Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات/ کیانا گ.: با اینکه در دین اسلام قوانین و دستورهای جامع ، دقیق و مفصلی در زمینه حقوق حیوانات بیان شده است که نسبت به ادیان دیگر در نوع خود بی‌سابقه‌اند ولی متاسفانه درحال حاضر در کشور اسلامی مان که با افتخار خود را یکی از بزرگترین کشورهای مسلمان نشین آن هم از فرقه شیعه در دنیا می دانیم کمترین توجهی به حقوق حیوانات، این مخلوقات زیبای خداوند نمی شود. آیا این سوال برای تک تک ایرانیان مسلمان پیش نمی آید که با وجود این همه احادیث و سفارش های ائمه و پیامبران درخصوص احترام گذاشتن و آزار نرساندن به حیوانات، چرا باید هیچ گونه قانون تصویب شده ای دراین خصوص نداشته باشیم که بتوان از طریق آن ازحقوق از دست رفته این بی دفاعان ، دفاع کرد. متاسفانه در شرایط کنونی ایران، هم ،مردم و هم ،سیستم حکومتی نسبت به ارزش نهادن و حمایت کردن حیوانات کوتاهی و گاه پا را از گلیم خود درازتر می کنند. ما اگر خود را به عنوان اشرف مخلوقات پروردگار بحساب می آوریم این تنها بدین معناست که باید بعنوان یک موجود قدرتمند از موجودات ضعیف تر از خود حمایت و حتی تا جایی که می توانیم برای رفاه و آسایش آنها تلاش کنیم. نه اینکه از این قدرت خود سوء استفاده کنیم و بی دلیل و بدون هیچ گونه جرمی آنها را از سر راه زندگی خود برداریم بدون آنکه به این نکته مهم توجه کنیم که آنها را نیز خالق بزرگ و قدرتمندی که خالق ما انسانها نیز می باشد ، خلق کرده است. اوست که برای تک تک مخلوقاتش تصمیم می گیرد که آنها را چه زمان بدنیا آورد و یا از دنیا ببرد. وقتی نهادهایی چون شهرداری ، با افتخار از معدوم کردن صدها سگ بی گناه فقط به جرم اینکه آواره بودن و راه رفتن روی زمین خدا سخن می گوید و مغرورانه از اتلاف هزاران موش که بجای اینکه از آنها بخاطر خوردن بیش از نیمی از زباله های شهری مان و جلوگیری از انتشار آلودگی و میکروب ها در سراسر شهر تشکر کند، آنها را با حلیه و مکر با غذاهای آغشته به سم می کشند ،باز هم به این نکته بسیار مهم توجه نمی کنند که بیماری طاعون صدها سال است که در کل کرده زمین ریشه کن شده است و اگر موش ها برای حیات کره زمین مفید نبودند هیچ گاه آن عالم یکتا آنها را خلق نمی کرد، آنها نیز می خواهند زندگی کنند و خداوند به آنها نیز حق زیستن داده و ما چگونه به خود اجازه می دهیم در کار خداوند دخالت کنیم و حتی این کشتارها را با افتخار به همه اعلام کنیم. بقول سعدی شیرین سخن ،

میازار موری که دانه کش است / که جان دارد و جان شیرین خوش است. همانطور که ما انسانها برای جان خود و عزیزانمان ارزش و احترام قائل هستیم، حیوانات نیز جان خود را دوست دارند و از کشته شدن همنوعان خویش اندهناک و گاه افسرده و دق مرگ می شوند.

چرا باید شاهد این باشیم که عده ای اندک از مردم حیوان ستیز مان از قدرت بالای رسانه ملی ، روزنامه ها و مجله های پرتیرا‍ژ علیه گربه های ملوس و زیبای شهری سوء استفاده می کنند و تنها به دلیل اینکه آنها از این حیوانات متنفر هستند، به آنها توهین و هرگونه انگ و حرف نادرستی را در مورد آنها به مردم منتقل می کنند. آیا این یک نوع دخالت آشکار و توهین آمیز به خداوند نمی باشد. آنها با این اقدامات خود علیه حیوانات و بد جلوه دادن انها به مردم عام، بطور آشکار دست به گناهان بزرگی می زنند که همه ی این اعمال بد انها در روز قیامت باید پاسخ داده شود.
امام باقر علیه السلام می‌فرمود:«هر کس بی‌جهت گنجشکی را بکشد، در روز قیامت، گنجشک می‌گوید:«خدایا، از این شخص بپرس که چرا مرا کشت؟»
از زمانی که مرکز نظارت همگانی شهرداری تهران و سایر شهرستان ها ، مسئولیت کشتن حیوانات شهری را بعهده گرفتند، دوستداران حیوانات به هر شکلی ، حضوری، تلفنی و کتبی راه کارهایی را بجای کشتن این حیوانات بی دفاع ارایه دادند و می دهند و هر بار قول هایی در این مورد از طرف آنها داده می شود ولی تابحال هیچ گونه اقدام مثبتی از آن نهاد در این مورد صورت نگرفته است. آیا این سرزمین تنها برای زیستن انسانها بوجود امده است یا اینکه مثل هر تکه زمین دیگری در دنیا همه ی موجودات زنده در آن بطور مسالمت آمیز و در کنار هم باید زنندگی کنند.
در اینجا چندین راهکار در مورد کنترل جمعیت حیواناتی نظیر موش، گربه و سگ که هم مردم ایران و هم دولت آنها را مزاحم و دشمن خود می دانند از سوی دوستداران حیوانات ارایه می شود:
۱- زنده گیری سگهای آواره توسط ماموران شهرداری و دوستدران حیوانات و عقیم کردن سگهای ماده. همه ی سگها، بیمار نیستند و بقول عام ،هار نمی باشند. همانطور که کارشناسان محترم درخصوص بیماری هاری اطلاع دارند، سگ هار ، بعد از گذراندن روزهای سخت و زجرآوری به طرز دردناکی می میرد و بسیار از نزدیک شدن به انساها می ترسد . پس چرا باید بدون هیچ گونه تشخیص بیماری خاصی در سگها، اقدام به کشتن سگهای سالم و بدون خطر کرد. در بسیاری از موارد دیده شده که ماموران شهرداری و یا افرادی که در قبال کشتن هر سگ مبلغ جزئی از شهرداری منطقه دریافت می کنند، سگها را به اشکال غیر اخلاقی می کشند. بطور مثال مستقیم سگ را نمی کشند ، بلکه گلوله به قسمتی از بدن حیوان اصابت می کند و سگ نگون بخت را به حال خود رها می کنند تا با زجر و شکنجه فراوان همراه با خونریزی شدید بمیرد.
۲- زنده گیری گربه های شهری باز هم توسط ماموران شهرداری و استفاده ازنیروهای کمکی دوستداران حیوانات و دامپزشکان محترم برای عقیم سازی انها.
۳- مسدود کردن راه ها و سوراخ های گوشه و کنار شهر برای جلوگیری از ورود موش ها در انظار عمومی و نیز رعایت بهداشت محیط زندگی خود به طریقی که زباله های خود را درون جوی ها و این گوشه و کنار شهر پرتاب نکنیم تا موش ها با خوردن آن زباله ها در آن ناحیه جمعیتشان زیاد نشود.

راهکارهای زیادی در این باره وجود دارد ، که هم به نفع حیوانات می باشد و هم ترویج فرهنگ خشونت وکشتن حیوانات در جامعه این گونه در بین مردم باب نمی شود. متاسفانه بجای انکه درمراکز آموزشی به فرزندان این مرزو بوم اموخته شود که با حیوانات با محبت و مهر رفتار کنندف آنها را تا حد ممکن از حیوانات می ترسانند و انها را برابر با انتقال بیماری و عامل میکروب معرفی می کنند. کودکان نیز که آماده پذیرفتن هرگونه حرف درست و نادرستی هستند، از همان دوران کودکی شان حیوانات را مزاحم و دشمن خود می دانند و این گونه است که در هر محله و منطقه ای از شهرها شاهد سنگ پرتاب کردن و کتک زدن و کشتن حیوانات بدست انها و یا بزرگ ترهایشان هستیم. حیواناتی که همیشه این سوال را از ما می پرسند به چه گناه و جرمی اینگونه خشونت آمیز با من رفتار می کنید ؟ مگر نه اینکه ما نیز جزئی از ساکنان این زمین هسیم پس ما هم همانند شما حق زندگی کردن را داریم.به امید روزی که انسانها برای همیشه خودخواهی خود را در قبال موجودات ضعیف تر از خود کنار بگذارند و انگاه بدون شک، دنیایی خواهیم داشت بدون هرگونه جنگ و خونریزی و کشتار.

منبع: حیات وحش و حقوق حیوانات

_________________________

توحش علیه حیوانات/ وبلاگ میهمان

زندگی محیط بانان/ وبلاگ میهمان

آیا «ما» از حیوان آزاری بیش از حیوان دوستی لذت می بریم؟!/ وبلاگ میهمان

زندگی محیط بانان/ وبلاگ میهمان

اینانلوی عزیز، این طبیعت گردی نیست!/ وبلاگ میهمان

سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان

پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های متداول درباره ماهی قرمز سفره هفت سین/ وبلاگ میهمان

 لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!/ وبلاگ میهمان

وبلاگ میهمان/ نگرانی دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات از عواقب ملی شدن اینترنت!

به صلابت یک رودک/ وبلاگ میهمان

بازار پرنده فریدونکنار، سنتی ولی شرم آور/ وبلاگ میهمان

آقای محمدی زاده! آهوان ارسالی به قطر برای معالجه تب برفکی پس از درمان و انجام مطالعات ژنتیکی به کشور بازگشتند یا خیر؟/ وبلاگ میهمان

پیشنهاد تغییر نام سازمان به بنگاه شادمانی و بازرگانی وحوش!/ وبلاگ میهمان

این همه جان گرامی بستانیم که چه‌؟/ شعر استاد شهریار در حمایت از حقوق حیوانات و گیاهخواری/ وبلاگ میهمان

۵ Comments

 1. آتوسا می‌گه:

  واقعا دستشون درد نکنه می‌کشند و از بین می‌برند بعد با افتخار هم اعلام می‌کنند

 2. روشنايي می‌گه:

  با نشکر از متن خوبی که نوشتید.امیدوارم کشتار حیوانات خاتمه پیدا کند.در مورد کنترل جمعیت حیوانات ،ما انسان ها حق نداریم آن ها را از حق زیبای مادر شدن محروم کنیم.طبیعت دارای شعور خاصی است که تعداد افراد جمعیت ها را کنترل می کند و نیازی به دخالت بی جای انسان نیست.به تجربه ثابت شده است که هرجایی که انسان در امور زندگی حیوان دخالت کرده است، ظلم وستمی بر آن ها اعمال کرده است.

 3. فاطمه می‌گه:

  اتلاف سگ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خدا کجایی پس؟

 4. […] خبر : http://arw.ir/?p=33175 نوشته شده در حمایت از حقوق حیوانات توسط admin. افزودن […]

 5. فرشته جعفری می‌گه:

  انشالله که به زودی زود “درافتی به پایش چو مور”! جوری که مهلت فرار هم نداشته باشید.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN