Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8335

دیده بان حقوق حیوانات: انگار خوراک گربه‌ها تنها در برنامه های کودک موش است؛ چراکه در واقعیت خیابان‌های پایتخت اوضاع رنگ دیگری به خود گرفته است؛ چون موش‌هایی در شهر ما سکونت دارند که هیچ گربه‌ای برای نزدیک‌شدن به آنها خطر نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، امسال بیش از ۳۰ هزار نفر از شهروندان تهران از حیوانات موذی به ۱۳۷ پناه برده‌اند؛ این آماری است که “مسعود سلیم جوهری ،” رئیس سامانه ۱۳۷ از آن خبر داده است.

اما این تنها بخشی از داستان موشهای تهران است؛ در چند ماه اخیر موش‌های شهرمان بارها خبرساز شده‌اند؛ چنانکه یک بار جمعیت ۵۰ میلیونی و یکبار داستان احتمال حمله آن‌ها به شهر مطرح شد.

از سوی دیگر گفته می‌شود نباید تنها روی بد سکه را ید؛ زیرا این موجودات در اکوسیستم شهری نقش‌هایی هم بر عهده دارند خیلی بیکار بیکار هم نیستند و نباید از وجود آن در شهر هراس داشت. اما آیا اکوسیستم شهری ما در حال حاضر در شرایط عادی است که حضور این تعداد موش هم در آن عادی تلقی و بخش از اکوسیستم تعریف شود؟

“محمدهادی حیدرزاده” مدیرکل محیط زیست استان تهران در پاسخ به این پرسش با بیان این که “تناسبی بین جمعیت و خدمات اکوسیستم وجود ندارد” می‌گوید: اختلال در هر اکوسیستمی که جمعیت آن بیش از ظرفیت باشد، طبیعی است و تا زمانی که تناسبی بین بارگذاری جمعیت و خدمات اکوسیستم نداشته باشیم، ناهنجاری‌های زیست‌محیطی به وجود می‌آید.

موش‌ها هیولا نیستند….

واقعیت این است که اوضاع خیابان‌های تهران چندان خوب نیست و شاید این شرایط در سایر شهرها هم صادق باشد اما “ترسیم وضعیت بدتر ” هم راه حل مناسبی به نظر نمی‌رسد.

“رضا قدیمی” مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل و صنایع آلاینده که متولی اصلی برآورد جمعیت و کنترل حیوانات موذی است در این باره می‌گوید : بر اساس آخرین سرشماری، برآورد می‌شود یک میلیون و ۸۰۰ هزار موش در تهران وجود داشته باشند اما دقت داشته باشید این موش‌ها آدم‌خوار نیستند و آدم‌خواری موش‌ها توهم ناشی از دیدن فیلم‌های هالیوودی است؛ چراکه موش مانند کلاغ همه‌چیزخوار است اما حمله‌ای ندارد.

وی همچنین با بیان اینکه نژاد موش‌های تهرانی “رت نوروژی” است گفت: این موش‌ها به دلیل سازگاری بالا و تولید مثل آسان در سطح شهر تهران به وفور یافت می‌شوند اما موش‌ها هیولا نیستند.

اما در مورد تعداد، محمدحسین بازگیر –مدیر محیط زیست شهر تهران معتقد است ” اساسا سرشماری و ارائه آمار پرجمعیت موش‌های شهر منطقی به نظر نمی آید. و این عدد قطعی نیست؛ چراکه در درجه اول تهران به عنوان یک پهنه زیست‌محیطی مرز مشخصی ندارد تا در برآورد جمعیت مد نظر قرار بگیرد. علاوه بر آن لایه‌های پایین‌تر از سطح زمین محل زندگی این حیوانات موذی است.”

وی می‌افزاید: در برخی نقاط به صورت پایلوت شمارش‌هایی صورت گرفته اما نتوانستند کار کامل و جامعی انجام دهند، به همین خاطر آمارهای متفاوتی ارائه می‌شود.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار محیط زیست ایسنا غذای فراوان در دسترس، وضعیت اگوی (فاضلاب) شهری و نبود زیستگاه در زیرزمین را باعث حضور موش‌ها در جویهای شهر و دیده‌شدن بیشتر آنها می‌داند.

بازگیر همچنین با اشاره به اقدامات شرکت‌های مبارزه با آفات به عنوان پیمانکار از طرف شهرداری‌های مناطق ۲۲گانه برای مبارزه با این موجودات می‌گوید: این شرکتها توسط جهاد کشاورزی درجه‌بندی شده‌اند و بر این اساس با لباس متحدالشکل و موتورهای یکسان و آرم مخصوص در قالب تیم‌های سه نفره شامل یک تکنسین و دو کارگر فعالیت می‌کنند.

اما آیا این مبازرات به نتیجه‌ای هم رسیده است؟

بازگیر درباره نتایج مبارزه می‌گوید : قبلا از سمومی با اثرات حاد و آنی، مانند مخلوط سیانور با گندم و روغن استفاده می‌شد اما الان می بایست از سموم بطئی‌الاثر ( آنتی کواگولان‌ها ) استفاده شود که آثار منفی آن کمتر است.

اما به نظر می‌رسد با وجود همه این تلاش‌ها تا زمانی که حین پیاده‌روی در برخی خیابان‌ها، گرداندن چشم‌ها بر زمین با شمارش موش‌ها همراه است شاید بتوان تهران را همچنان “شهر موش‌ها” نامید.

_________________________

صفحه ویژه کنترل ازدیاد جمعیت حیوانات شهری

آنها را نکشید، هیچ کس به آنها محبت نمی کند!/ آیا راه عالمانه کنترل حیوانات شهری کشتن است؟

آیا راه کنترل جمعیت حیوانات این است؟/ تصویر +۱۲

آیا راه کنترل جمعیت حیوانات این است؟/ تصویر +۱۸

شش ماه دیگر تهران موش‌های میلیونی‌اش را نخواهد داشت؟!

معدوم سازی موش های تهران با اسلحه، روش های شیمیایی و مکانیکی! روشهای غیر کارآمد و آزارنده برای برخورد با حیوانات شهری

‌آخرین آمار جمعیت موشهای تهران

موش‌های تهران سرشماری می‌شوند/ کارتون

جنجال اعلام آمار ۵۰ میلیونی جمعیت موشهای پایتخت / کاهش ۸۰ درصدی جمعیت موشها با کنترل زباله‌ها

سودجویی دلالان از موش های تهران!

موش‌ها رفته‌اند دلال‌ها هم بروند!

جوسازی رسانه ای مدیریت شهری برای گردش مالی هنگفت از طریق موش کشی: احتمال حمله ۵۰ میلیون موش به تهران!

شش ماه دیگر تهران موش‌های میلیونی‌اش را نخواهد داشت؟!

معدوم سازی موش های تهران با اسلحه، روش های شیمیایی و مکانیکی! روشهای غیر کارآمد و آزارنده برای برخورد با حیوانات شهری

طرح سگ کشی شهرداری رامسر به قتل زن جوان منجر شد

آغاز طرح “مرگ ترحم‌آمیز” سگ‌های ولگرد/ جمع اضداد: کشتن و ترحم

پس از سالها حیوان کشی: اولین گام شهرداری در مسیر صحیح کنترل حیوانات شهری/ مانور آموزشی صنوف آلوده‌کننده شهری

کدام مقصریم؟ ما یا موش ها؟ / صحنه های تاسف بار از زباله خرید شب عید/ تصویری

تک‌تیراندازهای حرفه‌ای در کمین موش‌های شهر/ امتداد روش های بی نتیجه و آزارنده

پس از پلنگ ها، این بار موش ها به مجلس می روند

روش های ناجوانمردانه کشتار حیوانات در سکوت حامیان حیوانات/ تصویری

طرح کنترل جمعیت جانوران مضر شهری در دو محور ولیعصر(عج) و شریعتی اجرا شد

ادامه سگ کشی شهرداری در تهران/ موش ها مسموم می شوند

بازیگر آمریکایی شیفته موش های تهران!/ تصویر

زباله ریزی بشر و تجمع سگهای آزاد در کوهدشت/ تصویری

اجرای طرح ضربتی مبارزه با جوندگان شهری در شرق تهران

تعارض موش‌ها و آدم ها در یک روستا/ تصویری

ادعای حمله «موش‌های گوشتخوار» به یک روستا/ گزارشی جوگیرانه از خورده شدن گوسفندان توسط جربیل!

۱ Comment

  1. کامبیز بیات می‌گه:

    خیلی جالبه که بعضی از مردم ما فکر میکنن در تهران طاعون وجود داره و ممکن توسط این موشهای نگون بخت انتقال پیدا کنه.هر چی باشه اونا هم مخلوق خداوند هستند و باید حقوق این موجودات رو هم در نظر گرفت.مشکل سیستم اجرایی و تصمیم گیری در شهرداری ها هستش که نمیدونم چرا در زمینه حیوانات نمیخوان مشکلات از طریق روشهای انسانی و علمی حل بشه در صورتی که هم علمشو داریم و هم نیروی انسانی.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN