Subscribe: RSS Twitter

توکا نیستانی حمایت از حیوانات

دیده بان حقوق حیوانات/ سپهر سلیمی: این روزها در شبکه اجتماعی فیسبوک بحثی بین بخشی از گیاهخواران دوستدار حیوانات و توکا نیستانی، کارتونیست در گرفته است. ماجرا از آنجا آغاز شد که آقای نیستانی پس از حضور در رستورانی فرانسوی در صفحه فیسبوک خود نوشت:
” امروز ناهار جگر چرب غاز مریض خسته خوردم …من عاشق غذاهای فرانسوی هستم”
از آنجائیکه «جگر چرب» غذایی است که در فرایند تولید آن، درد و رنج غیرقابل باوری به حیوان تحمیل می شود، عده ای از دوستداران حیوانات به آقای نیستانی مراحل تولید این غذا را یادآوری کردند و به ایشان تذکر دادند چنین نوشته ای، ترویج حیوان آزاری و خشونت علیه حیوانات است.
پس از آن و در پاسخ به اعتراضات گیاهخواران، نیستانی نوشت:
” حالا که اینطوره از فردا سه نوبت جگر چرب غاز مریض احوال میخورم و وصیت می کنم تمام داراییم صرف مریض شدن غازهای مهاجر بشه …”

توکا نیستانی

و بدین ترتیب، هشداری که گیاهخواران حامی حیوانات در خصوص شیوه غیر انسانی تولید و پرورش غاز با جگر چرب داده بودند با لجاجت توکا نیستانی به بحثی چند روزه در این خصوص تبدیل شد.
در ادامه بحث، آقای نیستانی کوشید ضمن دفاع از عمل خود، در مطالب و عکس های پرشماری ضمن فرافکنی و منحرف کردن اصل موضوع، گیاهخواران دوستداران حیوانات را با الفاظی نظیر: غازیار، مدافع حقوق غازها، علفخوار، غازچران و … مورد تمسخر و استهزاء قرار دهد.
در بین دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات گرایش ها و تفکرات مختلفی وجود دارد و شخصاً با بعضی از رفتارها و روش های دوستان گیاهخوار دوستدار حیوانات موافق نیستم اما در این ماجرا نکاتی وجود دارد که باید مورد توجه دوستداران حیوانات و کوشندگان این عرصه قرار گیرد:

تقصیر ماست، نیستانی بی گناه است
اگر توکا نیستانی چنین لجوجانه بر خوردن جگر چرب غاز اصرار دارد و دوستداران حیوانات را مورد تمسخر قرار می دهد تقصیر ماست. مگر گروههای حامی حیوانات و محیط زیست چه تلاشی برای آگاه سازی و همراه سازی هنرمندان کشور انجام داده اند؟ مگر در میان هنرمندان کشور در عرصه های مختلف به جز عده محدودی که تعدادشان کمتر از انگشت های یک دست می شود، چه کسی را سراغ دارید که اطلاعات کافی در زمینه لزوم حمایت و حفاظت از محیط زیست داشته باشد و با گروههای زیست محیطی و حامیان حیوانات همراه باشد؟!
مگر از یاد برده ایم که همین یک ماه پیش سمفونی کارون، به رهبری مجید انتظامی و خوانندگی سالار عقیلی که در حمایت از سد سازی ساخته شده بود در میان اعتراضات شدید کارشناسان و فعالان محیط زیست که سد سازی را بلای جان محیط زیست ایران می دانند ، در تهران اجرا شد؟!
حامیان محیط زیست و دوستداران حیوانات در کدام یک از همایش ها، جلسات، تجمع ها، سخنرانی ها، کارگاهها و کلاسهای آموزشی از هنرمندان دعوت به عمل آورده اند که امروز انتظار دارند همچون آنها دلواپس و نگران حیوانات و محیط زیست باشند؟!

از خرس کشی در سمیرم تا دفاع نیستانی از جگر چرب
یک سال پیش در چنین روزهایی سه خرس قهوه ای در یکی از روستاهای شهرستان سمیرم اسیر نادانی شکارچیان شده و به بدترین شکل ممکن دردیده شدند. مرگ غمبار خرس های قهوه ای با موجی گسترده از ابراز انزجار مردم نسبت به این عمل همراه شد.
رفتار توکا نیستانی در این ماجرا و خرس کشی در سمیرم هر دو یک ریشه دارند و هر دو ناشی از لایه های پنهان و آشکار خشونت بر علیه حیوانات است. شکارچی ها خرس ها را کشتند زیرا فکر می کردند چون انسان هستند حق دارند هر کاری بکنند و دقیقاً به همین علت، توکا با افتخار وصیت می کند که همه دارایی اش را صرف مریض کردن غازها کنند.
در رفتار هر دو خشونت علیه حیوانات را براحتی می توان یافت، یکی با حیوان کشی و دیگری با نوشته هایش. اگر با قاتلان آن خرس ها حرف بزنیم احتمالاً دوستداران حیوانات و همه ی مردمی را که از این عمل ابراز انزجار کردند را عده ای خرس باز، خرس دوست، علفخوار خواهند نامید، همانطوریکه توکا اینان را عده ای غاز چران، علفخوار و غازیار می داند.
کسی که یعنی هنرمند، روزنامه نگار و تحصیلکرده است و چنین اندیشه ای دارد و به دفاع از عملی غیر زیست محیطی و بد اخلاقانه می پردازد بی شک اگر در یکی از روستاهای کوچک ایران زندگی می کرد، کاری می کرد بدتر از آنچه قاتلان خرس های قهوه ای کردند.
البته در این ماجرا بخت یار توکا نیستانی بود، شاید اگر موقعیت کنونی را نداشت و جای آن شکارچیان خرس ها بود همین اندک افرادی که نادانسته از او حمایت می کنند، او را همچون قاتلان خرس ها مورد سرزنش و نکوهش قرار می دادند.

راه دشوار حامیان حیوانات در ایران
رفتار و ادبیات روزهای اخیر توکا نیستانی هشداری بود برای همه ی حامیان حیوانات در سراسر ایران تا بدانند برای حمایت از حیوانات چه راه دشواری در پیش رو دارند. تا بدانند حیوان آزاری همچنان بیش از آنکه ضد ارزش باشد، یک ارزش است و عده ای با افتخار از حیوان آزاری حمایت می کنند.
با آنکه در بسیاری از کشورهای دنیا هنرمندان برای کسب اعتبار و محبوبیت می کوشند خود را از حامیات محیط زیست و حیوانات نشان دهند ولی هنوز در کشور ما افرادی هستند که دوستداران حیوانات را مورد تمسخر و استهزاء قرار دهند. دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات راه دشواری را برای از بین بردن جهالت ها و مبارزه با حیوان آزاری در پیش رو دارند.

توکا نیستانی

پی نوشت: در این یادداشت موضوع را از دید حامیان حیوانات و مسائل مرتبط با آن بررسی کردم. اینکه آیا یک هنرمند مدعی روشنفکری و آزادی بیان حق دارد مخالفان خود را – ولو اینکه اشتباه بگویند- مورد توهین و تمسخر قرار دهد و نقد رفتار لجوجانه وتوهین آمیز آقای نیستانی خود بحث دیگری است که در حوصله ی این نوشتار نیست.

منبع: دوستداران حیوانات و محیط زیست

________________________

شکنجه حیوانات برای پخت غذایی مخصوص+عکس

راقم این سطور از سگ می‌ترسد!/ طنز

حیوانات شهری هم حق زندگی کردن دارند/ وبلاگ میهمان

ایراد آموزش محیط زیست/ وبلاگ میهمان

تعداد محیط بان های کشته شده توسط شکارچیان بیش از یوزپلنگ های کشته شده است!/ وبلاگ میهمان

شکارحیوانات با خسته کردن آنها

توحش علیه حیوانات/ وبلاگ میهمان

زندگی محیط بانان/ وبلاگ میهمان

آیا «ما» از حیوان آزاری بیش از حیوان دوستی لذت می بریم؟!/ وبلاگ میهمان

زندگی محیط بانان/ وبلاگ میهمان

اینانلوی عزیز، این طبیعت گردی نیست!/ وبلاگ میهمان

سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان

پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های متداول درباره ماهی قرمز سفره هفت سین/ وبلاگ میهمان

 لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!/ وبلاگ میهمان

وبلاگ میهمان/ نگرانی دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات از عواقب ملی شدن اینترنت!

به صلابت یک رودک/ وبلاگ میهمان

بازار پرنده فریدونکنار، سنتی ولی شرم آور/ وبلاگ میهمان

آقای محمدی زاده! آهوان ارسالی به قطر برای معالجه تب برفکی پس از درمان و انجام مطالعات ژنتیکی به کشور بازگشتند یا خیر؟/ وبلاگ میهمان

پیشنهاد تغییر نام سازمان به بنگاه شادمانی و بازرگانی وحوش!/ وبلاگ میهمان

این همه جان گرامی بستانیم که چه‌؟/ شعر استاد شهریار در حمایت از حقوق حیوانات و گیاهخواری/ وبلاگ میهمان

۱۶ Comments

 1. شب می‌گه:

  شکم برتر از انسانیت آمد پدید!!!
  همیشه هم تقصیر از دوستداران حیوانات نیست!
  همانطور که صحبت از مقام والای انسانیت و آگاه سازی نمی تواند در رفتار قاتلان بی رحم و خونخوار توله خرس ها و کره الاغ سمیرم تغییری دهد، طرز فکر افرادی مانند این هنرمند؟!!! شکم باره را نیز نمیتوان تغییر داد…
  این را هم اضافه کنم این جناب مثلا هنرمند در کشوری زندگی می کند که گروههای حامی حیوانات و محیط زیست بسیار فعال هستند و کم هم در مورد ظلم و ستمی که به حیوانات روا می شود نمی گویند.
  حال اگر این هنرمند والامقام!!! وقتی برای خواندن اخبار مربوط به محیط زیست و حیوانات صرف نمی کند، کم کاری از ما نیست.
  و همانگونه که از پاسخ ایشان پس از آگاهی از طرز ساخت جگر چرب غاز بر می آید، تلاش برای آگاه سازی اینگونه افراد، یاسین […] خواندن است!

  • النا می‌گه:

   اگر فردی از یک مساله بی اطلاع است، بر او ایرادی نیست. ولی هنگامی که اطلاعات در اختیارش قرار میدهند اما او آگاهانه از روشی ستمگرانه حمایت میکند با این کارش هم تنبلی فکری خودش را نشان میدهد و هم لجبازی بچه گانه اش را.

 2. مرتضى می‌گه:

  سلام
  این آقا همانى است که در سال١٣٨۵ در روزنامه ایران با درج یک کاریکاتور به خودش اجازه داد که به هموطنان آذربایجانى اش توهین کند وآنها را سوسک خطاب کند ، چرا فکر میکنید ایشان اصلاح میشود؟

  • امتیس می‌گه:

   این برادرشه.اون مانا نیستانی بود.البته کامنتهای توهین امیز ایشون هم برای جانبداری از برادرشون موجوده.در کل از نظر شخصیتی کاملا شبیه هستن و به دنبال جنجال و جلب توجه.اون چند تا طرفدار رو هم همین جوری با تمسخر و لوده بازی دور خودشون جمع کردن

 3. mandana می‌گه:

  آقای مرتضی اون آقا ایشون نبود مانا بود نه توکا!! این یک نکته برای اینکه بی اطلاعی و جوگیری رو نتیجه بگیریم :))) و مطلب بعدی اینکه فک نکنم تو هیچ جای دنیا اینطوری دنبال یکی راه بیافتنو بگن چرا غذا خوردی گیاه نخوردی!! فقط در بین ملت اندیشمند ایران این مسائل رواج داره:)))

  • امتیس می‌گه:

   دو حالت بیشتر نداره یا خودت رو زدی به کوچه علی چپ چون برات صرف نمیکنه یا اصلا از ابتدا داخل این بحث نبودی و خبر از هیچی نداری…بحث سر غذای ایشون نیست،هر چی دوست دارن بخورن ولی اینکه میان تو فضای مجازی تبلیغش رو میکنن و لجوجانه روی کارشون تاکید دارن و بدتر از اون جماعتی رو به تمسخر و توهین گرفتن جای بحث داره..الان متوجه شدین دقیقا بحث سر چیه یا هنوز تو کوچه علی اقا هستین و بیشتر توضیح بدم؟

  • رضا می‌گه:

   دوست عزیز
   خودت رو به … زدی ؟
   کسی پیگیر غذا خوردن دیگران نیست . موضوع اندیشه ی کثیفیه که با وقاحت تمام میگه ” می دونم حیوون شکنجه میشه ولی بازم میخورم ” .
   خشونت علیه حیوانات غیر قابل کتمانه ولی باید یه فرقی بین جنایتکار سمیرمی و این آقای به اصطلاح روشنفکر باشه . تقدیس خشونت و عادی نشان دادن شکنجه و آزار جانداران نهایتا دامنگیر خود فرد هم خواهد شد.

 4. موسیو می‌گه:

  هرچند غاز بدبخت از بواسیر زجرکش میشه ولی پاته جگر باید خیلی خوش خوراک باشه.
  یک رستوران شیک همراه با یک […] و […] در زیر نور شمع بیاد ماندنی است.

  خود خواهی است ولی نوش جان آقای نیستانی!

  ماها دستمون به پاته جیگر غاز نمی رسه وگرنه پاته خورهای ماهری هستیم

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   تذکر به نویسنده این نظر:
   دوست عزیز!
   شما با مشخصات غیر حقیقی «قوقول خان»، «خوش خوراک»، «موسیو»، «هاپوکومار اخلاق سگی پاچه گیر سگ مصب» و «قصاب باشی» و با شناسه ثابت به صورت مکرر در این پایگاه خبری با ذکر مستقیم نام افراد، نظرات قابل پیگرد قانونی درج کرده اید.
   با وجود اینکه این اتفاق برای اولین بار رخ می دهد و دیده بان حقوق حیوانات به دلیل مشخص بودن طرز تفکر سرکار و رفتار تاسف برانگیزتان پیگیری ماجرا را در شان خود نمی داند، در صورت تکرار این رفتار، نظرنویسی سرکار در این آدرس محدود یا قطع و شناسه شما برای پیگیری ذخیره خواهد شد.

   • شب می‌گه:

    با سلام و درود خدمت دیده بان گرامی
    از قدیم گفتن عدو شود سبب خیر!!!
    بعضی آدما خیلی عقده جلب توجه دیگران را دارند، چون در زندگی کسی به آنها توجهی نمی کند…
    این جور آدما به هر راهی می زنند تا خودشون رو نشون بدن حالا اگه هیچ نکته مثبتی تو وجودشان نیست با ابراز نظرات منفی به این آرزو شان می رسند!!!
    ولی چرا عدو شود سبب خیر؟
    کسانی مثل این جناب یا آن هنرمند (؟!) غاز خورمان که پستی های وجودشان را با بی شرمی و افتخار آشکار می کنند، باعث می شوند کسانی که نه به حیوانات علاقه ای و نه خیال گیاهخوار شدن دارند را به فکر فرو برند و از هم جبهه بودن و در یک ردیف قرار گرفتن با اینگونه افراد احساس شرمندگی و ناخوشنودی کنند. ریشخند و کلام تمسخرآمیز چنین افرادی در مقابل رنج و عذاب حیوانات باعث می شود که آنها جدی تر به واقعیت های دردآور زندگی حیوانات و ظلم و ستمی که انسانها به آنها روا می دارند، تامل کنند.

   • دیده بان عزیز اجازه دخالت در ماجرای آقای قوقول خان رو میدین یا ایشون سر جای خودش نشست؟

 5. اناهیتا می‌گه:

  بره به جای سه وعده هزار وعده بخوره تا به زودی سکته کنه غذایی که از این همه چربی اشباع شده جز ضرر هیچی نداره

 6. رضا می‌گه:

  لطفا واژه هنرمند را برای هر […] به کار نبرید . هنر مند دارای شرایطی است و وارستگی اخلاقی یکی از الزامات قطعی آن می باشد . امیدوارم که این مطلب صحت نداشته باشد اما در صورت واقعی بودن واقعا جای تاسف دارد . عملکرد آقای نیستانی با جنایتکار سمیرمی قابل قیاس نیست . از ظاهر و صحبت های قاتل سمیرمی می توان به بی سوادی و فقر فرهنگی و فلاکت آن شخص پی برد اما آقای نیستانی حداقل در مقام حرف و ادعای فهم و شعور و سواد خدا را بنده نیستند و اینچنین پافشاری بر افکار وحشیانه جای تامل دارد .

 7. سهیل می‌گه:

  کامنت ها و پست های ایشان موجوده با این مضمون ” بله ممی دانم غازها برای تهیهء این غذا به شدت شکنجه میشوند اما باز هم خواهم خورد چون خوشمزه است!”

  این انسان به عقیدهء من از حیث روحی بیماره. و البته از حیث جسمی هم. به خودشان هم گوشزد کردم. از سیاهی و گودی زیر چشمانشون احساس می کنم کبدشان چرب شده .

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN