Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک فعال محیط زیست معتقد است تا زمانی که برای پروژه های نابود سازی حیوانات شهری نظیر سگ و گربه از سوی دولت و یا شهرداری هزینه شود نه تنها شاهد کاهش جمعیت این حیوانات نیستیم بلکه تعدادشان بیشتر هم می شود.

سپهر سلیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گفته های رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و مشاور شهردار در امور محیط زیست مبنی بر احتمال اجرای طرح عقیم سازی برای سگهای ولگرد و همچنین احتمال صادرات گوشت گربه به کشورهای آسیای شرقی گفت: شهرداری تهران پس از سالها مبارزه مستقیم و غیر مستقیم با سگ و گربه های شهری و استفاده از انواع روشهای معدوم سازی، هنوز هم از تعداد بالای این حیوانات در محیط های شهری شکایت دارد تا آنجا که در خصوص مهار گربه های شهری از احتمال صادرات آنها به کشورهای شرق آسیا خبر می دهد.

وی افزود: اگرتنها نیمی از برنامه های اجرا شده در سالهای گذشته بصورت اصولی و حساب شده اجرا می شد امروز دیگر شاهد کشتار سگهای ولگرد در محیط های شهری نبودیم.

به اعتقاد سلیمی، تا زمانی که برای پروژه های نابود سازی حیوانات شهری نظیر سگ و گربه از سوی دولت و یا شهرداری هزینه پرداخت شود و تا زمانی که برای صرف این هزینه ها زمان و سقف مشخصی وجود نداشته باشد نه تنها شاهد کاهش جمعیت این حیوانات نیستیم بلکه شاهد افزایش آنها هستیم.

این فعال محیط زیست اظهار داشت: بدیهی است تا وقتی که برای لاشه سگ مرده به مجری کشتار سگ ها پول پرداخت می شود نمی توان انتظار داشت که پیمانکاران در صدد ریشه کنی اصولی این حیوانات باشند! و بر همین اساس است که گاهی مشاهده شده پیمانکاران طرح کشتار سگ ها از کشتن سگهای ماده اجتناب می کنند!

وی افزود: با توجه به تجربیات موجود، موضوع صادرات گربه های ولگرد نیز به همین شکل است و این اقدام نه تنها باعث کاهش جمعیت گربه های شهری نمی شود بلکه با توجه به نگهداری آسان و زاد و ولد زیاد این حیوان، می توان انتظار داشت که شاهد مراکز غیر قانونی پرورش این حیوان برای صادرات به کشورهای شرق آسیا باشیم و این یعنی چندین برابر شدن گربه های شهر تهران برای صادرات بیشتر و درآمد بیشتر.

 _______________

خبر مرتبط:

سگهای شهری، حقوق حیوانات و رفاه حیوانات

اقدام کنید! برای مخالفت با کشتار سگ ها در ایران

بیش از هزار قلاده سگ ولگرد معدوم شد/ معدوم سازی به روشی سخت

موفقیت مخالفان کشتار سگ ها در رومانی

حیوانات در اسلام از روایت حسن رحیم پور

همه برای حمایت از حیوانات، پیش به جلو با سرعت لاک پشتی!

تصمیم گیری برای مسموم کردن موش ها

جانفشانی کارگر افغان برای نجات یک سگ از استخر

برچسب‌ها

۷ Comments

 1. اینقدر نگران زاد و ولد و ازدیاد گربه ها نباشید. والله بخدا قسم اینها زیاد نمیشوند. چطور باید توضیح داد که بیشتر بچه گربه ها (۸۰ درصد) در بدو تولد یا بعد از افتادن به غذا خوردن بدلیل بیماریهای مختلف ویروسی و انگلی (که مخصوص خود گربه است و به هیچ وجه قابل انتقال به انسان نیست) از بین میروند. من در منطقه ای زندگی میکنم که ۲۵ ساله دارم به چندین کوچه و خیابان غذا رسانی میکنم. آنهم بهترین غذاهای پخته. عمر گربه های خیابانی خیلی به این دنیای کثیف باشد ۲ سال است. اگر خیلی خیلی زرنگ باشند ۴-۵ سال عمر میکنند. بچه گربه ها تقریبا” همه قبل از ۳ ماهگی از بین میروند. یا دراثر مبتلا شدن به بیماریهای مختلف و یا زیر لاستیک ماشین ها. من در این منطقه یک ماه قبل به ۷۴ گربه (البته در خیابانهای مختلف) غذا میدادم که با شروع سرما حدود ۲۰ تا از آنها ناپدید شدند. تو رو به خدا دست کم دوست داران و حامیان حیوانات ذهن آشفته مردم را با باور غلط ازدیاد گربه ها آشفته تر نسازند .

  • Sepehr می‌گه:

   خانم فطوره چی گرامی سخن شما درست و متین است.
   در این نوشته هم آمده که نیازی به برخوردهای اینچنین نیست. کسانی که حرف از نابودی گربه ها می زنند تنها به دنبال منافع مادی ناشی از پروژه های حذف و کشتار آنها هستند . همینطور که در نوشته آمده پروژه صادرات گربه ها هم به همین منظور است. برفرض اگر هم شهرداری واقعاً نگران ازدیاد گربه ها است راه آن ساماندهی زباله های شهری است و نه کشتار وحشیانه آنها.

  • محمد رضا زینلی می‌گه:

   سلام منم هامی گربه هام خیلی دوستشون دارم خیلی اما چرا شهر داری پروژه کشتن بسیار بد یا حتی سر بریدنشون که من واقعه اشکم ریخت رو تو تهرون اجرا کرده ترو خدا گربه هارو نکشین اونا یه روزی با اینکارشون انقراز میشنا اخه مگه چیه اونا که ازار ندارن…

   • زهره می‌گه:

    آقای زینالی خوشبختانه در دولت جدید رویکردها نسبت به مسائل مختلف انسانی تر شده است. اکنون یکی از وظایف اصلی همه ما این است که حس ترحم مردم اطرافمان را به سمت این حیوانات زبان بسته جمع کنیم. خانم فتوره چی درست می فرمایند عمر اینها خیلی به ین دنیای کثیف باشه دو سال. من که چهار بچه گربه بی مادر را تغذیه می کردم مجبور شدم برای آنکه ساختمانها و همسایه های کناری به من اعتراض نکنند فقط شبها در تاریکی بهشون غذا بدهم که نتیجه آن شد که دو تایشان هفته گذشته در اثر بیماری و تصادف مردند. یکسال و دو ماه شاهد بازی و رفتارهای زیبای گربه ایشان بودم. اما افسوس که گرسنگی آنها را وادار می کرد که برای تغذیه کامل در خیابان بچرخند. تا وقتی فرهنگ حیوان دوستی مان به حد ترکیه و کشورهای پیشرفته نرسد این حیوانات همچنان در رنج و عذاب زندگی می کنند.

 2. irina@yahoo.com می‌گه:

  آقای قالیباف
  کلاهتو بالاتر بگیر ! قاتل جنایتکار …. زورت به سگ و گربه رسیده ؟ […] هرچی حیوون آزار انسان نما ….. نفرین حیوونا دامن همه شونو میگیره ………

Leave a Reply


© ۹۴۶ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN