Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: ۹۲ درصد داروهای آزمایش شده و مؤثر بر روی حیوانات در انسان با شکست مواجه می شود.

عضو هیئت علمی و مدیر گروه کلینیکال پاتولوژی واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر رعایت جنبه های اخلاقی رفتار با حیوانات به بی فایده بودن بسیاری از آزمایشات بر روی حیوانات اشاره کرد و گفت: ۹۲ درصد داروهای آزمایش شده و مؤثر بر روی حیوانات در انسان با شکست مواجه می شود

دکتر شهاب الدین صافی در “دومین نشست سالانه تخصصی چگونگی رفتار با حیوانات از منظر اخلاق” که در دانشکده تخصصی دامپزشکی این واحد برگزار شد ، به بررسی خوش رفتاری با حیوانات از دیدگاه علمی و اخلاقی پرداخت و گفت: دامپزشکان باید متولی رعایت حقوق حیوانات باشند و توجه به رعایت این حقوق محور اصلی رشته ی دامپزشکی قرار گیرد .

وی اظهار امیدواری کرد که واحد علوم و تحقیقات تهران به عنوان مدلی از خوش رفتاری با حیوانات در سطح کشور و جهان معرفی شود، افزود: در آموزه های دینی به خصوص دین مبین اسلام به کرات به موضوع محبت به حیوانات اشاره شده است .

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، وی با بیان بی فایده بودن آزمایشات دارویی بر روی حیوانات و تعمیم آن بر روی انسان اظهار کرد: در یک آزمایش صورت گرفته ۱۲ داروی ضد سرطانی که بر روی انسان مثبت بوده است بر روی موش ها آزمایش شد که در ۳۰ مورد از ۴۸ مورد، آن آزمایش ها بر روی حیوانات با شکست روبرو شده است و بالعکس ۱۱ دارو از ۲۸ داروی جدیدی که آزمایشات آن بر روی موش های صحرایی موفق بوده برای انسان سمی تشخیص داده شد .

به گفته دکتر شهاب الدین صافی در تحقیقات صورت گرفته بر روی بیماری ایدز بیش از ۵۰ واکسن برای پیشگیری و ۲۰ واکسن برای درمان این بیماری بر روی حیوانات مثبت بوده ولی روی انسان با شکست مواجه شده است .

وی ادامه داد: به همین دلیل عموم مردم بار دیگر به سمت طب ابوعلی سینا و طب های سنتی دیگر که مبتنی بر پیشگیری است روی آورده اند. به طوری که در بسیاری از دانشگاه های معتبر پزشکی دنیا ، طب ابوعلی سینا تدریس می شود .

وی در پاسخ به این سوال که با وجود بی فایده بودن بسیاری از آزمایشات بر روی حیوانات، چگونه است که این آزمایشات ادامه دارد ؟ افزود: هزینه بر بودن و خطرات بسیار آزمایش بر روی انسان از مهمترین عوامل ادامه چنین آزمایشاتی است .

دکتر شهاب الدین صافی گفت : سالانه ده ها میلیون حیوان در دنیا در رشته های مختلف علوم پزشکی مورد آزمایش قرار می گیرند که با مضراتی چون آموزش تجاوز به حقوق حیوانات و مجاز و قابل قبول القا کردن کشتن و خشونت حیوانات همراه است .

وی ارتباط خشونت آمیز بین دانشجو و حیوان را برای هر دو طرف مخرب دانست و افزود: برای زیبا جلوه دادن خشونت پژوهشگران از اصطلاحاتی چون آسان کشی ، قربانی کردن به خاطر علم ، بدون روح و حس بودن حیوان و قرار دادن حیوان در رتبه ی پایین تری نسبت به انسان استفاده می کنند .

وی تصریح کرد: خوشبختانه امروزه روش های جایگزین به علوم پزشکی معرفی شده است به طوریکه همان اطلاعات روش اصلی را در اختیار قرار دهد. مانند استفاده از مانکن ها ، نرم افزارها ، جسد حیواناتی که به صورت طبیعی مرده اند ، شبیه سازها و …

دکتر شهاب الدین صافی گفت: آزمایش بر روی حیوانات به دو دسته ی آموزشی و تحقیقاتی تقسیم می شود که بخش تحقیقاتی آن خود به دو دسته آزمایشگری و پژوهشی تقسیم بندی می شود . اگر آزمایش صورت گرفته بر روی حیوان به نفع خود حیوان باشد آن را پژوهش و اگر به نفع انسان باشد آزمایشگری محسوب می شود .

وی با بیان این مطلب که پژوهش باید به گونه ای باشد که کمترین آزار و آسیب به حیوان برسد ادامه داد: با استفاده از علوم مختلف ژنتیکی رشته ای برای توسعه ی داروهای مختلف و کاهش عوارض جانبی این داروها به وجود آمده است که آزمایشات آنها بر روی حیوانات صورت می گیرد .

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به این مطلب که امروزه حدود ۹۵درصد دانشکده های آمریکا استفاده از حیوانات را در آزمایشات خود حذف و مابقی استفاده از روش های اصلی را محدودتر کرده اند ، گفت: برای تحقیقات روش جایگزین یک سری شبیه ساز وجود دارد که واکنش انسان به دارو را به خوبی نشان می دهد .همچنین روش های الکترونیکی ، مدل های کامپیوتری شبیه سازی شده ، آزمایش هایی که انتظار می رود طی چندماه به جواب برسند را در عرض چند دقیقه انجام می دهند .

وی با متذکر شدن این مطلب که حیوانات همسایه های ما هستند ، نه برده ی ما، گفت : جنبه ی اخلاقی رفتار با حیوانات از اهمیت بالایی برخوردار است و این حیوانات هر چند از دیدگاه انسان ها کم ارزش تلقی می شوند ولی انسان حق سوء استفاده از آنها را ندارد . این حق اساسی حیوانات است که زندگی کنند و از زندگی خود لذت ببرند.

___________________

۲۱ تا ۲۹ آوریل ۲۰۱۲، هفته جهانی برای حیوانات آزمایشگاهی

آزار حیوانات در یک دانشگاه معتبر تهران/ فیلم و عکس

حیوانات آزمایشگاهی، آنها که هیچ حقوقی ندارند

آزمایش‌های پزشکی بر روی شمپانزه‌ها محدود می‌شود

پیروزی تاریخی برای حیوانات آزمایشگاهی

بررسی نقادانه آزمایشات حیوانی ۱

پیروزی تاریخی برای حیوانات آزمایشگاهی

حیوانات آزمایشگاهی، قربانیان خاموش پیشرفت علم

موشها هم احساس همدردی دارند

نامه ای برای دامپزشکان: زمان تغییر فرا رسیده است!

به بهانه عکس یادگاری با سر بریده حیوانات

لزوم نظارت بر دانشکده های دامپزشکی ۲/ تصویر

لزوم نظارت بر دانشکده های دامپزشکی/ تصاویر

به بهانه عکس یادگاری با سر بریده حیوانات

استفاده از جسد حیوانات برای کار علمی و نجات جان یک حیوان آموزشی/ تحولی ارزشمند در آموزش دامپزشکی کشور

کدم محصول آرایشی بهداشتی ناقض حقوق حیوانات است؟/ لیست محصولات

گزارش بازدید از وضعیت حیوانات در مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان (پروفسور ترابی نژاد)

رهایی دوباره سگ‌ها از دانشکده دامپزشکی؛ آیا می‌توانیم آنها را نکشیم؟

آزار حیوانات در مرکز علمی تازه افتتاح شده/ تصاویر نقض حقوق حیوانات

برگزاری سمینار ابزار های جایگزین آموزش و تحقیقات دامپزشکی در دانشگاه تهران

عطش خون یا اشتیاق به یادگیری؟ عکسهایی با عنوان فقط برای شوخی!/ تصویری

۲ Comments

  1. Bahman می‌گه:

    ۹۲ درصد داروهای آزمایش شده و مؤثر بر روی حیوانات در انسان با شکست مواجه می شود! خیلی قابل تأمله…

  2. پرستو می‌گه:

    میبینید این جا هم حرف اول رو گیاهخواری مطلق میزنه … ما از لوازم آرایش و دارو هایی که بروی حیوانات آزمایش میشند و غیرگیاهی باشند استفاده نمیکنیم …
    درسته کمی با سختی و محدودیت مواجه میشیم ولی اگر جمعیت گیاهخوارها زیاد بشه مثل کشورهای پیشرفته اونوقت اینجا هم فروشگاههای وگن زیادی ایجاد خواهد شد ، ارزشش رو داره …. وگنیسم بهترین راه برای رسیدن به جامعه ای پراز صلح و عشق

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN