Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6850

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با اعلام رسمی اینکه جمعیت یوزپلنگ کشور بین ۴۰ تا ۷۰ عدد است از  کاهش یوزها پس از  احداث جاده بافق خبر داد.

مرتضی اسلامی گفت: تا سال ۹۰ جمعیت یوز در ۱۷ منطقه ۴۰ تا ۷۰ قلاده گزارش شده است و از زمان احداث جاده بافق شاهد کاهش جمعیت یوز در این منطقه شده‌ایم.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات و به نقل از فارس،‌ مرتضی اسلامی امروز در همایش یوزپلنگ ایرانی که در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت:‌ طی سال‌های گذشته این موضوع مطرح بود که در کشور چه تعداد یوز داریم به همین ترتیب از سال ۹۰ تاکنون بر اساس گزارش‌های ارسالی از ۱۷ منطقه اعلام شد که جمعیت یوزپلنگ آسیایی در کشور بین ۴۰ تا ۷۰ قلاده است.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی افزود: یوزپلنگ سومین گربه‌سان نادر دنیا است، در دهه ۱۳۷۰ سالیانه حداقل دو یوز به دلیل کشته شدن توسط انسان از پا درآمد و طی دهه ۱۳۸۰ در مجموع حدود ۲۴ یوز در ایران از پا در آمد.

وی یادآور شد: غیر از ۱۱ مورد که به واسطه تصادف با خودروهای عبوری تلف شدند، ۱۳ مورد بر اثر شکار توسط انسان از پا در آمدند.

اسلامی اضافه کرد: در دهه ۱۳۹۰ به‌رغم کاهش تلفات جاده‌ای، ۵ یوز توسط انسان از پا درآمد.

وی در ادامه یادآور شد: در دهه ۱۳۸۰ به طور متوسط حداقل ۳ زایمان بر جمعیت یوزپلنگ صورت می‌گرفت که از ابتدای سال ۹۰ فقط یک زایمان از این یوزپلنگ به ثبت رسید.

وی در ادامه سخنان خود درباره تخریب زیرساخت‌های یوزپلنگ اظهار داشت: طی سال‌های اخیر شاهد تخریب زیرساخت‌های یوز بودیم.

اسلامی با بیان اینکه پارک ملی توران یکی از زیستگاه‌های منبع یوزپلنگ است، افزود: طی سال‌های اخیر بر این محدوده ۴ یوز توسط انسان و همچنین سگ گله تلف شده‌اند.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با انتقاد از احداث جاده بافق بیان داشت: به وسیله معدن و جاده بافق ما شاهد تخریب زیستگاه‌های یوز شدیم به طوری که با احداث جاده بافق آمار مشاهده یوز در آنجا کاهش یافته است و چنانچه دست روی دست بگذاریم، به طور کامل شاهد از رفتنشان می‌شویم.

وی همچنین در خصوص وضعیت محیط‌بانان زیستگاه‌های یوزپلنگ بیان داشت: هم‌‌اکنون ۱۰۱ محیط‌بان در زیستگاه‌های یوز فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۶۴ درصد رسمی و پیمانی و مابقی قراردادی هستند.

اسلامی با بیان اینکه طبق استاندارد جهانی باید از ۲ هزار عرصه خشکی و یک هزار هکتار عرصه تالابی، یک محیط بان حفاظت کند، بیان داشت: در حال حاضر بهترین آمار محیط‌بان در خراسان شمالی و کمترین در کرمان است.

وی خاطرنشان کرد: باید همه دست به دست هم بدهیم و صنایع نیز در این عرصه وارد شوند تا مقدمات رفاه معیشتی محیط‌بانان زیستگاه‌های یوزپلنگ فراهم آید.

__________________________

برگزاری همایش ملی یوزپلنگ ایرانی: شنبه، پارک پردیسان/ سرنوشت یوزپلنگ آسیایی در دست ایرانیان

مرگ ۲۷ یوزپلنگ ایرانی توسط عوامل انسانی /تصویر

میزان تلفات سالیانه یوزپلنگ در کشور از ۱/۵ به نیم رسیده است

مرثیه‌ای برای یوز ایرانی که حالا دیگر صید است نه شکارچی

تمدید فاز جدید پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی / اجرای مدل مشارکت مردم در حفاظت از زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی

عملکرد سازمان حفاظت از محیط زیست درباره یوز آسیایی قابل دفاع نیست

ثبت نام دیده بان برای یک تور شکار استثنایی/ اسارت دو روزه دیده بان حقوق حیوانات در باغ وحش تهران

نصب تابلوهای عبور یوز در جاده ها/ مرگ بیش از ۱۱ یوزپلنگ در تصادفات جاده ای طی یک دهه

گام های یوز ایرانی در راه انقراض/ توران نیازمند منطقه امن

مرگ ماده یوز توران، پیامد حضور دام در منطقۀ حفاظت‌ شده

فروش علنی پوست یوزپلنگ در ایران/ تصویری

مرگ یک یوزپلنگ دیگر توسط سگ گله/ سگ ها در «توران» یوز می درند

در کمتر از ۶ ماه رخ داد: مرگ دومین ماده یوز توسط سگ های گله/ شرایط یوز ایرانی ترسناک تر است یا اجرای جرایم جدید؟/ تصویری

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN