Subscribe: RSS Twitter

حیوان آزاری یا حیوان دوستی

دیده بان حقوق حیوانات/ سپهر سلیمی:  خبر کشتن خرس ها که خاطرتان هست؟ و یا خبر کشتن الاغی با پتک؟
در نخستین دقایق انتشار این دو خبر، شاهد بازتاب فراوان آن در رسانه های مختلف فارسی زبان در سراسر دنیا بودیم. اشتیاق مخاطبان به پیگیری این خبر باعث شده بود که رسانه های مختلف به بازتاب این خبر بپردازند. نگاهی به تعداد بازدیدکنندگان سایتهایی که این خبر را منتشر کرده بودند و همچنین جستجویی ساده در اینترنت نشان از استقبال فوق العاده زیاد ایرانیان از این خبرها و بویژه خبر کشتن خرس ها در سمیرم داشته است.

اما این بار خبری متفاوت در خصوص برخورد با حیوانات منتشر شده است. خبری که نخستین بار در ۲۳ اردیبهشت ماه منتشر شد و تا الان از زمان انتشار آن بیش از یک هفته می گذرد. خبر این است:

آتش نشانان نیشابوری، یک پرستوی دربند را آزاد کردند

به تعداد نظرات درج شده برای این خبر (کلیک کنید) و همچنین خبر کشتن خرس ها (کلیک کنید) در پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات توجه کنید. همچنین با جستجوی عنوان خبر در اینترنت، ببینید خبر نجات دادن پرستویی در نیشابور تا چه میزان در فضای مجازی بازتاب داشته است!
در حالیکه نجات دادن پرستویی توسط تیم امداد آتش نشانی، اقدامی نادر و شاید بسیار نادر در کشور ما است ولی با این حال مشاهده می کنیم که بازتاب خبری در خصوص نجات حیوانات یک چند هزارم خبری در ارتباط با حیوان آزاری نیست!
به عنوان یک دوستدار حیوانات و شهروندی ایرانی پیش از این گفته بودم که ریشه ی حیوان آزاری را باید در مسائل و مشکلات اجتماعی کندو کاو کرد. نسبت دادن کشتن الاغ ها و خرس ها به حیوان آزاری و یا بی مهری مردم شهرستانی کوچک به حیوانات خطایی بزرگ است.
چرا برای شنیدن خبر حیوان آزاری و دیدن ضجه های خرس های سمیرم چنین مشتاق هستیم ولی با بی اعتنایی از شنیدن خبر نجات پرستویی توسط تیم امداد آتش نشانی براحتی می گذریم؟!
این سوال را جور دیگری پرسید: چرا برای دیدن صحنه اعدام فلان قاتل چندین هزار نفر به تماشا می روند اما برای همایش بزرگذاشت فلان نخبه ی علمی و فرهنگی نیمی از صندلی های سالنی کوچک خالی می ماند؟!

منبع: وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست

________________________

اینانلوی عزیز، این طبیعت گردی نیست!/ وبلاگ میهمان

سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان

پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های متداول درباره ماهی قرمز سفره هفت سین/ وبلاگ میهمان

 لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!/ وبلاگ میهمان

وبلاگ میهمان/ نگرانی دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات از عواقب ملی شدن اینترنت!

به صلابت یک رودک/ وبلاگ میهمان

بازار پرنده فریدونکنار، سنتی ولی شرم آور/ وبلاگ میهمان

آقای محمدی زاده! آهوان ارسالی به قطر برای معالجه تب برفکی پس از درمان و انجام مطالعات ژنتیکی به کشور بازگشتند یا خیر؟/ وبلاگ میهمان

پیشنهاد تغییر نام سازمان به بنگاه شادمانی و بازرگانی وحوش!/ وبلاگ میهمان

این همه جان گرامی بستانیم که چه‌؟/ شعر استاد شهریار در حمایت از حقوق حیوانات و گیاهخواری/ وبلاگ میهمان

۳ Comments

 1. f می‌گه:

  به نظر من ی برسی بسیار سطحی و غیر منطقی میاد، طبیعی که مردم وقتی حیوان آزاری میبینند این عمل به عنوان فاجعه و خطرناک تلقی میشه به همین خاطر حرکت دفاعی
  آنهم به صورت تهاجم انجام میشه و همه سعی در افشاگری میکنند و خدا را شکر که در این مورد ساکت نمیمانند این در همه جای دنیا معمول هست .
  من فکر میکنم اگر کسی حیوان آزاری نمیکند کار غیر عادی نکرده و غیر از این نباید انتظار داشت ما لقب انسان متفکر را یدک میکشیم ، ما خود را اشراف مخلوقات تلقی میکنیم حالا اگر کسی وظیفه انسانیش را انجام بده باید برای ما اینقدر غیر منتظره باشد که
  بوق و کرنا به دست بگیریم و در حد جنایات یک فرد دیگر به نمایش بگذریم ؟ حقیقت اینه که ما حالا ، حالا ها به دیگر موجودات، طبیعت و حیات وحش بده کار هستیم، کاری که ما انسانها با طبیعت و موجودات بی زبان کرده و میکنیم جبران پذیر نیست حتا اگر هر روز پرستویی آزاد شود. بچه های این مدرسه ، مدیر این مدرسه ، آتش نشانی این شهر دستشان دارد نکنه و خسته نباشند امید که همیشه به محیط زیست و موجودات آن کمک و توجه داشته باشید.

 2. بابا مگه ما آدم نیستیم و احساس نداریم؟تو ایستگاه خودمون من به گربه و پرنده ها غذا میدم.واسه پرنده ها و گربه های گیر افتاده و به قول بعضی ها حیوانات موذی!! و به قول من بچه محلامون واسه کمک میریم.چند وقت پیش یه جا رفتیم و یه گربه رو از بالای درخت آوردیم پایین.این گربه تا دو هفته پیش خود من بود تا واگذار شد.
  آتش نشان طرفدار حیوانات هم داریم…

 3. مریم می‌گه:

  علت اینکه خبرهای ناراحت کننده بیشتر دنبال کننده داره اینه که وقتی خبرازادی پرنده هارو میشنویم خیالمون راحت میشه وتودلمون خداروشکرمیگیم وباخیال راحت ازکناراین قضیه رد میشیم.چون معلوم میشه کسایی بودن که اون کارخوبوانجام دادن.اماوقتی خبرحیوان ازاری میشنویم دوس داریم بفهمیم اون ازخدابی خبر بالاخره گرفتارشده یانه که اون بلا رو سر حیوون بیچاره اورده واروم وقرار نداریم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN