Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8165

دیده بان حقوق حیوانات: کمپین پرواز نخستین بیانیه رسمی خود را منتشر کرد.

کمپین پرواز در این بیانیه به ارایه توضیحاتی پیرامون اهداف کوتاه مدت پرداخته و از کم کاری مسوولان در برخورد با این معضل شمال کشور انتقاد کرده است.

متن کامل این بیانیه به این شرح است:

«از فعالیت کمپین پرواز با هدف توقف نسل کشی پرندگان در منطقه فریدونکنار چندی می­گذرد. با توجه به برخی صحبت­های مطرح شده درباره هدف و علل ایجاد این کمپین و همچنین جهت اطلاع رسانی از وضعیت کنونی این معضل زیست محیطی، اولین بیانیه رسمی هیات رییسه کمپین به شرح ذیل اعلام می­شود.

هدف اعلام شده کمپین پرواز در سال ۱۳۹۳ که رسما به اطلاع مسئولین سازمان محیط زیست و اداره کل استان مازندران نیز رسیده است، جمع­آوری دامهای هوایی نه تنها در بخش دامگاه­ها که سراسر استان مازندران است.

در مورد علل و عوامل اتخاذ این تصمیم برخی موارد برای اطلاع عموم ذکر می­شود.

دامهای هوایی به عنوان یکی از روشهای صید کنونی، کوچکترین شباهتی به صید سنتی پرندگان در منطقه نداشته و چنین روشی برای دهه­های متمادی نه تنها در منطقه فریدونکنار و استان مازندران که در کل کشور غیر قانونی اعلام شده است؛ چنانکه در قوانین صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست (ممنوعیت ها و محدودیت های شکار و صید – ب-۱۰) بطور مستقیم با ذکر عبارت «شکار مرغابی و سایر پرندگان آبی با تور هوایی»، این مورد – حتی در صورت داشتن پروانه – از موارد تخلف شکار و صید اعلام شده است. صید بدون ضابطه و نظارت، ایجاد ناامنی برای همه گونه­های پرندگان منطقه و صید گونه­های حمایت شده در کنار دیگر جانوران، آسیب دیدگی جدی بسیاری از پرندگان در لحظه برخورد با تورها یا در ادامه گرفتاری و همچنین غیر انتخابی بودن گونه در هنگام صید، تنها برخی جوانب مخرب استفاده از این روش صید غیر قانونی است.

   متاسفانه عدم برخورد جدی مسئولان استان مازندران در سالهای گذشته سبب شده است این تخلف به سرعت به دیگر استانهای مجاور نیز تسری یافته و هم اکنون شاهد ایجاد شبکه­ای از صید غیرقانونی پرندگان نه تنها در استان مازندران که در استانهای مجاور باشیم. یقینا اجرایی نشدن قوانین در بخشی از کشور سبب جسارت بیشتر متخلفین در سایر بخشهای کشور نیز خواهد شد. کمپین پرواز با استناد به قوانین مصوبه شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار اجرای هرچه سریعتر این قانون در منطقه فریدونکنار است.

   طی جلسه حضوری نمایندگان کمپین پرواز در تاریخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۳ با حضور برخی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر کل استان مازندران و هیات همراه، رسیدگی و برخورد سریع با متخلفین و برپاکنندگان دامهای هوایی وعده داده شد که مورد تایید فرمانده محترم یگان حفاظت و نمایندگان معاونت طبیعی سازمان نیز قرار گرفت. همچنین در جلسه روز شنبه مورخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۳ که در دفتر امنیتی انتظامی استانداری مازندران برگزار شد مسئولان حاضر، جمع آوری دامهای هوایی به عنوان یکی از روشهای غیرقانونی شکار و صید را تایید و راهکارهای عملی را برای عملیاتی شدن این تصمیم ارایه کردند. متاسفانه هم اکنون پس از گذشت بیش از یک ماه نه تنها از اجرایی شدن این تصمیمات خبری بگوش نمی­رسد که متخلفین با مشاهده عدم توانایی سازمان حفاظت محیط زیست در اجرایی کردن قوانین مصوبه خویش، به ازدیاد دامهای هوایی و گسترش بیش از پیش این تخلف اقدام کرده و علنا با دهن کجی به قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست به مقابله و ایستادگی در برابر قانون افتخار می­کنند.

   تاسف بارتر آنکه در پناهگاه حیات وحش فریدونکنار که طبق اطلس مناطق حفاظت شده ایران (طرح انتشار یافته معاونت محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۸۵) به عنوان یکی از مناطق تحت مدیریت آن سازمان معرفی شده است نیز دامهای هوایی برپاشده است. این خبر که یقینا قلب هر دوستدار حیات وحش را بدرد می آورد خود دلیل دیگری بر ناکارآمدی بخش اجرایی استان مازندران در مطالبه حقوق ملی کشور از سودجویان و متخلفان است.

کمپین پرواز ضمن اعلام اعتراض به عدم اجرای قوانین توسط اداره کل محیط زیست استان مازندران و مسئولان استان، خواستار رسیدگی هرچه سریعتر مسئولان کشور به این فاجعه زیست محیطی و برخورد قاطع با قانون شکنانی است که آشکارا خود را تافته جدا بافته از دیگر مناطق کشور تصور کرده و به حقوق عامه مردم تجاوز می کنند. یقینا در جمهوری اسلامی ایران، عدم توانایی اداره و یا سازمانی خاص دلیلی بر حقانیت فعالیت قانون شکنان و جرایم مشهود آنان نخواهد بود.

کمپین پرواز»

______________________________

حمایت مسوولان امنیتی استان مازندران از «کمپین پرواز»؛ حمایت از برخورد قاطع با دام های هوایی

حمایت قاطع محیط زیست از «کمپین پرواز»

حمایت ۳۲ گروه زیست محیطی از «کمپین پرواز»/ جلوگیری از نسل کشی پرندگان مهاجر از اولویت های اولیه زیست محیطی است

مخالفان شکار احساساتی هستند؛ همراهی هومن جوکار با کشتارچی پیر

اعلام موجودیت «کمپین پرواز» همزمان با آغاز نسل کشی پرندگان مهاجر فریدونکنار/ درخواست همراهی

اعمال مدیریت مشارکتی و تعامل با جوامع محلی فریدونکنار

بیانیه شبکه سمن های زیست محیطی استان مازندران در رابطه با نسل کشی در فریدونکنار/ درخواست همراه شدن مسئولان محترم ارشد و نیروی انتظامی استان

سیاه چاله فریدونکنار آبروی ایران را نشانه گرفته است

نامه سرگشاده تشکل های زیست محیطی به ابتکار؛ درخواست برخورد قانونی، عاجل و قاطع با نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار

هشدار یک حقوقدان نسبت به تخریب محیط زیست و کشتار گستردۀ پرندگان مهاجر در فریدونکنار

در رخدادی تحسین بر انگیز ماموران برای حفاظت از پرندگان مهاجر در فریدونکنار مستقر شدند

فریدونکنار: از کشتن گونه های در معرض تهدید جهانی با حشره کش تا فروش تاکسیدرمی آنها/ تصویری

بازار پرندگان وحشی دامگاهی در فریدونکنار/ تصویری

برگزاری جلسه ساماندهی و کنترل وضعیت شکار و صید در دامگاه های منطقه فریدونکنار

خرید و فروش علنی پرندگان وحشی در فریدونکنار/ تصویری

احداث اولین برج پرنده نگری ایران در فریدونکنار/ آگاه‌سازی جامعه محلی برای حفاظت از «امید»

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

باغ پرندگان در پارک لاله شهر فریدونکنار/ تصویری

فاجعه سالیانه در فریدونکنار؛ نسل پرندگان مهاجر فریدون‌کنار و سرخ‌رود در خطر است

تنهاترین پرنده ایران

دامگاه فریدونکنار‍، قتلگاه میلیونی پرندگان مهاجر

شکار ناموفق آخرین درنای سیبری ایران/ زندگی امید با شانس، محیط زیست به دنبال احیای شیر و ببر

شیوه‌ای ایرانی برای صید پرندگان؛ خیانت اردک!

حراج فلامینگو به قیمت ۵ هزار تومان در جاده‌های فریدون کنار! / تصویر

دوما (دامگاه پرندگان وحشی)/ تصویری

بازار پرندگان وحشی دامگاهی در فریدونکنار/ تصویری

خیانت اردک؛ شیوه‌ای ایرانی برای صید+عکس

جایگزین‌کردن طبیعت‌گردی به جای شکار

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

امید به طبیعت ایران بازگشت/ میهمان تنهای شمالی در دامگاه

قوهای مهاجر شالیزارهای سرخ‌رود/ تصویری

فرود ۳۰۰۰ قو در سرخ‌رود مازندران

تنهاترین پرنده ایران

تنها پرواز می کند اما امید ها را ناامید نمی کند

۲۷ تن ذرت برای تغذیه قوهای سرخرود به اتمام رسید.آنها را فراموش نکنیم.

 

۲ Comments

 1. کوشان مهران می‌گه:

  بسیار هم فکر بجایی است

  منتهی

  باید امیدوار بود این ایده نیز سرنوشتی همچون حکایت انصراف از گرفتن یارانه و تخصیص آن به محیط زیست نباشد که پس از بوق وکرنا وبا افتخار نام خود را به عنوان منصرف اعلان نمودن معلوم گردید که بسیار کمتر از میزان برآورد شده افراد داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف داده اند.

  شکار پرندگان مهاجر و آبزی تنها به فریدونکنار محدود نمی شود و از دیرباز یکی از ارکان مهم اقتصادی (البته تا پیش از حشکانیدن) ساکنان حاشیه هامون شکار وفروش پرندگان مهاجر بوده است:

  پس به جای متهم نمودن هم میهنانمان در فریدونکنار با ادبیاتی ناشایست و نردبان ترقی افرادی هوچی گشتن بهتر است با توجه به امکانات موجود با اجرای برنامه هایی چون گردآوری قاطعانه ونه سلیقه ای ومقطعی دام های هوایی، برخورد قانونی با سر شاخه های قاچاق گونه هایی همچون قو و پرندگان شکاری در منطقه، بهبود شرایط تالاب ها و آب بندان ها و در گام بعد ایجاد آب بندان های جدید و رفع تعارضات، برخورد قانونی با ماموران متخلف و از آن هولناک تر بی خیال و بی تفاوت(ماشین مهر و امضا وخورنده جوجه کباب و دانلود کننده انواع بلوتوث در محل کار)،آمار برداری واقعی و صحیح از تهداد گونه ها و تراکم وجمعیت آنها بجای کارهای شبه علمی و حکیم فرموده معمول، مدیریت شکار و برداشت و ممانعت از هر گونه شکار پرندگان حمایت شده همچون اردک سر سپید ومرمری، و رونق گردشگری وپرنده نگری که به امنیت و سلامت زیستگاه آسیبی وارد ننماید از زیستگاه فریدونکنار به عنوان یک زیستگاه نمونه برای انجام این امور در دیگر زیستگاه های تالابی استفاده نمود.

 2. کانون دامپزشک سفید می‌گه:

  با درود و تقدیم احترام،

  خواهشمند است در خصوص بیانیه های بعدی، گروه های حامی کمپین را نیز پیش از انتشار بیانیه، از طریق ایمیل های اعلام شده، آگاه فرمایید؛ تا در صورت وجود نقطه نظرات یا پیشنهادات، در نگارش بیانیه در نظر گرفته شود.

  با سپاس فراوان

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN