Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8305

دیده بان حقوق حیوانات: شهرداری رشت اعلام کرده است از یکشنبه از ۱ تا ۵ صبح اقدام به کشتار سگ ها در ۱۲ مسیر ( خیابان های امام- شریعتی- مطهری- رودبارتان- دانشسرا- لاکانی- حافظ- دباغیان- تختی- احسان بخش- منظریه – نامجو و کلیه مسیرها و کوچه های منشعب) این شهر خواهد کرد.

به گزارش گیل اورنگ این موضوع در حالی رخ می دهد که کارشناسان، مقصر اصلی وجود سگ های شهری را عملکرد ضعیف شهرداری ها در جمع آوری ناصحیح زباله که منبع اصلی تغذیه این سگ هاست می دانند و برای حل این مشکل، محدودیت و سپس قطع منابع غذایی سگ های شهری را پیشنهاد می کنند که این مهم تنها با اصلاح سیستم دفع زباله و جمع آوری صحیح زباله از مناطق شهری فراهم می شود.

حامیان حقوق حیوانات نیز همواره بر غیر انسانی و غیر اخلاقی بودن اینکار تاکید داشته و به ان اعتراض کرده اند. وزارت کشور هم چندی پیش در مصوبه‌ای به شهرداری‌ها اعلام کرد که برای جمع‌آوری و کنترل جمعیت سگ‌ها باید طرح عقیم‌سازی را اجرا کنند.

مناسبترین راهکار پیشگیری از هاری در سگهای ولگرد
دکتر امید مرادی – متخصص جراحی دامپزشکی –  اعتقاد دارد: روش جایگزین که همانا عقیم سازی حیوانات ولگرد و واکسیناسیون آنها علیه هاری مناسبترین روش پیشگیری و کنترل هاری در سگهای ولگرد است. این روش که به اختصار CNVR(Catch,Neuter,Vaccination,Release) نامیده می شود در قالب طرحهای ABC(Animal Birth Control) در بسیاری کشورها درحال اجراست.پیش بینی های نقل شده از مسئولین وزارت بهداشت حاکی از آن است چیزی حدود ۲ میلیون سگ ولگرد در کشور وجود دارد و جهت پیشگیری از هاری و سایر بیماریهای مشترک، سالهاست که طرح اتلاف سگهای ولگرد در کشور اجرا می شود(مسموم کردن با طعمه آلوده، کشتار با گلوله، به کشی).

بررسی های آماری موجود موید این است که به رغم افزایش قابل توجه کشتار سالانه سگهای ولگرد با این وجود تعداد موارد حیوان گزیدگی سیری صعودی داشته است . این بدان معناست که اتلاف سالانه تعداد قابل توجهی از سگهای ولگرد نقشی در کنترل جمعیت آنها ایفا نمی کند و یا حداقل، اثراتی که دارد کاملا مقطعی است و در صورتیکه راه علاج مناسبی در کنترل جمعیت سگهای ولگرد محسوب می شدند امروزه نباید هاری را جزو بیماریهای پر اهمیت کشور طبقه بندی می کردیم. روشهای حذف مستقیم تنها مناسب زمانی هستند که با اپیدمی بیماریهایی نظیر هاری مواجه هستیم.
مطالب فوق سالها پیش (۱۹۹۰) توسط سازمان جهانی بهداشت(WHO) به اطلاع کلیه اعضاء این سازمان رسیده و بر اثربخش نبودن اتلاف سگها صحه گذارده و روشی جایگزین که همانا عقیم سازی حیوانات ولگرد و واکسیناسیون آنها علیه هاری بوده را مناسبترین روش پیشگیری و کنترل هاری در سگهای ولگرد اعلام نموده است. این روش که به اختصار CNVR(Catch,Neuter,Vaccination,Release) نامیده می شود در قالب طرحهای ABC(Animal Birth Control) در بسیاری کشورها درحال اجراست. در این روش ابتدا سگهای ولگرد هر منطقه جمع آوری شده، سپس به کمپ های مخصوصی منتقل و در آنجا عقیم می گردند و پس از دریافت واکسن هاری مجددا در منطقه ای که از آنجا جمع آوری شده بودند رها می گردند.

با نگاهی اجمالی به آمار و سوابق درخشان بسیاری از کشورها در اجرای طرحهای عقیم سازی  به آسانی می توان به اثربخش تر بودن این روش در مقایسه با کشتار آنها پی برد. هرچند اصولا تغییر شیوه مدیریت سنتی به شیوه مدرن کاری سخت و زمانبر است اما با اجرای دقیق این طرح در کوتاه مدت، جمعیت این سگها، کنترل و در دراز مدت کاسته می شود و می توان اطمینان داشت بخش عمده ای از سگهای باقی مانده  نیز بدلیل دریافت واکسن هاری علیه این بیماری مصونیت دارند و نمی توانند آنرا به انسان منتقل نمایند که این عینا همان خواسته جوامع بهداشتی در پیشگیری از بروز بیماری هاری است. هرچند در ابتدا اجرای اینگونه طرحها بسیار هزینه بر به نظر می رسد، اما چنانچه با یک حساب سر انگشتی هزینه هایی که از اواسط دهه ۵۰ خورشیدی(که طرحهای حذف سگهای ولگرد در کشور آغاز شده) بدین منظور  لحاظ شده و نتایج حاصل از آنرا بررسی نمائیم مشاهده می کنیم هزینه ها و نتایج طرحهای CNVR در صورت اجرا شدن صحیح قابل مقایسه با طرحهای کنونی نبوده و نتایج کاملا قابل دفاعی نیز دارند.
لذا به نظر می رسد زمان آن فرا رسیده با بازنگری در شیوه های فعلی و به روز کردن تصمیمات، گامی بلند جهت کسب نتیجه مطلوب در این زمینه برداشته شود.

گفتنی است: غنی زاده مدیر هماهنگی و نظارت خدمات شهری شهرداری رشت در این رابطه با بیان اینکه شهرداری رشت در سالهای ماضی پیگیر اجرای طرح زنده گیری سگهای ولگرد جهت نگهداری آنها بوده گفت: طبق دستورالعمل کارگروه کنترل حیوانات ناقل بیماری به انسان ، مقرر بود زمینی به متراژ ۶۰۰۰ متر در کمربندی سراوان به فومن به شهرداری واگذار گردد که علی رغم پیگیریهای متعدد و عدم همکاری ارگانهای زیربط و اعلام در اراضی ملی بودن زمین موصوف ، عملاً این واگذاری انجام نگردید.

با  جمع آوری سگ های ولگرد و واکسیناسیون، نه تنها امکان زندگی و مرگ به صورت طبیعی برای اینگونه حیوانات فراهم می‌شود بلکه با درمان آنها از انتقال بیماری‌ به انسان ممانعت به عمل خواهد آمد.

_____________________________

مسوول پروژه سگ کشی رشت: این روش، روش مناسبی است؛ نیازی نمی بینم تمام جزئیات را توضیح دهم!

عکاس سگ کشی شبانه: هنوز نتوانسته ام زوزۀ سگ‌هایی که نتوانسته بودند در جا جان بدهند را از یاد ببرم

برای سگ کشها: دیدار به قیامت!/ به بهانه قتل عام شبانه سگ های رشت

گزارش گیلان امروز از کشتن سگها توسط شهرداری رشت:سگ کُشی شبانه در رشت

جوابیه شهرداری رشت در خصوص کشتار شبانه سگ های شهری

سگ کشی با گلوله در شهر رشت به بهانه هاری!/ تصویری

فوری: آگهی سگ کشی این بار در رشت؛ فرصت ۴ روزه برای حامیان حیوانات

سگ کشی وحشیانه با گلوله؛ از ریختن آبروی کشور با لبخند تا تفریح سرباز ناجا با سگ کشی/ تصویری

گزارش هافینگتون پست از پیکار موفق بانوی تبریزی با سگ کشی

برچسب‌ها,

۱ Comment

  1. nature می‌گه:

    چون در مملکت ما هر […] می تواند مدیر شود…

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN