Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: جولان موش‌های چاق و چله خارجی که از مردم هم نمی‌هراسند، در سطح شهر تهران به وفور به چشم می‌خورد.

به گزارش فارس این موش‌های خارجی که به صورت قاچاقی از مرزها (به همراه کالاها)وارد کشور می‌شوند به سرعت رشد و تولید و مثل کرده و روز به روز بر تعداد آنها در شهر افزوده می‌شود.

موش‌ها حیوانات زیرکی هستند همه چیز را می‌خورد؛  به همه جا می‌جهند و هر جا گرم و تاریک باشد برای زندگی انتخاب می‌کند.

موش‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند ریشه، ساقه، برگ درختان و محصولات غذایی داخل انبارها را می‌خورند.

موش‌های پایتخت نشین تقریباً هر ۳ ماه یک بار تولید مثل کرده و در هر بار ۸ فرزند به دنیا می‌اورند. بچه موش‌ها بعد از حدود ۶ ماه به باروری رسیده و شروع به تولید مثل می‌کنند.

با گسترش شهرنشینی و تولید انبوه زباله؛ موش و انسان به ناچار به یک همزیستی مسالمت آمیز رسیده و مجبورند همدیگر را در شهر تحمل کنند.

در حال حاضر جمعیت تهران تا حدودی با تعداد موش ها برابری می‌کنند اگر شرایط همینطور ادامه یابد به نظر می‌رسد تعداد آنها در شهر پیشی بگیرد.

موش متعلق به راسته جوندگان و از رده بسیار بزرگ پستانداران است که بیش از هزار گونه و زیرگونه در آن وجود دارد.

وجود طعمه‌های مرطوب، زباله‌های جمع شده در یک محل سر باز ، مکان مورد علاقه این جانور موذی را فراهم کرده و باعث می‌شود روز به روز تعداد آنها در شهر افزوده شود.

موش‌ها یکی از مشکلات اساسی کلان شهر تهران هستند. تاکنون راه‌های متعددی برای از بین بردن این حیوان در نظر گرفته شده است ولی خروجی مناسبی نداشته است.

اعتبارات شهری برای از بین بردن موش‌ها در سال‌جاری حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

مبارزات تلفیقی برای از بین بردن موش‌ها در نظر گرفته شده که هم از سم و هم از دستگاه‌های دیگر برای از بین بردن این جانور موذی استفاده شود.

بر اساس این گزارش، از این پس برای از بین بردن موش‌ها از تله‌های مکانیزه که به صورت مبلمان شهری در سطح شهر هستند استفاده می‌شود.

این تله‌ها برای مردم خطری ندارد و به گونه‌ای جانمایی شده تا مشکلی  ایجاد نکند.

یکی از مباحثی که از گذشته برای از بین بردن موش‌ها مطرح بود استفاده از امواج بود، در حال حاضر باید مراجع ذی‌صلاح مانند انیستیتو پاستور و وزارت بهداشت در این زمینه نظرات خود را  اعلام کنند.

گفته می‌شود، این امواج برای سایر موجودات خطری ندارد و فقط باعث از بین بردن موش‌ها می‌شود.

براساس این گزارش همچنین تعدادی مواد دور کننده که معطر هستیم در نقاطی که بخواهیم موش در آن حضور نداشته باشد قرار داده و موش‌ها از این ماده دوری می‌کنند.

به گزارش فارس،بیشترین موش‌هایی که در سطح شهر تهران حضور دارند نروژی هستند و از طریق کالاهای خارجی از مرزها وارد کشور می‌شوند.

موش‌ها کانون خطر را به یکدیگر اطلاع می‌دهند. این جانوران موذی  یک لیدر دارند و به صورت شبکه‌ای با هم در ارتباط هستند اگر سم جدیدی وارد سیستم شود بلافاصله به هم خبر داده و نزدیک سم جدید نمی‌شوند.

موش بعد از انسان باهوش‌ترین موجودات هستند به همین دلیل بعضی از آزمایش‌هایی که بخواهند روی انسان انجام دهند قبلاً روی موش تست می‌کنند.

این جانوران موذی به‌علت انتشار گسترده و تطبیق با زندگی انسان یکی از زیان‌آورترین موجودات مزاحم برای انسان هستند.  طاعون، تب راجعه، تیفوس، سالمونلوز، بیماری‌های قارچی، تریشین و تب گاز گرفتگی موش، از جمله بیماری‌هایی هستند که از طریق انگل‌های خارجی، فضولات و ترشحات جوندگان، به‌صورت فیزیکی و تماس با موش‌های آلوده و گاز گرفتگی حیوان به انسان منتقل می‌شوند.

در اکثر کلان‌شهرهای دنیا موش وجود دارد در تهران نیز تعداد موش‌های چاق و چله به شدت زیاد است.

در تهران به دلیل کامل نبودن شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهری محیط برای رشد و نمو موش فراهم شده در نتیجه تعداد آن‌ها روز به روز افزایش می‌یابد. البته مسئولان شهری اعلام می‌کنند هیچ زمان تعداد موش ها به صفر نمی‌رسد بلکه فقط می‌توان تعداد آنها را کنترل کرد تا بیش از این افزایش نیابند.

به گزارش فارس، بهترین راه حل برای از بین بردن موش‌ها این است که شبکه فاضلاب شهری تکمیل شده و همچنین زباله‌ها به موقع از شهر جمع آوری شود. در صورتی که شرایط برای زندگی اشرافی آنها در شهر فراهم نشود استرس جمعیتی بر آنها وارد شده و خودشان جمعیت خودشان را از بین می‌‌برند و این مشکل در سطح شهر تا حدودی بر طرف می‌شود و دیگر کمتر شاهد رژه این جانوارن موذی در خیابان‌های تهران خواهیم بود.

______________________

جهش ژنتیکی در موش های تهران و افزایش وزن آنها به ۵ کیلو

ساحل بندرعباس در اشغال موش‌های نروژی

فیلادلفی نمایش مظلومیت مردم فلسطین و خباثت موش ها!

آزار حیوانات در یک دانشگاه معتبر تهران/ فیلم و عکس

چشمانی زیبا در جوی های شهر تهران!/ تصویری

ساکنان دوم کلانشهرها را بشناسید

 موشها هم احساس همدردی دارند

تصمیم گیری برای مسموم کردن موش ها

جست‌وجوی خانه برای ۱۰۰۰‌ موش

موش در بیمارستان: آلوده، بهداشتی یا با نمک؟

نگهداری از ۲۸ موش در خانه

آمار موشها

موش‌های ردیاب بمب و مواد مخدر در گیت‌های بازرسی فرودگاه‌ها!

آموزش گربه‌های خانگی برای شکار موش‌ها!

موش‌ها جایگزین سوسک‌ها درخوابگاه دختران!

ورود مرگبار موش عظیم‌الجثه به آپارتمان

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN