با اعلام اینکه برای کشتن هر موش ۱۲۰ هزارتومان و درنتیجه برای کشتن تمام ۳۰ میلیون موش ۳۶۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم است گفت: یکی دیگر از مشکلات ما درمبارزه با موش، نبود مبانی قانونی برای این معضل است به‌طوری‌که درهیچ کجای قانون از جمله قانون شهرداری، تکلیف صریحی درمورد مقابله با موش نشده است.

رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهردرمورد زنده‌خواربودن «رات»‌های نروژی گفت: این مساله کاملا علمی و اثبات شده است. بنابراین احتمال حمله آنها به حیوانات و حتی شهروندان درآینده‌یی دور یا نزدیک به دلایل مختلف دور از ذهن نیست.

وی دراثبات ادعای خود به گزارش دبیر کمیته دفع آفات شهری و صنعتی شهرداری تهران اشاره کرده که درآن مهرداد حلوایی آورده است: اگر زلزله‌یی قوی و جدی درتهران رخ دهد، موش‌ها به روی زمین می‌آیند و در زیر آوارماندگان را تا رسیدن نیروهای امدادی خواهند خورد.

محمد حقانی درپایان مشارکت سازمان‌های مختلفی چون وزارت بهداشت، شهرداری و… را تنها راه مقابله با موش‌های پایتخت و جلوگیری از فاجعه‌یی قریب‌الوقوع دانسته و گفت: بهتر است به جای پاک کردن صورت مساله به فکر راه‌حل باشیم. هدف ما ایجاد رعب و وحشت نیست ولی نباید از واقعیت و ابعاد خطرناک حمله احتمالی موش‌ها نیز غفلت کرد. حمله چند ده میلیون موش به تهران، آن هم موش‌های زنده‌خوار چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن به بهانه تشویش اذهان عمومی گذشت.

____________________

شش ماه دیگر تهران موش‌های میلیونی‌اش را نخواهد داشت؟!

معدوم سازی موش های تهران با اسلحه، روش های شیمیایی و مکانیکی! روشهای غیر کارآمد و آزارنده برای برخورد با حیوانات شهری

آنها را نکشید، هیچ کس به آنها محبت نمی کند!/ آیا راه عالمانه کنترل حیوانات شهری کشتن است؟

آیا راه کنترل جمعیت حیوانات این است؟/ تصویر +۱۲

آیا راه کنترل جمعیت حیوانات این است؟/ تصویر +۱۸

معدوم سازی موش های تهران با اسلحه، روش های شیمیایی و مکانیکی! روشهای غیر کارآمد و آزارنده برای برخورد با حیوانات شهری

طرح سگ کشی شهرداری رامسر به قتل زن جوان منجر شد

آغاز طرح “مرگ ترحم‌آمیز” سگ‌های ولگرد/ جمع اضداد: کشتن و ترحم

پس از سالها حیوان کشی: اولین گام شهرداری در مسیر صحیح کنترل حیوانات شهری/ مانور آموزشی صنوف آلوده‌کننده شهری

کدام مقصریم؟ ما یا موش ها؟ / صحنه های تاسف بار از زباله خرید شب عید/ تصویری

تک‌تیراندازهای حرفه‌ای در کمین موش‌های شهر/ امتداد روش های بی نتیجه و آزارنده

پس از پلنگ ها، این بار موش ها به مجلس می روند

روش های ناجوانمردانه کشتار حیوانات در سکوت حامیان حیوانات/ تصویری

طرح کنترل جمعیت جانوران مضر شهری در دو محور ولیعصر(عج) و شریعتی اجرا شد

ادامه سگ کشی شهرداری در تهران/ موش ها مسموم می شوند

بازیگر آمریکایی شیفته موش های تهران!/ تصویر

زباله ریزی بشر و تجمع سگهای آزاد در کوهدشت/ تصویری

اجرای طرح ضربتی مبارزه با جوندگان شهری در شرق تهران

تعارض موش‌ها و آدم ها در یک روستا/ تصویری

ادعای حمله «موش‌های گوشتخوار» به یک روستا/ گزارشی جوگیرانه از خورده شدن گوسفندان توسط جربیل!

برچسب‌ها, , ,

۱۰ Comments

 1. Black cat می‌گه:

  نازنینان

  از شدت علاقه به جانوران از آن سوی بام افتاده اید!

  طبیعت موش نروژی با موش خانگی بومی متاوت است.

  هیچکس منکر خرج تراشی و کم و زیاد نمودن بودجه در سازمان هایی مانند شهرداری نیست ولی ورود موش نروژی به بسیاری جزایر با کاهش شدید و حتی انقراض کامل پرندگان به دلیل تغذیه از تخم و جوجه آنها همرا بوده و اکنون با صرف هزینه هنگفت در کشورهایی چون نیوزلند سعی در نابودی کامل موش های بیگانه جهت بالا بردن پرندگان بومی و مهاجر دارند.

  بچه های نازنینی هستید ولی برخی اوقات احساسات مانع حقیقت بینی شما می شود.

  با این وجود نازنین نگارهایی هستید هوشربا

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما دوست نازنین،
   بر خلاف تصور شما دست اندرکاران این مجموعه بر اساس اصول مشخص علمی (و نه احساسی) با مسایل برخورد می کنند.
   هیچ یک از راه های کنترل جمعیت حیوانات در شهرها (چه مثل برخی گونه های موش وارداتی باشد و چه بومی) تا کنون اصولی و علمی نبوده است.
   بر اساس آمار مشخص شیب رشد هر گونه می توان ثابت کرد کشتار هرگز جوابگو نخواهد بود کما اینکه در ۱۲ سال اخیر نیز عملا چنین نتیجه ای عاید شده است!

 2. زهره می‌گه:

  اگرچه گفته اند گربه ها هم از این موشها فرار می کنند ولی باید گفت گربه گرسنه و بی رمق و رنجدیده که حتی مردم و شهرداری او را از خوردن تکه ای استخوان و نان و پنیر هم منع می کنند چه انتظاری می توان داشت؟ گربه هایی که به جای نوازش از هر طرف با سنگ و لگد انسان نماهای وحشی پذیرایی می شوند و انواع استرس ها را در شهر تحمل می کند چگونه می توانند انسانهای مهربان و دلرحم!!! را در پاکسازی شهر از موشها یاری کنند؟ با تمام وجود معتقدم این جمعیت عظیم موشها محصول رفتار نادرست شهرداری و مردم بوده است. نادیده گرفتن حق و حقوق حیوانات زیبا و پرمنفعت شهرها یعنی گربه ها. هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت.

  • nature می‌گه:

   دوست عزیز من سالهاست به حیوانات خیابانی رسیدگی می کنم گربه ها حتی وقتی شکمشان سیر سیر است دست از شکار برنمی دارند چون اساسا شکار برای آنها یک غریزه جدی ست که آنها را سر ذوق می آورد، بارها شاهد بوده ام که برگی را توفان و باد جابجا می کرده و گربه با جدیت تمام برگ را دنبال می کند آن را می گیرد بارها بر زمین می کوبد به دندان می گیرد می اندازد بر می دارد…

   اساسا هر جا گربه ای باشد موشی وجود نخواهد داشت در تهران هم تمام محله هایی که تردد گربه ها زیاد است امکان ندارد هیچ موشی ببینید اما در خیابانهای شلوغ و پر تردد مانند خیابان ولیعصر که گربه ها حضور و مانور چندانی ندارند موشها حضور پررنگ تری دارند…

   • زهره می‌گه:

    صد در صد با شما عزیز موافقم. چون گربه هایی که طی ۳۰ سال در حیاط داشته ام حداقل ۱۰ بار شاهد شکار موش توسط آنها بوده ام. البته جالب است که فقط می کشتند نمی خوردند ذائقه شان با موش سازگار نبود شاید هم چون ما سیرشان می کردیم.

 3. Black cat می‌گه:

  نازنینان دیده بان

  سپاسگذارم از پاسخ شما

  بنده سراپا تقصیر را بجای نیاوردید؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN