Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-Moghaddam

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اراده این سازمان بر قانونمند نمودن نظام صید سنتی و نظارت موثر بر فرآیند بهره برداری از پرندگان است گفت: این سازمان تعامل با جوامع محلی را سر لوحه کار قرار داده و اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران نیز با سعه صدر و پرهیز از خشونت وظایف قانونی خود را پیگیری می نماید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، سید مجید خرازیان مقدم با بیان این مطلب، گفت: آنچه در منطقه فریدونکنار وجود دارد تصویر باشکوهی است از زیبایی طبیعت و وفور گونه های مختلف پرندگان مهاجر که ماحصل تلاش و مشارکت دیرینه کشاورزان و جوامع محلی در ایجاد تالاب، تامین امنیت و حفاظت از پرندگان بمنظور صید و زنده گیری بخشی از آنان است و یقیناً در هیچ نقطه ای از دنیا نظیر آن یافت نمی شود.

اتفاقات فریدونکار تلفیقی از قناعت و زیاده خواهی

وی افزود: ولی متاسفانه این حقیقت نیز وجود دارد که آنچه امروز در منطقه فریدونکنار رخ می دهد آمیزه ای از قانون و بی قانونی و یا تلفیقی است از قناعت و زیاده خواهی است.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست براساس وظایف قانونی خود بر اجرای قانون و حفاظت از طبیعت اهتمام دارد، اظهار داشت:  این سازمان معتقد است صید سنتی ( تاکید می گردد صید سنتی) یک ارزش است که بر مبنای دانش سنتی پایه گذاری شده و از چارچوب های بهره برداری خردمندانه پیروی می کند.

دام های هوایی تهدیدی برای پرندگان مهاجر

به گفته مقدم، هدف سازمان حفاظت محیط زیست متوقف نمودن و منسوخ نمودن روشهای ناپایداری است که نسل پرندگان مهاجر را تهدید، و با خطر انقراض مواجه می سازد که از میان آنان دام های هوایی را بعنوان هدف اولیه می توان نام برد.

وی ادامه داد : شواهد و آمار بیانگر این است که سالانه دهها هزار، بلکه صدها هزار پرنده قربانی زیاده خواهی و استفاده از این روشهای سودجویانه می شوند که تداوم آن نه تنها باعث سیر نزولی جمعیت پرندگان می شود بلکه موجب تسری و ترویج این روش در بخشهای دیگر استان و همچنین سایر مناطق کشور می گردد.

با سعه صدر پیگیر وظایف قانونی خود هستیم

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: علی رغم اراده سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر قانونمند نمودن نظام صید سنتی و نظارت موثر بر فرآیند بهره برداری از پرندگان، این سازمان تعامل با جوامع محلی را سر لوحه کار قرار داده و اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با سعه صدر و پرهیز از خشونت وظایف قانونی خود را پیگیری می نماید.

وی در ادامه به بخشی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران از پاییز و زمستان ۹۲ اشاره کرد و گفت: برنامه میان مدت (شش ساله) ساماندهی صید و زنده گیری پرندگان در استان مازندران با تاکید بر دامگاههای منطقه فریدونکنار تهیه گردید.

مقدم افزود: تشکیل کمیته ساماندهی صید و زنده گیری پرندگان در استان مازندران، جمع آوری دام های هوایی در سطح استان توسط یگان حفاظت سازمان با همکاری نیروهای انتظامی، ساماندهی کمی و کیفی صید و روشهای آن در دامگاهها ، ساماندهی بازار عرضه پرندگان صید شده و ممانعت از جابجایی و قاچاق پرندگان، آموزش و اطلاع رسانی از طریق رسانه های گروهی و ملی، جلب مشارکت دامگاه داران از طریق تعاونی های صیادی و ایجاد معیشت جایگزین همانند توسعه گردشگری و تفرجگاه در منطقه فریدونکنار و اقدامات مشابه نیز پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: همچنین طی مکاتبه ریاست سازمان (دو بار) با استانداری مازندران بر ضرورت ساماندهی صید و شکار پرندگان در سطح استان و اجرای قوانین و مقررات مربوط به شکار و صید و حفاظت از حیات وحش توسط نیروهای اجرایی سازمان و درخواست همکاری سایر سازمانها و مقامات استان بویژه نیروهای انتظامی تاکید شده است.

تدوین پیش نویس دستوراالعمل صدور پروانه انتفاعی بهره برداری از مرغابی ها و غازها

مقدم تصریح کرد: در سالجاری چندین جلسه کمیته ساماندهی موضوع صید سنتی توسط اداره کل و با حضور نمایندگان تعاونیهای دامگاه داران و دفاتر ستادی سازمان برگزار و مطابق تصمیمات و صورتجلسه نشستها ، فهرست کلیه دامگاه داران و همچنین پیش نویس دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی بهره برداری از مرغابیها و غازها تهیه شده است.

وی با بیان اینکه در خصوص جمع آوری دام های هوایی نیز اطلاع رسانی از طریق صدا و سیمای مرکز مازندران به صورت تیزر تلویزیونی پخش و همچنین طی مکاتبه ای با فرمانداریها، شوارهای اسلامی روستاها و بخشداریهای منطقه مراتب ممنوعیت برپایی هر گونه دام هوایی در اراضی تالابی و کشاورزی اطلاع رسانی عمومی شد، گفت: تنویر افکار عمومی در سال گذشته از طریق صدا و سیما طی چند نوبت انجام و در سالجاری نیز ممنوعیت برخی شیوه های صید اطلاع رسانی شده است که این رویکرد تداوم خواهد یافت.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با تخلفات شکار و صید و مقابله با آنها گفت: جلسات مشورتی به اطلاع نمایندگان دامگاه داران منطقه مبنی بر غیرمجاز بودن برخی روشهای صید،  لزوم دریافت پروانه انتفاعی صید به روش دوما ، ممنوعیت صید پرندگان حمایت شده و کمیاب تاکید گردید.

نصب بنر فهرست پرندگان ممنوعه شکار در سال گذشته در محل بازار پرندگان

وی با بیان اینکه تقویت حفاظت از سایر تالابهای استان و بویژه میانکاله و زاغمرز به جهت برخورد با شکارچیان و برپاکنندگان دام هوایی از طریق ممانعت از ورود افراد متفرقه به منطفه صورت گرفته است ، اظهار داشت: فهرست پرندگان ممنوعه شکار در سال گذشته به صورت بنر تهیه و در محل بازار پرندگان نصب گردید.

مقدم تاکید کرد: نظارت مامورین اجرایی اداره کل از فعالیت عرضه و فروش پرندگان در بازار پرندگان تقویت گردید،  در حد امکان از حمل و نقل و عرضه و فروش پرندگان زنده در سطح استان ممانعت بعمل آمد که در همین راستا در سال گذشته بیش از یکصد قطعه از پرندگان وحشی زنده، کشف و ضبط و رهاسازی شده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه از عرضه پرندگان وحشی به عنوان غذا در رستورانها از سال گذشته طی مکاتبه با واحدهای اصلی پذیرایی ممانعت بعمل آمد، گفت: جلوگیری از ایجاد و برپایی دامگاههای جدید در منطقه در دستور کار قرار  داده شد. همچنین از قرق شکنی در پایان فصل صید در منطقه جلوگیری گردید.

وی از تهیه پیش نویس دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی شکار مرغابیها و غازها برای دامگاه داران صرفاً به شیوه دوما خبر داد و گفت: در آینده نزدیک به دوما داران ابلاغ خواهد شد.

مقابله با فروش و انتقال پرندگان صید شده به باغ های وحش خصوصی

خرازیان مقدم با اشاره به اینکه پیگیری موضوع معیشت جایگزین که از سالیان گذشته در نشست های مشترک با دامگاه داران مطرح می باشد در دستور کار قرار دارد، افزود: با فروش و انتقال پرندگان صید شده به باغهای وحش خصوصی مقابله شده است.

این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران همواره مخالف تغییر کاربری اراضی تالابی منطقه براساس طرح مدیریت سایت تالابی فریدونکنار بوده است.

وی تاکید کرد: نظر به سابقه فعالیت های شکار و صید در منطقه فریدونکنار و وضعیت اجتماعی و اقتصادی بهره برداران و ذینفعان اعمال مدیریت مشارکتی در این منطقه بهترین گزینه و خط مشی سازمان حفاظت محیط زیست است.

___________________________

اعلام موجودیت «کمپین پرواز» همزمان با آغاز نسل کشی پرندگان مهاجر فریدونکنار/ درخواست همراهی

حمایت ۳۲ گروه زیست محیطی از «کمپین پرواز»/ جلوگیری از نسل کشی پرندگان مهاجر از اولویت های اولیه زیست محیطی است

اعمال مدیریت مشارکتی و تعامل با جوامع محلی فریدونکنار

بیانیه شبکه سمن های زیست محیطی استان مازندران در رابطه با نسل کشی در فریدونکنار/ درخواست همراه شدن مسئولان محترم ارشد و نیروی انتظامی استان

سیاه چاله فریدونکنار آبروی ایران را نشانه گرفته است

نامه سرگشاده تشکل های زیست محیطی به ابتکار؛ درخواست برخورد قانونی، عاجل و قاطع با نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار

هشدار یک حقوقدان نسبت به تخریب محیط زیست و کشتار گستردۀ پرندگان مهاجر در فریدونکنار

در رخدادی تحسین بر انگیز ماموران برای حفاظت از پرندگان مهاجر در فریدونکنار مستقر شدند

فریدونکنار: از کشتن گونه های در معرض تهدید جهانی با حشره کش تا فروش تاکسیدرمی آنها/ تصویری

بازار پرندگان وحشی دامگاهی در فریدونکنار/ تصویری

برگزاری جلسه ساماندهی و کنترل وضعیت شکار و صید در دامگاه های منطقه فریدونکنار

خرید و فروش علنی پرندگان وحشی در فریدونکنار/ تصویری

احداث اولین برج پرنده نگری ایران در فریدونکنار/ آگاه‌سازی جامعه محلی برای حفاظت از «امید»

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

باغ پرندگان در پارک لاله شهر فریدونکنار/ تصویری

فاجعه سالیانه در فریدونکنار؛ نسل پرندگان مهاجر فریدون‌کنار و سرخ‌رود در خطر است

تنهاترین پرنده ایران

دامگاه فریدونکنار‍، قتلگاه میلیونی پرندگان مهاجر

شکار ناموفق آخرین درنای سیبری ایران/ زندگی امید با شانس، محیط زیست به دنبال احیای شیر و ببر

شیوه‌ای ایرانی برای صید پرندگان؛ خیانت اردک!

حراج فلامینگو به قیمت ۵ هزار تومان در جاده‌های فریدون کنار! / تصویر

دوما (دامگاه پرندگان وحشی)/ تصویری

بازار پرندگان وحشی دامگاهی در فریدونکنار/ تصویری

خیانت اردک؛ شیوه‌ای ایرانی برای صید+عکس

جایگزین‌کردن طبیعت‌گردی به جای شکار

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

امید به طبیعت ایران بازگشت/ میهمان تنهای شمالی در دامگاه

قوهای مهاجر شالیزارهای سرخ‌رود/ تصویری

فرود ۳۰۰۰ قو در سرخ‌رود مازندران

تنهاترین پرنده ایران

تنها پرواز می کند اما امید ها را ناامید نمی کند

۲۷ تن ذرت برای تغذیه قوهای سرخرود به اتمام رسید.آنها را فراموش نکنیم.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN