Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8268

دیده بان حقوق حیوانات:/ نسرین نیکنام*: سگ‌کشی در ایران همچون سریال‌های دنباله‌دار پرفراز و نشیب خارجی است که در پایان آن متوجه می‌شوید همه در اتفاق ناگواری که افتاده مقصر هستند اما هیچ یک به‌طور مستقیم مقصر نیستند؛ پس از داستان غم‌انگیز سگ‌کشی در مشهد که مردم با تشویق شهرداری این شهر سگ‌های ولگرد را با بی‌رحمی می‌کشتند این بار نوبت شهرداری کلاردشت بود که با نصب پلاکاردهای متعدد در سطح شهر مردم و میرشکاران را به کشتن سگ‌های ولگرد تشویق کند. این در حالی است که وزارت کشور چندی پیش در مصوبه‌ای به شهرداری‌ها اعلام کرد که برای جمع‌آوری و کنترل جمعیت سگ‌ها باید طرح عقیم‌سازی اجرا شود نه اینکه کشتار این حیوانات در دستور کار باشد؛ هر چند شهرداری مشهد اهمیتی به این مصوبه نداد و با اختصاص جایزه ۵۰ هزار تومانی برای هر سگ، مردم را به سگ‌کشی دعوت کرد.  اما کارشناسان محیط‌زیست معتقدند ازدیاد جمعیت حیوانات شهری به علت رعایت‌نشدن بهداشت و جمع‌آوری نامناسب زباله‌ها در شهرها به‌ویژه شهرهای شمالی صورت گرفته و اگر شهرداری وظیفه خود را در این‌باره به درستی انجام دهد، تعداد گربه‌ها و سگ‌های ولگرد کمتر خواهد شد و نیازی به کشتار بی‌رحمانه نیست.

مروری بر سگ‌کشی در دهه‌‌های گذشته
به گفته مردم محلی کلاردشت سگ‌کشی در برهه‌ای از زمان در محله‌ها و روستاهایی که همجوار دشت و جنگل بودند مرسوم بوده است؛ یکی از شهروندان کلاردشت در این‌باره به فرهیختگان می‌گوید: «زمانی که تعداد سگ‌های محلی به دلیل زاد و ولدشان افزایش می‌یافت، مردم و شکارچیان روستاها جمع می‌شدند و با اسلحه‌هایی که داشتند اقدام به کشتن سگ‌ها می‌کردند.» علیرضا گل‌بابازاده در ادامه می‌افزاید: «مردم و شکارچیان در گروه‌های ۵۰ نفره و در یک صف در دشت‌ها حرکت و سگ‌ها را محاصره می‌کردند و زمانی که آنها به موانع طبیعی مانند رودخانه و دره می‌رسیدند و راهی برای فرار نداشتند، شکارچیان به سمت‌شان تیراندازی می‌کردند.» او ادامه می‌دهد: «اما چند سالی بود که مردم و شکارچیان کشتار سگ‌ها را فراموش کرده بودند که با تشویق شهرداری دوباره به نوعی قتل‌عام سگ‌ها در روستاها آغاز شد.»

مخالفت شورای شهر کلاردشت با سگ‌کشی
پخش گسترده تصویر فراخوان شهرداری کلاردشت در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی موجب واکنش گسترده شهروندان و حامیان محیط زیست در کشور شد. این مخالفت‌ها سبب شد که شهرداری کلاردشت پلاکاردهای نصب‌شده در سطح شهر را که مردم را به سگ‌کشی دعوت می‌کرد، جمع کند. علی دادجو، عضو شورای شهر کلاردشت در این‌باره به فرهیختگان می‌گوید: «شورای شهر با اجرای این طرح مخالفت و شهرداری نیز پلاکاردها و بنرها را از سطح شهر جمع‌آوری کرد.»
او با بیان اینکه گرچه مسئولیت جمع‌آوری سگ‌ها با شهرداری نیست، می‌افزاید: «در سال‌های گذشته روند سگ‌کشی در اکثر شهرها اتفاق می‌افتاد اما با مخالفت صورت‌گرفته این طرح دیگر اجرا نمی‌شود.» عضو شورای شهر کلاردشت با اشاره به اینکه مسئولیت این کار با سازمان حفاظت محیط‌زیست است و این سازمان یا سازمان‌های مربوطه باید در این‌باره اقدام کنند، می‌افزاید: «همه با کشتن حیوانات سالم مخالف هستند اما بسیاری از سگ‌های ولگرد ممکن است بیماری‌هایی همچون کزاز و هاری و بیماری پوستی «جرب» داشته باشند که به دلیل ارتباط روستاییان با آنها ممکن است این بیماری‌ها منتقل شود.» دادجو که سمت معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس را نیز برعهده دارد، یادآور می‌شود: «نباید این انتظار وجود داشته باشد که شهرداری همه سگ‌های بیمار را جمع‌آوری و تیمار کند. ارگان‌های بهداشتی و دامپزشکان نیز باید در کنترل بیماری سگ‌های بیمار و هار با شهرداری همکاری داشته باشند تا با کمک یکدیگر این مشکل حل شود.»

* فرهیختگان

__________________________

 سگ کشی وحشیانه با گلوله؛ از ریختن آبروی کشور با لبخند تا تفریح سرباز ناجا با سگ کشی/ تصویری

سرنوشت حیوانات ولگرد چه می شود؟

پناهگاه سگ‌های تهران/ تصویری

حقوق حیوانات در ایران قدیم: “زمین گربگی” و تله موش زنده­‌گیر، نمادی از رعایت حقوق حیوانات در بشرویه

مرگ با ترحم در انتظار سگهای ولگرد/ وقتی دیکته شهرداری پر غلط باشد

صرفا جهت اطلاع ! جولان سگ های ولگرد [شهری] در خیابان های کردکوی/ تصویر

سگ کشی وحشیانه با گلوله؛ از ریختن آبروی کشور با لبخند تا تفریح سرباز ناجا با سگ کشی/ تصویری

کارتون: سگ کشی

باز هم سگ کشی/ این بار در گیلان

خبر فوری !سگ کشی بی‌رحمانه در تبریز!/ تصویری

چند می‌گیری سگ بکشی؟! شهرداریمشهد برای کشتن هر سگ ۵۰ هزار تومان جایزه می‌دهد!

سگ‌کشی؛ شغلی با درآمد چند صد میلیون تومانی و بودجه میلیاردی!/ از البرز تا چهاردانگه و تبریز، تفنگ‌ها برای پول جان می‌گیرند

طرح سگ کشی شهرداری رامسر به قتل زن جوان منجر شد

ادامه سگ کشی شهرداری در تهران/ موش ها مسموم می شوند

سه میلیارد تومان هزینه و ۶۱۰۰۰ سگ کشته شده، آمار بی نتیجه سگ کشی در مشهد

هزینه هر گزش سگ‎های ولگرد، ۱۵ میلیون ریال!

ژستِ شیک و مد روزِ حمایت از محیط زیست و حیات وحش!

گزارش هافینگتون پست از پیکار موفق بانوی تبریزی با سگ کشی

پایان قطعی سگ کشی با سلاح گرم در تبریز

سگ کشی وحشیانه و بدوی پیمانکاران شهرداری/ تصویر +۱۶

برچسب‌ها,

۲ Comments

 1. هستی می‌گه:

  از شورای شهر کلاردشت به خاطر تصمیم انسانی مراتب سپاس خود را اعلام می نماییم.
  اما باید حق حیات حیوانات را اصولا در نظر گرفت. این که به گربه ها غذا ندهیم تا جمعیتشان کنترل شود اصلا قابل قبول نیست.
  باید کاری مشابه شهرداری ترکیه انجام داد. هم عقیم کردن آنها و هم غذا دادن به آنها.
  چون هر چه باشد هر حیوانی مثل انسان جانش را و زندگی اش را از هر چیزی بیشتر دوست دارد. او وارد سطل زباله می شود تا شکم خود را سیر کند. و خداوند به او حیات بخشیده است. تنوع رنگ گربه های شهری و جاذبه ذاتی این حیوان بانمک ناخودآگاه حس ترحم و دوست داشتن او را در انسان برمی انگیزد. به خصوص که او مانند سگ بزرگ جثه و ترسناک هم نیست.

 2. سعید می‌گه:

  این کار غیر انسانی ست. کشتن حیوان در هیچ مکتب ویا دینی گفته و نوشته نشده.
  در ضمن، همه میدانیم که مردم کشور چین خورنده گوشت و از نوع همه حیوانات و مخصوصا سگ هستند، چه از شهردار محترم رشت این حیوان را برای خوراک مردم چین به آن کشور صادر نمیکند!
  که همه راضی شده باشند حتی سگهای شهر رشت.

  با احترام/ یک شهروند از رشت

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN